memcache baglanti hatasi Zamantika | çıkartma günü: çanakkale savaşı fotoğrafları
kayıp zamanın izinde...
clock
çıkartma günü: çanakkale savaşı fotoğrafları
6.Tabura bağlı İtilaf Kuvvetleri 25 Nisan'da çıkartmaya başlıyorlar.

6.Tabura bağlı İtilaf Kuvvetleri 25 Nisan'da çıkartmaya başlıyorlar.

I. Dünya Savaşı sırasında 1915 - 1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleri tarihin en kanlı ve sert savaşlarından biridir. 

500 bine yakın zayiatın yaşandığı savaş sırasında Türk Ordusu güçlü İtilaf devletleri donanması ve ordusuna karşı büyük bir direnç göstermişti.

Birleşik Krallık ve Fransa gemilerinden oluşan bir donanmanın Boğaz'a geniş çaplı ilk saldırıları 1915 Şubat ayında başlatıldı. En güçlü saldırı ise 18 Mart 1915 günü uygulamaya konuldu. Ancak Birleşik Donanma ağır kayıplara uğradı ve deniz harekatından vazgeçilmek zorunda kalındı.

Gelibolu'ya karşı yapılan geniş çaplı bir çıakrtma ve kara harekatı ise 24 Nisan 1915 günü başlatıldı.

İtilaf Devletleri birlikleri 25 Nisan 1915 şafağında Gelibolu Yarımadası'nın güneyinde beş noktada karaya çıkmışlardı.

Çıkarma kuvvetleri her ne kadar Seddülbahir ve Arıburnu sahillerinde köprübaşları oluşturmayı başardılarsa da Osmanlı kuvvetlerinin inatçı savunmaları ve zaman zaman giriştikleri karşı taarruzlar sonucunda Gelibolu Yarımadası'nı işgalde başarılı olamadılar.

9 Ağustos'ta Kurmay Albay Mustafa Kemal'in Birinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen karşı taarruzunda İngiliz Komutanlığı ihtiyat tümenini ateş hattına sürerek sahilde tutunmayı ancak başarabilmiştir. Mustafa Kemal ertesi gün Kocaçimentepe – Conk Bayırı hattında yeni bir karşı taarruz gerçekleştirmişti, bu hattaki Anzak birliklerini de geri atmıştır.

İngiliz ve Anzak kuvvetlerinin İkinci Anafartalar Muharebesi olarak bilinen genel taarruzları ise Osmanlı savunmasını aşamamıştır.

Tüm bu gelişmelerin sonrasında İngiliz, Anzak ve Fransız kuvvetleri Gelibolu Yarımadasını 1915 yılı Aralık ayı içinde tahliye etmiştir.

Kaynak : National Library of New Zealand, Australian War Memorial Collection, vikipedi, Bibliotheque National de France