@yanadvocaat@siyahsancakx Dünya üzerindeki gayri müslimlwr hep zalim, Müslümanlar her zaman merhametli olmuştur. Dininimizin bize emrettiği şey, masumlara dokunma, teslim olmuşlara dokunma..
🟤 #ARŞİV | Ukrayna dronuyla karşı karşıya kalan bir Rus askeri, operatörden önce yanındaki arkadaşını vurmasını istedi.
▪️Drone operatörü talebi kabul ederek önce diğer askeri, ardından talepte bulunan askeri vurdu.
Czasy dla relacji polsko-ukraińskich są dziś naprawdę napięte. I właśnie dlatego uważam, że to dobry moment, by wystartować z nowym projektem dla młodych Ukraińców: «Polacy o Polsce dla Ukraińców».
Kiedy mieliście 14 lat, prawdopodobnie mieliście wokół siebie jakichś dorosłych, którzy byli do was dobrze nastawieni. Ciocię, sąsiada, nauczycielkę, kolegę waszego taty, sprzedawczynię w sklepie. Osoby, które sprawiały, że świat dorosłych wydawał się miejscem przyjaznym i dostępnym.
Czyli mieliście doświadczenie, że wokół was są dorośli, do których można podejść, o coś zapytać, porozmawiać, a czasem nawet potraktować ich jako wzór czy inspirację.
Ukraińskie nastolatki bardzo często są od takich doświadczeń całkowicie odcięte. Absolutna większość nie ma regularnych, pozytywnych interakcji z dorosłymi Polakami. Kontakty są najczęściej neutralne – w szkole, urzędzie czy sklepie. Brakuje im doświadczenia, że są wokół nich dorośli, którzy są po prostu życzliwi i zainteresowani kontaktem.
Dlatego szukamy Polek i Polaków, którzy chcieliby spotkać się z młodzieżą i opowiedzieć im o Polsce nie przez podręcznik, muzeum czy filmik na YT, ale przez własne wspomnienia i doświadczenia.
Może Polska kojarzy wam się z oranżadą, wakacjami u babci na Mazurach, ulubionym sklepem na Targówku, pierwszą pracą, konkretnym widokiem, zapachem lasu albo miejscem, do którego wracacie po latach.
Właśnie o takich rzeczach chcemy rozmawiać.
Jeśli chcielibyście zostać częścią tego projektu, napiszcie do mnie. Wierzymy, że czasem jedno dobre spotkanie może zrobić więcej niż dziesiątki formalnych działań.
Działamy w Warszawie.
@UANEWS007@marcin_przydacz@NawrockiKn No właśnie nie śpimy spokojnie, bo weszliśmy na ścieżkę wojny hybrydowej z Rosją pomagając militarnie Ukrainie od początku inwazji i stojąc murem za wami podczas, gdy wtedy Francja, Niemcy i reszta zachodniego świata czekała, aż specoperacja skończy się w 3 dni.
Podczas gdy Pan rozlicza historyczne urazy i odbiera ordery, ukraińscy żołnierze właśnie teraz płacą własnym życiem za to, aby te dyskusje mogły toczyć się w bezpiecznej Warszawie, a nie przy huku rosyjskich pocisków. Historia pisze się dziś w okopach. Prawdziwy wróg jest na wschodzie, panie Prezydencie, a ne w Kijowie. Warto pamiętać, dzięki komu Polska śpi dziś spokojnie. 🇺🇦🇵🇱
Strona ukraińska miała pełną świadomość tego, że próby gloryfikacji zbrodniarzy spod znaku UPA spotkają się z adekwatną reakcją strony polskiej. Prezydent Wołodymyr Zełenski miał pełnię możliwości wycofania się ze swojej złej decyzji. W ostatnich tygodniach prowadzony był aktywny dialog z Kijowem. O taki dialog i czas wnosiła strona ukraińska. Spotkało się to z naszą otwartością. Niestety, nie przyniósł on zmiany podejścia władz Ukrainy do kwestii nazwania jednej z jednostek wojskowych imieniem tzw. „bohaterów” UPA. Dialog w dyplomacji ma sens, ale tylko wtedy, gdy ma prowadzić do pozytywnych rezultatów i tylko wtedy, gdy dwie strony są tym zainteresowane. Dialog jako gra na czas powinien zostać ukrócony. I tak też było w tym przypadku. Polska nie będzie zamykać oczu na gloryfikację zbrodniczej organizacji. Tysiące niewinnych ofiar ludobójstwa wołyńskiego nie zostaną nigdy zapomniane. Nigdy też nie będzie zgody na gloryfikację ideologów i wykonawców tego ludobójstwa.
@00_Raven_@rus_svata15287 Jaki nóż w plecy? Pomoc cały czas idzie przez Polskę, a prezydent Nawrocki powiedział wczoraj, że dalej będzie iść, więc nie kłam.
