kayıp zamanın izinde...
clock
new york'un ilk felaketi
Deluge (Tufan), 1933'te çekilmiş ve şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş bir Amerikan felaket filmi.

Çok uzun seneler boyunca bütün kopyalarının yokolduğu düşünülen filmin, 10 dakika kısaltılmış ve İtalyanca dublajlı hali 1980'lerde bulunur. Bu kopyanın NTSC video kopyaları bulunurken maalesef DVD kopyası mevcut değildir.

Daha sonraki felaket filmlerinin aksine, bu filmde felaket, deprem ve arkasından sel baskını, filmin hemen başında olur ve filmin geri kalanında New York ve dünyanın geri kalanını yokeden bu olaydan kurtulan felaketzedelerin hikayelerini ve bir aşk üçgenini anlatır.

Video sadece felaketi gösterirken yapılar ve kullanılan malzemeler 1933 için bile çok parlak değildir; ama maketin ölçeği ve yokedilmesi alkışlanmayı hakedecek derecede iyidir.

Aşağı Manhattan'ın devasa bir maketi yapılmış ve yıkılan binalar parçalanana kadar sarsılmış daha sonra galonlarca suya maruz bırakılmışlardır. Efektlerden sorumlu olan Ned Mann daha sonra İngiltere'ye giderek Korda/Wells klasiği olan 1936 yılı yapımı "Thing to Come" da çalışmıştır.

1940'larda Republic Pictures filmi satın almış ve felaket sahnelerini kendi yapımlarında kullanmak için yağmalamıştır. Bunların en bilineni 1949 yılı yapımı "King of the Rocket Men"dir.

1933 yılı New York için enteresan bir yıl olmuştur. Dev bir maymun King Kong'da Empire State'e tırmanırken, büyük bir deprem de Deluge'da şehri yerle bir etmiştir.
Kaynak : io9.com