Edward Habich

441 posts

Edward Habich banner
Edward Habich

Edward Habich

@Habiszon

Inżynier, mechanik i wynalazca, kierownik działu pojazdów specjalnych Biura Studiów PZInż, profesor Politechniki Warszawskiej.

Ursus, Warszawa, Polska Katılım Haziran 2026
127 Takip Edilen118 Takipçiler
Maciej Smoleń 🚗Moto
Maciej Smoleń 🚗Moto@auto_moto_pl·
🚄 Przejazdy kolejowe 😡Patrzę na to i szlag mnie trafia na to polskie zacofanie… Auto utknęło na przejeździe, zdarza się Mocowali się z nim dobre kilkanaście minut A i tak rozpędzony pociąg w nie wjechał… Naprawdę jesteśmy tak zacofani, że nie umiemy stworzyć jakiegoś systemu automatycznego powiadamiania o zagrożeniu?
Polski
29
3
35
5.1K
Edward Habich
Edward Habich@Habiszon·
@auto_moto_pl Jeżeli jesteś na przejeździe i nie rozumiesz że jesteś zagrożony to żaden kurwa system nie pomoże. Zamiast dzwonić to ten szarpał strucla.
Polski
0
0
1
6
Kamil 🇵🇱
Kamil 🇵🇱@GnasKg·
Jeden dzień w Europie temperatura w niektórych miejscach sięgnie 40° C i od razu ocieplenie klimatu, wszyscy umrzemy. Jak było dwa miesiące siarczystego mrozu, to według tych samych ludzi była to pogoda😂
Polski
7
6
104
1.9K
Edward Habich
Edward Habich@Habiszon·
@sylogista @cosnosec Z tymi czujnikami to hest taki tejk dla jebanych debili którzy nie sprawdzają czy to prawda. W związku z tym pozostałe też.
Polski
0
0
0
1
Hilary Jendrasiak
Hilary Jendrasiak@sylogista·
@cosnosec @Habiszon Wybierz sobie. a) Jeżeliby opisywała dobrze, to naprawdę możemy sobie dać z tym siana, bo i tak wszyscy zginiemy do końca dekady. b) Zapytaj się Holendrów, którzy się niedawno przyznali do manipulacji danymi. c) Wiedzą ci, którzy wybudowali betonowe miasta dookoła czujników.
Polski
1
0
0
3
AzazelPazuzu
AzazelPazuzu@srelumpolelum·
@Habiszon W latach 80’ mieliśmy 45 stopni co środe do listopada i nikt nie narzekał
Polski
2
0
2
51
Edward Habich
Edward Habich@Habiszon·
No. Dziś już jest 33 a nie 32, a jutro 36 będzie z palcem w dupie. Wystarczy wiedzieć jaka długość prognoz jest wiarygodna, żeby mieć w zasadzie 99% pewności co do tego jak jutro będzie wyglądała pogoda. Tymczasem wsioki wyskakują z tekstami, że 2 lata temu na Onecie pisali xD
Edward Habich tweet media
Sceptyk klimatyczno-pandemiczny@TomWoj847451854

@Habiszon A jak zamiast 36 będzie 32 , przeprosi pan?

Polski
6
1
46
2.9K
Piotrek
Piotrek@Piotrek44963661·
@Habiszon Dajcie na czarno te kolorki xD
Polski
0
0
0
107
Edward Habich
Edward Habich@Habiszon·
@nomaq147 Prognoza na miesiąc do przodu w chuj się sprawdzi, tak będzie
Polski
0
0
0
15
Martin 🇻🇦 #Pizzaballa2045
Te 40 stopni to klimat, a 24-25 stopnie i deszcz przez 2 tygodnie to pogoda. W lipcu jak dobrze pojdzie to mozliwe ze nie bedzie nawet 30 w żodyn dzień, ale ciiii
Martin 🇻🇦 #Pizzaballa2045 tweet media
Polski
44
3
208
13.8K
Karol
Karol@po_prostu_karol·
@Karol1669024 Ledwie półtora tygodnia temu skończył się dwutygodniowy okres chłodu i deszczu, wcześniej wiosna też nie była specjalnie przyjemna. Wg prognoz za 3 dni z powrotem wracamy do zimna i długich tygodniu bez słońca. No ale kilka dni było 30+ 🥲
Karol tweet media
Polski
5
0
17
400
MindVoyager
MindVoyager@Karol1669024·
Masakra że niektórzy nie widzą co się dzieje Właśnie zauważyłyśmy bardzo wyraźny i długoterminowy wzrost liczby dni upalnych (≥30°C) w Polsce. Analiza danych od lat 50. XX wieku pokazuje, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu takie temperatury występowały stosunkowo rzadko i nieregularnie. Obecnie obserwujemy nie tylko większą liczbę dni upalnych, ale również częstsze i dłuższe fale gorąca. Szczególnie istotne jest przyspieszenie tego trendu po 1990 roku. W ostatnich latach wartości, które dawniej należały do wyjątków, stają się nową normą klimatyczną. To zjawisko ma bezpośrednie konsekwencje dla zdrowia publicznego, gospodarki wodnej, rolnictwa, energetyki oraz funkcjonowania miast. Przedstawiony wykres dobrze ilustruje skalę zachodzących zmian. Coraz częściej mówimy już nie o pojedynczych epizodach upałów, lecz o trwałej zmianie charakterystyki polskiego klimatu. Adaptacja do rosnących temperatur staje się jednym z kluczowych wyzwań najbliższych dekad.
MindVoyager tweet media
Polski
108
31
135
11.9K
Edward Habich
Edward Habich@Habiszon·
@Mattronnix Cały kraj siedział kurwa pod Raciborzem xD wy to jesteście niedojebani
Polski
1
0
2
38
Żona Gajowego
Żona Gajowego@ZonaGajowego·
Jak sprzedać ludziom śnieg w zimie a upał w lecie? Trzeba to umiejętnie, opakować, podlać grafikami oraz okrasić mądrymi słowami. Tymczasem, wbrew temu całemu pierdoleniu idzie ochłodzenie, być może nawet drastyczne...
Jarosław Turała@meteo_expert

