memcache baglanti hatasi Zamantika | fotoğraflarla kölelerin unutulan yüzleri
kayıp zamanın izinde...
clock
fotoğraflarla kölelerin unutulan yüzleri
ABD Güney Eyaletlerinden köleler bir arada

ABD Güney Eyaletlerinden köleler bir arada

ABD'de özeliikle 19.yy'ın ilk yarısında çok etkin olan kölelik kurumu 1861 ile 1865 yılları arasında devam eden Amerikan İç Savaşı'nın sebeplerinden biri olmuştur.

19. yüzyılın ortalarında ABD'nin güneydoğu bölgelerinde  işgücü Afrika'dan kaçırılıp getirilen siyah ırktan oluşan kölelerden sağlanmaktaydı.

Köleliği kaldırmaya söz vererek seçime katılan başkan adayı Abraham Lincoln seçimi kazanınca güneyli 7 eyalet (Güney Karolina, Mississippi, Florida, Alabama, Teksas, Georgia ve Louisiana) yeni başkanın köleliği kaldıracağına kesin gözle bakarak hemen ABD'den bağımsızlığını ilan ettiler.

Kısa bir süre sonra buna 4 eyalet (Virjinya, Arkansas, Kuzey Karolina ve Tennessee) daha katıldı. Bu toplam 11 eyalet Amerikan İç Savaşı'nda güneyli konfederasyon tarafını oluşturdular. Ülkenin geri kalan kısmı (özellikle kuzeydoğu kısmı) da kuzeyli union "birlik" tarafını oluşturdular. Bir süre sonra iki devlet arasında savaş patlak verdi.

Savaşı Kuzeyliler kazanınca savaşın bitiminde güneydeki bütün kölelere özgürlük hakları verildi. Kısa bir süre sonra da köleler oy kullanma hakkını kazandılar. ABD'nin güneyinde köleliğe dayanan tarım ekonomisi sona erdi.

İşte ABD'de o dönemine ait köle fotoğrafları...