Adrian Cioban

38.8K posts

Adrian Cioban banner
Adrian Cioban

Adrian Cioban

@ACplusD

Artist

Se unió Eylül 2012
361 Siguiendo373 Seguidores
Tweet fijado
Adrian Cioban
Adrian Cioban@ACplusD·
Nu știu cât mai stau pe pap. Mă obligă să fac update și nu știu dacă o să mă pot reloga după. Vă las în pace, dacă e.
Română
1
0
2
2.6K
Adrian Cioban retuiteado
Matt Popovich
Matt Popovich@mpopv·
Why are we bothering with the Strait of Hormuz when we could simply do this
Matt Popovich tweet media
English
4.1K
620
19.5K
11.6M
Adrian Cioban
Adrian Cioban@ACplusD·
@liberalist_ro @Doar_Romania Pentru unii de Cristos pentru alții de Allah. Pare că ce credeti ca este moral și corect și îndreptățit survine doar dintr-o supremație internalizata
Română
1
0
1
2
Doar RoMânia
Doar RoMânia@Doar_Romania·
🇬🇧The UK defence secretary just said that ONLY the U.S. can decide if its actions are legal or not
English
5
1
15
1.2K
Adrian Cioban
Adrian Cioban@ACplusD·
@oelma__ Looks like a 86 fuck bill. PRO TIP: don't tip, wait for manager to come up and ask if anything is wrong. Tell them they need to pay their staff a fair wage.
English
0
0
0
4
Elma
Elma@oelma__·
YES or NO?
Elma tweet media
English
29.3K
241
2.5K
3.5M
Hadrian
Hadrian@JAX_357·
Episode VI: Return of the Jedi
Hadrian tweet media
30
41
671
8.4K
Cristi Dorombach
Cristi Dorombach@piticu21·
ALERTA! Romania sare in aer in seara asta
Cristi Dorombach tweet media
Italiano
52
10
128
7.4K
Piticigratis
Piticigratis@Piticigratis·
@ACplusD Mult peste nivelu alora pe care ii simpui tu
Română
1
0
0
14
Piticigratis
Piticigratis@Piticigratis·
Motivul pentru care o să fim conduși de PNL și PSD până în anul 3000 e simplu: fragmentarea celorlalți. Partidele „noi”, să zicem, indiferent dacă-s progresiste sau suveraniste, au același obicei care le sapă: fragmentarea. Nimeni nu se înțelege cu nimeni. Cum o mișcare depășește 100 de oameni, cum se formează bisericuțe, poli de putere și scindări. Din USR a plecat PLUS, REPER, SENS etc etc. S-a certat Nicușor cu Barna, Barna cu Cioloș, Barna cu Drulă, Drulă cu Lasconi, și tot așa. Cum au sărit de 5 procente, cum au început să se mănânce între ei pentru procentele alea. Avem aripi, aripioare, poli de putere și toate soiurile de mâncătorii. Toată lumea vrea să fie șef. Tot timpul cearta care e mai șef a fost mai importantă decât făcutul unui front comun. La fel și la suveraniști. Că nu-s mai breji. Anomalia nu se înțelege cu nimeni, Șoșoacă e la cuțite cu Simion, Păcălin e frenemies cu toată lumea. Care e diferența dintre AUR SOS și POT? Nimeni nu știe. Nici ei nu știu. Sunt trei partide în loc de unul pentru că sunt prea mulți oameni care vor să fie șefi. Piedone își face partid nou suveranist. Târziu la fel. Ponta, probabil și el. Toate mâncătoriile îi sabotează în procente. Mai ales că-s pe față. Toți își spală rufele în public. Cum să votezi un partid care trebuie să se înțeleagă cu alte partide ca să guverneze când nici ei nu se înțeleg, între ei? În schimb mafioții vechi au școala de secu în sânge. Bineînțeles că au poluri de putere și în PSD și PNL. Bineînțeles că se mănâncă între ei. Dar o fac cu ușile închise. Fără scindări, fără „plec și-mi fac partidul meu”. Când se prezintă, se prezintă ca partid unitar cu lider necontestat. Năstase, Ponta, Dragnea, Grindeanu, nu contează care e dar e unul singur. Pielimea nu vede ce se bagă sub covor. De-aia prezintă mai multă stabilitate și încredere. Nu poți să ai încredere și stabilitate cu cineva care-și spală chiloții în public. Care nu e capabil de compromis nici măcar cu oamenii cu care împarte o ideologie. Care preferă să fie șef într-un partid de 5% decât subaltern într-unul de 40%
Română
6
0
39
1.7K
Adrian Cioban
Adrian Cioban@ACplusD·
@piticu21 🤣🤣🤣 atât puteți, nimic mai mult. Tu și cei cu care te asociezi și pe care îi susții.
Română
0
0
0
14
Cristi Dorombach
Cristi Dorombach@piticu21·
Azi n-am zis nimic de colectiv aici, pentru ca viata merge inainte. Si avem o tona de alte cacaturi de facut. Si n-am facut spitale. Aia e. Murim azi, maine, aia e.
Română
1
1
6
298
George Mioc
George Mioc@GeorgeMioc·