Московія нищила Польщу, трощила її, ділила, знищила під Смоленськом всю еліту Польщі і у поляків ніяких запитань до московітів. Німеччина окуповувала Польщу, ділила і поляки їздять на заробітки у Німеччину і мовчать. Зараз Україна стікає кров'ю вже як 5 рік і Польща ножа в спину.
Évoquer le massacre de Dubinki (qui a fait 27 [vingt-sept] victimes) et le mettre sur le même plan que le massacre perpétré par l’UON/UPA, au cours duquel 100 000 personnes ont trouvé la mort, constitue le comble de la malhonnêteté journalistique. Le massacre de Dubinki lui-même était une riposte au massacre de Polonais à Glinciszki (40 civils tués). Il n’y avait pas de « bon côté » dans cette affaire car les deux parties ont commis des crimes de guerre. Cependant, dans ce cas précis, les Polonais ont réussi à présenter leurs excuses aux Lituaniens (et les Lituaniens ont présenté leurs excuses aux Polonais), même s’il est très regrettable qu’aucune mesure politique significative n’ait été prise à ce jour. D’une manière générale, le 2 septembre 2004, une réconciliation symbolique a eu lieu entre des anciens combattants – des vétérans de l’Armée clandestine polonaise résidant en Lituanie et des vétérans lituaniens issus des unités locales lituaniennes. À Vilnius ils ont signé la Déclaration de réconciliation (Susitaikymo deklaracija) en présence des présidents polonais et lituanien. De plus, en ce qui concerne Dubinka, il ne faut pas l’assimiler au Volhynie, car il s’agissait d’un crime tragique, mais isolé, avec un nombre précis de victimes, et non d’un génocide de masse. Et je n’excuse pas ce qui s’est passé à Dubinka – c’était un crime, point final –, mais ce n’était pas un massacre de masse comme celui du Volhynie, contrairement à ce que vous essayez de nous faire croire en manipulant l’information lorsque vous évoquez Dubinka.
🇵🇱💥🇺🇦La Pologne devrait commencer par balayer devant sa porte : l'année dernière elle a bien instauré une "Journée nationale du souvenir des soldats de l'Armia Krajowa" (résistants en Pologne) alors que celle-ci est responsable du massacre entre 1943 et 1945 d'au moins 10 000 Ukrainiens et d'une centaine de Lituaniens (massacre de Dubingiai). Cela a t-il déclenché des protestations politiques de la part de l'Ukraine ou de la Lituanie? Non, parce que ces pays se sont montrés plus adultes face à ce que l'on appelle la concurrence des mémoires :
la Pologne voit l'UPA comme la responsable du massacre de 50 à 100 000 Polonais entre 1943 et 1945 en Volhynie et Galicie orientale mais en Ukraine elle est perçue comme une championne de la résistance et de l'indépendance ukrainienne face au nazisme et au soviétisme. Lorsque Zelensky, par un décret de mai 2026 attribue au Centre indépendant des opérations spéciales « Nord »le nom honorifique de « Héros de l'UPA », ce n'est pas pour glorifier le massacre des Polonais mais bien comme un symbole de résistance nationale. Le Président Polonais Nawrocki le sait mais il joue de cette concurrence des mémoires à des fins de politiques intérieures.
Face à cela, le rôle de l'Historien est d'expliquer. Une explication que je résumerais ici en quelques mots : le nationalisme et la construction d'Etat-nations dans des territoires aux nationalités enchevêtrées où la domination de l'une à un moment donné a provoqué la haine de l'autre. N'oublions pas que ces territoires peuplés majoritairement d'Ukrainiens mais conquis par la Pologne en 1920 ont fait l'objet d'une politique d'assimilation de Varsovie durant l'Entre-deux-guerres (polonisation, colonisation polonaise, obligation du Polonais dans l'administration et l'enseignement, limitation de l’enseignement en ukrainien, arrestation de nationalistes, etc.) donnant naissance à un ressentiment qui est en partie responsable des massacres de 1943-45.
Drodzy @ZelenskyyUa, @VasylBodnar, @Kyrylo_Budanov, pamiętajcie, że historia państwowości Ukrainy jest bardzo krótka. Wasza stolica - Kijów - dłużej należał do Polski niż należy do Ukrainy, a obecne istnienie waszego państwa w dużej mierze zależy od naszej woli.
Poniżej trochę faktów historycznych👇
Kijów dłużej leżał w granicach 🇵🇱Polski niż 🇺🇦Ukrainy.
Od Unii Lubelskiej w 1569 roku do rozejmu w Andruszowie w 1667 roku upłynęło 98 lat.
Z kolei jako miasto w granicach państwa ukraińskiego Kijów funkcjonuje jedynie 35 lat.
