MP
959 posts


@Leszek360656883 @X_konlib @WroblewskiPiotr @forsalpl Tak, bo stanie się lotniskiem dolotowym do hubow Lufthansy, Air France, itp. Chyba, że opłaty będą absurdalnie wysokie, ale wtedy to lotnisko umrze śmiercią naturalna, bo jednak Warszawa to nie Londyn, żeby mieć tak duży ruch biznesowy.
Polski

Lotnisko w Modlinie chwali się nowym modułowym terminalem. Wygląda lepiej niż się wszyscy spodziewali.
Będzie tu na stałe, ale w przyszłym roku ruszy budowa terminala z prawdziwego zdarzenia. Więcej wieczorem na @forsalpl

Polski

@X_konlib @WroblewskiPiotr @forsalpl City obsługuje 3 mln, Okęcie 20 mln. Jest to całkowicie inna skala lotniska, do tego Londyn jest 5x wiekszy z masa ruchu docelowego. Okecie musiałoby zostać ograniczone, bo inaczej zostałoby przejęte przez low-costy i linie konkurencyjne do LOTu, co byłoby konkurencją CPK i LOTu.
Polski

@ma0pla @WroblewskiPiotr @forsalpl Okęcia pasażerskiego się nie opłaca likwidować można zobaczyć to na przykładzie np lotniska Londyn City ile kasy za nie trzepią oraz przyda się także do celów wojskowych w razie wojny oraz rządowych jedynie część cargo można zlikwidować
Polski

@X_konlib @WroblewskiPiotr @forsalpl Ale akurat Modlin będzie w przyszłości typowym lotniskiem dla low-costów i będzie się bardzo dobrze uzupełniał z CPK dla standardowych linii, więc warto go rozbudować, w przeciwieństwie do Okęcia nie zniknie za pare lat, a zostanie z nimi pewnie na zawsze.
Polski

@WroblewskiPiotr @forsalpl Może zamiast ładować kasę w nowy Modlin to warto przenieść część lotów do Radomia gdzie ładne lotnisko jest a stoi puste
Polski

@jhhggvccd @metakognita Stawiki są odgórnie, obecnie w Polsce jest jakieś 75% tego co w Niemczech i 40% tego co w USA na tych samych stowiskach
Polski

@jhhggvccd @metakognita Wejdź sobie w ofert na stronie, jest tam podawany base. Senior 30k PLN + drugie tyle w akcjach i dodatkach
Polski

Google otwiera drugie biuro w Krakowie. Kilkaset nowych miejsc pracy. Biuro w kompleksie Tertium.
W biurach w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu pracuje 3 tys. osób, a 80 proc. polskiego zespołu stanowią programistki i programiści. Według przedstawicieli firmy czyni to polski oddział jednym z kluczowych na świecie hubów inżynieryjnych i największym takim centrum w Unii Europejskiej.
@Google


Polski

@GierbaMariusz @Z_Borowski @spalinskipatryk @Xyronexx_ @bfialek To jest jeden z powodów dlaczego lekarze wybierają B2B. Znam wielu co w piątki prywatna praktykę (żeby nikt źle nie patrzył) i po niej od razu na dyżur np. od 15, czy 19 do 7. Ale przecież o czym my mówimy jak w Polsce są też dyżury 24h na chirurgii czy internie.
Polski

@ma0pla @Z_Borowski @spalinskipatryk @Xyronexx_ @bfialek Nijak mi nie wychodzi w weekend 28 godzin. W piątek lekarz przecież pracuje z reguły w normalnym trybie od rana do czasu dyżuru, więc dla niego czas pracy to 24h. A jak rozmawiamy o UoP, to lege artis nie jest w stanie wyrobić tylu godzin. Chyba, że podpisze opt-out.
Polski

Lekarz rezydent nie zarabia ponad 1,5 miliona złotych rocznie. Przestańmy robić ludziom wodę z mózgu.
Poniżej moje wynagrodzenie z etatu rezydenckiego na ostatnim roku specjalizacji. I to już z dodatkiem za zobowiązanie się do pracy w publicznym systemie prze 2 lata, tzw. bonem patriotycznym (600 złotych brutto co miesiąc).
Dziś rezydenci zarabiają więcej. Dobrze. Nadal jednak nie są to pieniądze z kosmosu. Jeżeli ktoś po etacie rezydenckim dokłada kolejne 160 godzin miesięcznie i wystawia faktury na średnio ponad 130 tysięcy złotych, to nie jest „normalna praca lekarza”.
To jest szczególny przykład zgód, stawek i organizacji pracy. Nie mieszajmy tego z codziennością tysięcy lekarzy w trakcie specjalizacji.
Ochrona zdrowia wymaga reformy. Reformą jest naprawa systemu, który pozwala na takie patologie.

Polski

@Czaki_PL @Mich123459 @mickpll A niby ile? Skoro wg MZ koszt kształcenia lekarza to 200-250 tys. zł (~33-42 tys. rocznie), a roczne czesne dla cudoziemca np. na warszawskim UM to 19000 EUR. edukacja.dziennik.pl/aktualnosci/ar…
Polski

Dlaczego żadna partia nie postuluje po prostu uwolnienia limitów przyjęć na studia lekarskie, wielki temat tabu.
Chętnych nie brakuje. I udajemy, że na lekarza to się nadaje wyłącznie osoba, która na maturze ma 98% z biol/chem. Bo jak puścimy tych co mieli 95% to już będzie dramat, pożoga i dziadostwo.
Powiecie, że dalej będzie problem ze specjalizacjami. No jak zalejecie rynek lekarzami bez specki to oni sobie sami wywalczą te specjalizacje. Jestem o tym przekonany.
Rozmawianie z lekarzami o tym jak powinna wyglądać służba zdrowia ma taki sam sens jak rozmowa z deweloperami o minimach budowlanych.
Dziękuję za uwagę XD
Polski

