kayıp zamanın izinde...
clock
sevres imzalanırken
 Osmanlı İmparatorluğunun artık egemenlik gücünün olmadığı simgeleyen Sevr anlaşması Paris'in 3 km batısındaki Sevr (Sèvres) banliyösünde bulunan Seramik Müzesi'nde (Musée National de Céramique) imzalanmıştı.

 İmzalayanlar ise Rıza Tevfik, Damat Ferid Paşa, Hadi Paşa ve Reşid Halis idi...

Anlaşma Mustafa Kemal ve silah arkadaşları sayesinde hiçbir zaman yürürlüğe konamadı. 

Edirne ve Kırklareli dahil olmak üzere Trakya'nın büyük bölümü Yunanistan'a, Ceyhan, Antep, Urfa, Mardin ve Cizre kent merkezleri Suriye'ye bırakılacak, İstanbul Osmanlı Devleti'nin başkenti olarak kalacaktı. İzmir 5 yıl Yunanistan'da kalacak sonra plesibit yapılacaktı.


Osmanlı Ermenistan Cumhuriyeti'ni tanıyacak; Türk-Ermeni sınırını hakem sıfatıyla ABD Başkanı belirleyecekti (Başkan Wilson 22 Kasım 1920'de verdiği kararla Trabzon, Erzurum, Van ve Bitlis illerini Ermenistan'a verdi.)

Aynı şekilde Osmanlı savaşta veya daha önce kaybettiği Arap ülkeleri, Kıbrıs ve Ege Adaları üzerinde hiçbir hak iddia etmeyecek

Osmanlı İmparatorluğu'nun askeri kuvveti, jandarma dahil 50.700 kişiyle sınırlı olacak ve ağır silahları bulunmayacaktı. Türk donanması tasfiye edilecek, Marmara Bölgesi'nde askeri tesis bulunduramayacak, askerlik gönüllü ve paralı olacak, azınlıklar orduya katılabilecek, ordu ve jandarma Müttefik Kontrol Komisyonu tarafından denetlenecekti.Kaynak : Bibliotheque Nationale de France, wikipedia