Jeszcze dłużej Kijów należał do Wielkiego Księstwa Litewskiego, bo aż 206 lat.
Przez 123 lata Kijów pozostawał pod władzą Tatarów.
Rosja z kolei zajmowała Kijów przez 250 lat, a licząc z okresem Związku Radzieckiego aż przez 324 lata.
Pozostały okres upłynął na czas Rusi Kijowskiej i różnych księstewek, które kontrolowały Kijów w czasie politycznej niestabilności na tych terenach w okresie średniowiecza oraz na czas zarządzania przez Wikingów, którzy najprawdopodobniej byli założycielami miasta, które wykorzystywali jako placówkę w handlu niewolnikami.
Historia Ukrainy jest krótka i uboga. Ukraińskie elity powinny to zrozumieć i z większą pokorą odnosić się do narodu o ponadtysiącletniej historii, kulturze i bogatym dorobku w kształtowaniu różnych modeli państwa.
@talkrealopinion You can measure it with your GPD. If your GPD is going up, you should thank Ukraine they send more Ukrainians to you. Or if you don't like it, you can take in muslim rapists
How many Ukrainians have returned from Poland to Ukraine in the past 24 hours in solidarity with Volodymyr Zelensky, who has been stripped of the Order of the White Eagle?
@AdrianIceBai@tucholski_marek@ZelenskyyUa@VasylBodnar@Kyrylo_Budanov Polska zdobyła 19 Nagród Nobla od 1989 roku??? Trochę kłamiesz... Ukraina od 1991 roku: 3 zwycięstwa w Eurowizji (2004, 2015, 2022), Oscar 2024, Puchar UEFA 2009, finał Ligi Europy 2015, półfinały Ligi Europy 2016 i 2020, półfinały Ligi Konfederacji 2026,
@manifestinua@xryzantema Поляки дуже багато нам допомагали та допомагають! Не треба зараз писати із за одного випадку одного проПутінського пі*ора, ось такі сильні речі.
В нас сьогодні був дуже складний день… Атаки по території 🇺🇦…
Працюємо далі усією країною заради перемоги
У підручниках будуть писати, що коли Україна воювала проти росії, Європа підтримувала Україну, а поляк висипав українське зерно, блокував кордон і встав ніж у спину українців
Statue in Warsaw of the virulent antisemite and fascist Roman Dmowski, who incited pogroms, denied the existence of Ukrainians as a nation and repeatedly offered to have Ukraine divided by Warsaw and Moscow.
I suppose Poland should have never been granted EU membership, right?
@AdrianIceBai@tucholski_marek@ZelenskyyUa@VasylBodnar@Kyrylo_Budanov Odbicie PKB wykracza daleko poza dobrobyt każdego obywatela.. Ukraina ma się czym pochwalić w sporcie, kulturze i nauce.. w przeciwieństwie do Polaków... dla mnie to wielka zagadka, przy gospodarce wartej 1 bilion dolarów we wszystkich powyższych aspektach słychać pustkę lub ZERO
@tucholski_marek@ZelenskyyUa@VasylBodnar@Kyrylo_Budanov Polska jest zupełnym zerem pod względem militarnym i w 100% zależna od Ukrainy pod względem bezpieczeństwa... nie ma potrzeby mówić o trupie NATO, bo to nawet nie jest śmieszne... więc w takich sytuacjach bełkotanie w stronę Ukrainy jest wyjątkowo nierozsądne...
@Are5516@tucholski_marek@ZelenskyyUa@VasylBodnar@Kyrylo_Budanov W 2004 roku PKB Polski to było 256,3 mld USD, a Ukrainy to było 67,2 mld USD. Polska należy do Unii Europejskiej dopiero od maja 2004 roku. Po prostu boli was to, że od 1990 roku Polacy cieżką pracą budowali własne państwo, gdy wy u siebie kradliscie to co zostało po Sowietach.
@tucholski_marek@ZelenskyyUa@VasylBodnar@Kyrylo_Budanov Polska to państwo-sztuka, napompowane brukselskimi dotacjami... Ukraińcy żyją na ich ziemiach od tysiącleci, od czasów kultury trypolskiej... Ukraiński Lwów jest starszy od waszej Warszawy, a Kijów od całej waszej Polski... Węgrzy przybyli do Europy zza Uralu...
🇺🇦Help me🇵🇱!🇷🇺 attacks me!
🇵🇱OK
🇺🇦Take millions of Ukrainians!
🇵🇱OK
🇺🇦Give hundreds of tanks & warplanes!
🇵🇱OK
🇺🇦Give billions in aid!
🇵🇱OK
🇺🇦Ignore my missile that killed 2 Poles!
🇵🇱OK
🇺🇦Ignore my Bandera simps!
🇵🇱No
🇺🇦YOU'RE ON RUSSIA'S SIDE!