Dzień dobry w czwartek. Już o zbliżających się prawdopodobnie rekordowych upałach wiemy. Czy zastanawialiście się jak działa, że zadziała? Kopuła ciepła?, gorąco?, ale że aż tak gorąco?? Przypomnijmy sobie ostatni weekend, kiedy na termometrach mieliśmy miejscowo zakresy między +32 a+34 stopnie. Niby nic w tym niezwykłego, ale nie wiem czy Wiecie, ale nie mieliśmy wtedy żadnego napływu masy zwrotnikowej, a polarnomorskiej. Przejawiało się to tym, że było bardzo dużo wilgoci zawartej w powietrzu. Sami informowaliście, że powietrze było ciężkie i można było je kroić nożem. No ale jak to się stało, że pomimo napływu chłodniejszej masy mieliśmy upały? Powodem była obecność pola wysokiego geopotencjału oraz dodatkowo wyżów barycznych. Co to geopotencjał?? Jest to powiedzmy miara energii potrzebna do uniesienia czegoś w górę przy udziale grawitacji. Wyobraźcie sobie 1 kg masy na poziomie morza, którą chcecie unieść na pewną, większą wysokość. Im wyżej, tym więcej pracy musicie włożyć przeciwko panującej grawitacji. Geopotencjał to właśnie ta w cudzysłowie praca na kilogram. My jako pasjonaci i nie tylko patrzymy na wysokość geopotencjału by określić czy nad danym obszarem (tu na wysokości 500 hPa - 5,5 km) panuje wyższe ciśnienie i jest cieplej, bo przy wysokich wartościach geopotencjału mamy wyższe temperatury. Do tego jeszcze nad polem (nie w polu) wysokiego geopotencjału mamy silny prąd strumieniowy, który jak widać na screenie jest mocno przesunięty na północ, przez co odcina on pole wyżowe od frontów czy niżów, powodując stabilną i gorącą pogodę. Zasada jest prosta - Im wyższy geopotencjał + ośrodki wyżowe niżej, tym cieplej w dolnych partiach troposfery. Jak to się wiec stało, że było gorąco?? U polu wysokiego ciśnienia niżej + wysokiego geopotencjału mamy powietrze osiadające. Tak jak zimą przy wyżach, gdzie panuje inwersja temperatury i wszelaki syf zostaje przyciśnięty do warstwy przyziemnej troposfery. Tutaj jest podobnie. W polu wysokiego geopotencjału powietrze opada dość szybko. Opadając spręża się i ogrzewa (cząsteczki coraz szybciej na siebie oddziałują wytwarzając ciepło) mniej wiecej 0,65 - 1 stopnień na każde 100m, . Oprócz tego mamy energię słoneczną, która mocniej ogrzewa dolną troposferę. Ciepło z uwagi na spore rozciągnięcie w pionie obszaru wyżowego nie ma dosłownie gdzie uciec, a jest lekkie więc normalnym jest, że szybko by uciekło w wyższe partie troposfery. Niestety obszar wyżowy działa jak pokrywa i to ciepło skumulowane jest przy powierzchni ziemi. Tym razem oprócz wysokiego geopotencjału będziemy mieli napływ powietrza zwrotnikowego, które miejscowo na wysokości 1,5 km będzie miało wartości +20 / +23 stopnie. Przyjmujemy, że na każde 100m opadania temperatura wzrasta o 1 stopnień to już przy ziemi miejscowo mamy +35 / +38 stopni lub więcej jak zakładają prognozy.

Polski
3
2
19
2.8K
Karol
Karol@po_prostu_karol·
@NaGraHo Ile miałoby być na przełomie czerwca i lipca? 15 stopni?
Polski
3
0
5
249