memcache baglanti hatasi Zamantika | 1911 büyük istanbul yangını
kayıp zamanın izinde...
clock
1911 büyük istanbul yangını
Aksaray ve civarı 1911 yangını sonrasında...

Aksaray ve civarı 1911 yangını sonrasında...

Eski İstanbul sık sık yangınlara sahne olur, bunların bazıları büyük bir felaket halini alırdı. Hele yaz ayları, yangın söndürme vasıtaları az olan şehirde yangın ayları idi. 23 Temmuz 1911 yangını da şehire büyük zarar veren yangınlaran biriydi.

Yangın Harbiye Nezaretinin alt taraflarındaki iş yerinde başlamış, bütün dükkanlar kapalı olduğu için ancak bina ateş aldıktan sonra farkına varılabilmişti.

Şiddetli bir kuzey rüzgarı daateşi körüklemişti. Yanan binadan saçılan kıvılcımlar bitişikteki öbür binaları da tutuşturdu. Yangın kısa zamanda yayılarak önlenmesi güç bir hal aldı.

Yangın Harbiye Nezaretini de sardı. Bütün gayretlere rağmen bina kurtarılamadı. Yangını söndürme çalışmalarına katılan Harbiye Nazırı da başından yaralanmıştı.

Lalei ve Aksaray Valide camilerini de alevler kapladı fakat iki cami büyük uğraşlar sonucu az bir zararla yangını atlatabilmeyi başardı. Gecenin geç saatlerine kadar devam eden yangın 2500 ile 5000 arasında evi kül ettikten sonra ancak ucu denize varan Langa bostanlarında kesilebildi.

Bu yangının külleri henüz sıcakken Ayvansaray'da başlayan yeni bir yangın Balat'a kadar uzanarak Musevi vatandaşların oturduğu evleri kül etti.

Kaynak : Hayat 1957