memcache baglanti hatasi Zamantika | atlı tramvayların unutulmaz hikayesi
kayıp zamanın izinde...
clock
atlı tramvayların unutulmaz hikayesi
Atlı tramvayların personel sayısı üç kişiden ibaretti. Sürücü, biletçi ve vardacı. Vardacıların görevi tramvay hareket halindeyken önünde koşup

Atlı tramvayların personel sayısı üç kişiden ibaretti. Sürücü, biletçi ve vardacı. Vardacıların görevi tramvay hareket halindeyken önünde koşup "varda" diye haykırarak bazen de boru çalarak yol açmak böylece vukuu muhtemel herhangi bir kazayı önlemekti. V

1869 yılının 3 eylül günü şiddetli yağmura rağmen, Tophane'de büyük bir kalabalık toplanmıştı. Kalabalığın amacı İstanbul taşıt tarihinde yeni bir devir açacak olan atlı tramvayı izlemekti.

Yapılan çalışmalardan sonra atlı tramvayın öncelikle işlemesi gereken bölgeler tespit edilmişti.

Bu hatlar: 1- Galata Tophane Beşiktaş Ortaköy Bebek 2- Eminönü Sirkeci Divanyolu Beyazıt Aksaray 3- Aksaray Samatya Yedikule. Fakat şirket yöneticilerini bekleyen bir engel vardı. Bu engel hatların döşeneceği yolların arnavut kaldırımı olmasıydı. Bu yüzden güzergahtaki bütün yollar kazıldı ve parke taşı döşendi. Atlı tramvay Ortaköy'e kadar tamamlanan ilk hatta 1869 yılında yapılan bir törenle çalışmaya başladı.

İstanbulluların atlı tramvay'a ilgisi çok fazlaydı. İlk yılın sonunda atlı tramvayların taşıdığı yolcu sayısı 3 milyonu geçmişti.

 

 

 Kaynak : Hayat- Ertan Ünal