Justiția a devenit Ciuma Roșie. Este cea mai mare primejdie pentru România! Niciodată nu a fost PSD-ul atât de toxic, atât de scăpat de sub control și atât de periculos pentru România ca această Justiție, condusă de Savonea și gașca ei. Nu o scriu fiindcă sună dramatic, ci fiindcă țara este într-o situație fără precedent. Justiția a devenit stat în stat, o putere care nu mai este controlată de nimeni și, drept urmare, face rău, face rău fiindcă acționează fără teama de sancțiuni. Nu mai există acel echilibru fin între puteri – „checks and balances” - pe care și-l dorea unul dintre părinții fondatori ai SUA, James Madison, ale cărei idei au fost preluate apoi de toate democrațiile din lume. Justiția română face ce vrea, inclusiv cu salariile și pensiile ei nerușinate. Ce se petrece: - De când DNA-ul nu mai are dreptul să ancheteze magistrați, practic nu mai există anchete penale asupra judecătorilor și procurorilor. Pot face ce vor aproape fără teama de pedeapsa penală. - Fără teama de pedeapsă, gruparea Savonea de la Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ) și de la Curtea de Apel București re-judecă vechi dosare și salvează marii corupți care au fost condamnați. Urmează, probabil în scurt timp, spălarea turnătorului Dan Voiculescu. - DNA NU se atinge de liderii PSD (și asociații) - Parchetul General NU se atinge de liderii PSD (și de asociații lor) - Curtea Constituțională, ocupată de dubioși, inclusiv un fost subofițer de poliție și un plagiator, blochează toate reformele - Tandemul ICCJ-CCR păzește privilegiile nomenclaturi, în primul rând pensiile speciale - Ca să fenteze înghețarea salariilor, magistrații au dat statul în judecată și au câștigat. Practic, și-au crescut singuri salariile Rezultate: - PNRR, semiblocat, se vor pierde zeci sau sute de milioane de euro, bani oferiți României pentru proiecte cruciale - Orice reformă majoră - inclusiv privatizări sau reduceri ale aparatului bugetar – riscă fie să pice la CCR, fie să fie anulată în zisa Justiție Furia populației față de tagma magistraților crește. De această stare profită propaganda Kremlinului, care-i împinge pe protestatari spre suveraniști. Aceștia sunt niște socialiști-pesediști și este evident că: a) vor dori să se căpătuiască, dacă ajung la putere și b) ca să nu ajungă la pușcărie de la prea multă hoție, vor menține privilegiile din Justiție. Cum iese România din această situație dramatică? Un banal referendum nu ajută. S-au mai făcut trei referendumuri cu propuneri de modificare a Constituției, dar Parlamentul a blocat aplicarea lor. România trebuie resetată. Totul trebuie re-pornit de la zero. O nouă constituție, noi instituții. Și știți care ar fi cel mai bun moment să pornim marea resetare a statului român și-i dăm o nouă lege fundamentală? Când reunificăm România cu Basarabia.
Română
16
17
152
43.7K
Adrian Cioban
Adrian Cioban@ACplusD·
@joni_askola Before Russia colapses or whatever, they might start total war and total mobilisation.
English
0
0
0
7
Joni Askola
Joni Askola@joni_askola·
The faster Ukraine scales up its missile and drone production, the sooner the war will end. Western missiles help too, and we should send as many as possible, but Ukraine’s own production is key
Joni Askola tweet media
English
178
633
4.2K
54.4K
Adrian Cioban retuiteado
Camila
Camila@camilapress·
Senator Lindsey Graham says the U.S. can invade Venezuela to overthrow President Maduro since the U.S. has done it already, in Panama and Grenada. He Freudian slips, confusing ‘Noriega’ with ‘Ortega’.
English
419
1K
3.3K
241.4K
Prazul de Bruxel
Prazul de Bruxel@Prazuldebxl·
@Doar_Romania Nu au nationalizat Nexperia. Supervizeaza anumite decizii si procese, dar nu au nationalizat nimic. Ramane in continuare in proprietatea detinatorilor actuali. Nu stiu daca e confuzie sau manipulare faptul ca toti insista pe nationalizare, dar e fals.
Română
1
0
0
93
Doar RoMânia
Doar RoMânia@Doar_Romania·
Incredibil! A mai apărut una! 🤪 Ministrul german al Economiei, Katherina Reiche, a anunțat că Berlinul depune un protest diplomatic împotriva Beijingului pentru blocarea livrărilor de semiconductori Nexperia, invocînd dependența mare a Germaniei de componentele chinezești. Ca fapt divers, Olanda a NAȚIONALIZAT Nexperia care era deținută de conglomeratul chinez Wingtech! Adică se așteptau ca după ce le-au luat chinezilor fabrica, ei vor continua să livreze semiconductori? Ca să ce? Katherina Reiche a declarat că nu va protesta împotriva naționalizării Nexperia în Olanda. „China are nevoie de un șut în dinți”, în timp ce Olanda este aliată. Bravo, Pătrățel! Auzi, cînd vă apucați să scoateți cipurile din frigidere, să începeți cu cel de acasă de la Ursula! (Ambrus Bela)
Doar RoMânia tweet media
Română
20
18
104
3.1K
#NAFOViking
#NAFOViking@nafoviking·
@Herr_Linge We all know what will happen. russia has never won a war, ever. Weak people. Started ww2 and needed help like crybabies to end it. The West won. U lost
English
5
0
7
119
#NAFOViking
#NAFOViking@nafoviking·
Ukraines new Mighty Swedish weapon;-) The JAS 39 Gripen. Shit will be on fire in russia. Me like.
English
258
257
3.7K
105.4K