Mustafa Džinić me-retweet

radiosarajevo.ba/metromahala/ja…
Sjetite se: Aida Buturović, bibliotekarka, heroina mira u doba rata, žena koja je u onoj noći spasavala knjige iz Vijećnice, pa je na povratku kući ubio četnički geler. Knjiga ili život, kazala bi sudbina. Aida je život dala za knjigu. Najbukvalnije. Najčistije. Bez metafore. Bez ceremonije. Bez govornice. Bez protokola. Bez epopejičnih riječi. Bez političara koji će joj trideset godina kasnije lijepiti svoje ime uz spomen-ploču, a istovremeno ostavljati instituciju za koju je poginula da se guši bez prostora, novca i statusa. Aida je poginula spašavajući biblioteku iz Vijećnice, da bi današnji upravljači spašenu Vijećnicu držali bez biblioteke. Razmislite samo! To je moralni ponor. To je civilizacijska sramota!


























