kayıp zamanın izinde...
clock
yüzyılın başında unkapanı köprüsü
Bugünkü Atatürk Köprüsü'nden Azapkapı yakasının görünüşü. Azapkapı'daki mermer sütunlu, kemerli kapı tarihe karışmıştır.

Bugünkü Atatürk Köprüsü'nden Azapkapı yakasının görünüşü. Azapkapı'daki mermer sütunlu, kemerli kapı tarihe karışmıştır.

Unkapanı Köprüsü” ilk olarak otuzuncu Osmanlı Padişahı İkinci Mahmut hükümdarlığı döneminde, bir sonraki hükümdarın annesi ve İkinci Mahmut’un eşi “Bezmialem Valide Sultan” tarafından tamamı ahşap malzeme kullanılarak 1836 yılında inşa ettirilmişti.

Takvimler 1875 yılını gösterdiğinde, yüz otuz beş bin altın karşılığında yapılan anlaşma sonucu Fransız bir şirket, ahşap köprü yerine metalden imal edilmiş bir köprü inşa etti. Yedi yüz seksen metre uzunluğunda ve on sekiz metre genişliğinde olan yeni köprü 1912 yılına kadar hizmete devam etmiştir.

1912 yılında ise bu köprü sökülüp yerine “Galata Köprüsü” olarak isimlendirilen üçüncü Eminönü – Karaköy köprüsü monte edilmiştir. 1936 yılında çıkan şiddetli bir fırtına sonucunda bu köprüde yıkılıp yerine günümüzde kullandığımız “Atatürk Köprüsü” inşa edilmiştir.

Atatürk Köprüsü de tıpkı ilk imal edilen “Hayratiye Köprüsü” gibi ahşaptandır. Yirmi dört duba üzerine kurulu bu ahşap köprünün zemini takvimler 1954 yılını gösterirken asfalt ile kaplanmıştır.Kaynak : Hayat, vikipedi