@FinansowyUmysl Wg mnie BMW ryzykuje ze stylistyka nowych wersji, poszli all-in w preferencje Chińczyków, którzy i tak już od nich nie kupuja, ale akurat w tym obszarze społeczeństwo może odpowiednio ukierunkować.
Polski

BMW po ostatnich doniesieniach, mocno spada.
Prognozuje się, że firma będzie pod kreską - pierwszy raz od dawna.
Wszystko przez Chińską konkurencję i popularyzację elektrycznych aut.
Ale... ja uważam, że z europejskich marek, to właśnie BMW ma najlepszą flotę elektryków i największe szanse na to, aby się wybronić.
Dlatego rozważam zakup akcji, ale zanim to dokonam - będę robił dokładną analizę akcji, aby ocenić, czy obecna wycena jest atrakcyjna.
Czy ktoś ma podobne przemyślenia i chciałby coś dodać?

Polski

@Mich123459 @Czaki_PL @mickpll Przecież to są najłatwiejsze pieniądze dla uczelni, mają na tym pewnie ze 100% marży.
Polski

@GierbaMariusz @Z_Borowski @spalinskipatryk @Xyronexx_ @bfialek Napisałem o 2 dniach w weekend, np. sobota i niedziela. 28 h w weekend to i tak średnio, bo są dyżury po 16h, wtedy 32h w weekend, ale wtedy raczej tylko w grę wchodzi piątek i niedziela
Polski

@ma0pla @Z_Borowski @spalinskipatryk @Xyronexx_ @bfialek Tam gdzie Pan mieszka doba ma 28 godzin? Z tego, jak rozumiem, te nadmiarowe 4 godziny są w nocy?
Polski

@Z_Borowski @spalinskipatryk @Xyronexx_ @bfialek Więc 4 weekendy i nabija się 112h w miesiąc. A w nocy jeszcze z pensja godzinowa 200%. A na większości oddziałów i tak w nocy się prawie nic nie dzieje, więc można sobie pospać.
Polski

@Z_Borowski @spalinskipatryk @Xyronexx_ @bfialek To kwesita dyżurów, 2 dni dyżuru w jeden weekend i wpada 28h i to jeszcze liczone podwójne.
Polski

@PatrykJaki To i tak za malo. II porg był obliczony tak, że wchodził w momencie, kiedy sie przekraczało 30-krotosc skladek emerytalnych i przestawało je się płacić. Tym samym wynagrodzenie netto w praktyce nie zmieniało się w ciągu roku. Teraz próg skladek to już ponad 200 tys. PLN
Polski

No jest #gamechanger na konwencji PiS❗️
Najważniejsza obietnica. Jeśli wrócimy do władzy pierwszą naszą decyzją będzie przesunięcie 2 progu podatkowego do 180 tys! A do 360 tys dla małżeństw!
I co zaskoczeni? 🔥
Polski

@Kowal5555 @KobietyPrawicy Tak samo jak wmawianie dzieciom, że każdy może być Robertem Lewandowski. Otóż nie może, bo to głównie sprawa genów jakie się wylosowały, a zasługą Lewego jest tego, że tych genów nie przeimprezował,tylko wykorzystał.
Polski

@Kowal5555 @KobietyPrawicy Marie Curie Skłodowskiej nie dorównał osiągnięciami jeszcze żaden inny Polak. Takie porównanie to utopia, bo taki ktoś rodzi się 1 na 100 milionów, pozostali nie mają na to szans i będą co najwyżej robić jakąś powtarzalną pracę, którą zaraz zastąpi AI albo robot.
Polski

Zepsuję zabawę, ale z perspektywy amerykańskiej sytuacja wygląda dosłownie odwrotnie:
- Etsy pozwala na wybór waluty, więc tu skill issue
- zamiast normalnie kliknąć dwa razy na iPhonie przez ApplePay albo potwierdzając odciskiem palca na lapku musisz wejść w aplikację banku, znaleźć jakiś kod i go jeszcze potwierdzić?
- zamiast znaleźć paczkę pod drzwiami od kuriera musisz iść albo jechać w jakieś miejsce nie po drodze, żeby znowu coś wpisywać w terminal i otwiera ci się szafka, z której dopiero sam musisz zabrać paczkę do domu?
kaz (viktor's pussy destroyer)@_makabertanz
how my polish ass felt buying merch on etsy and having to convert currencies in my head, enter my credid card info instead of a blik code and wait to have it delivered to my house instead of paczkomat
Polski

@g_zasuwik @tucholski_marek To czynnik ekonomiczny w postaci braku państwowych emerytur.
Polski

@tucholski_marek Wystarczy odrobinę zagłębić się w temat aby stwierdzić, że to nie czynniki ekonomiczne, a psychiczne, osobowościowe, kulturowe i społeczne doprowadziły do spadku dzietności.
Polski

@Artur40765018 @Piechocinski A kto będzie walczył za 20 lat? Armia ślepych i oblałych 60 i 80 latków?
Polski

@Piechocinski I tego nie rozumiem. Z 13 i 14 pewnie koło 100 mld. I teraz skoro mamy wojnę u drzwi, wg słów premiera to się gospodarkę przestawia na tory wojenne. W przypadku wojny nic nikomu nie da 800 plus i 13 i 14. Zabieramy to na 2 lata i nie potrzebujemy kolejnej pożyczki.
Polski












