Razvan 🐐

6.8K posts

Razvan 🐐 banner
Razvan 🐐

Razvan 🐐

@Razvan149307

Passionate NFT Enthusiast | Crypto Holder & Trader Since 2019 🚀 | Embracing the Digital Renaissance | Exploring the Boundless Potential of Blockchain|

Bucureşti, România Katılım Kasım 2021
1.1K Takip Edilen587 Takipçiler
Piticigratis
Piticigratis@Piticigratis·
Să vă explic cum funcționează justiția într-o distopie securistă ca România. 1. Faci un sistem în care încălcarea legii e tolerată. Mai toți politicienii în funcție și-au angajat o rudă sau un nepot. Mai toți au dat un contract unei firme controlate de un cumătru. Mai toți afaceriștii de top fac evaziune fiscală sau își fac afacerile fără toate autorizațiile necesare luate pe bune. Nimeni nu-i deranjează. 2. Aservești politic instituțiile care ar trebui să se ocupe de asta. Poliția. Magistratura. DNA. ANAF. Presa. Toate sunt controlate de un grupuleț de interese aciuat pe lângă sistem. 3. Când un politician sau un afacerist are „comportament nefiresc”, adică deranjează sistemul, trimiți toate instituțiile alea, care sunt în mod normal inerte, să-și facă brusc și neașteptat treaba. Recalcitrantul e săltat și controlat la sânge, până se găsește ceva. Tot timpul se găsește ceva dacă sapi destul. Presa care ignoră toți corupții brusc se trezește și îl înfierează pe om. Uitați dușmanul poporului! El era! Să-l aperi pe politicianul sau afaceristul cu „comportament nefiresc” e greu. Pentru că, tehnic, a încălcat legea. Cum poți să te plângi toată ziua că justiția nu funcționează, iar când îl saltă pe unul să zici: „Vaaai, e abuz”? N-ai cum. Dar fix ăsta e abuzul. Că pe 99,99% dintre politicienii și afaceriștii care încalcă legea în exact același fel nu-i deranjează nimeni. Nu-i controlează nimeni și nu-i forțează nimeni să respecte legea. Dacă omul e loial sistemului, n-are probleme. În cel mai rău caz, e scuturat puțin și plimbat prin instanță de ochii lumii, până când atenția se mută pe altceva. După care sacoșa aia de bani găsită în portbagaj i se dă înapoi, pentru că probele nu au fost administrate corect. Funcția i se dă înapoi, cu salarii compensatorii pentru deranj. Fapta se prescrie, omul e spălat și se întoarce la corupție și evaziune fiscală în interiorul sistemului. Asta face Securistanul românesc spurcat și imposibil de reparat. Nu faptul că îl saltă pe X sau pe Y când au încălcat legea, ci faptul că, din 10.000 de oameni care încalcă legea exact ca X sau Y, doar pe ăia doi îi deranjează instituțiile. Restul își văd nestingheriți de treabă, pentru că știu să danseze cum cântă sistemul. Și așa are sistemul la mână pe toată lumea. Toți încalcă legea, dar numai pentru câțiva asta devine problemă. Ridici capul, brusc te văd instituțiile. Stai cu capul în pământ, nu comentezi și dai mai departe din ce furi? Poți fura oricât. Iar înainte să sară tribalii, cei mai proști dintre oameni, să zică faptul că tribul lor e discriminat și tribul celălalt o merită, vă amintesc că sistemul n-are trib. Acceptă și suveraniști, și globaliști, atâta timp cât dansează pe melodie. Că dintre mii de tiktokeri care fac evaziune fiscală brusc Makaveli e singurul care trebuie controlat e un abuz. Că dintre mii de politicieni care spun spurcăciuni fasciste brusc Șoșoacă n-are voie să candideze e un abuz. Că Vlad Voiculescu și Fritz sunt alergați ani de zile pentru niște contrasemnături pe documente pe care nu le-au negociat și nu le-au emis ei e un abuz. Nu pentru că n-ar fi nimic acolo și oamenii ăștia ar fi curați ca lacrima. Ci pentru că, din sutele de mii de cazuri cu probleme similare, doar ei sunt luați în vizor de justiție, ANAF și presă. Să vezi toată politica drept două tabere și să te bucuri când sistemul îi abuzează pe „dușmani” e cea mai avansată formă de imbecilitate cunoscută de specia umană. Ce, crezi că atunci când o să ridici capul n-o să te salte și pe tine? Că sistemul ține cu tribul tău? O să te salte cum te oprești din uitatul în pământ. Găsesc ei ceva acolo, dacă ești destul de recalcitrant. O autorizație pe care scrie că ai voie să porți șapcă doar cu cozorocul drept, când tu o porți într-o parte, orice. E atât de simplu să apară o plângere și să te care ăștia prin tribunale cu anii pentru orice prostie, încât, ca să te bucuri când îl saltă pe unul care nu-ți place, trebuie ori să fii complet inconștient, ori planul tău să fie să intri în sistem și să furi cu capul plecat, fără să comentezi în front, ca să nu ajungi în vizorul nimănui. Caz în care ești parte din problemă și Securistan ești tu. Vorba aia: la un viol în grup, 9 din 10 participanți se declară foarte mulțumiți. Dacă aplauzi, e destul de clar cu care dintre părți te identifici.
Română
31
20
185
7.2K
Razvan 🐐
Razvan 🐐@Razvan149307·
@Piticigratis Mars in mm! Ramai cu Nicusorul tau pe care il aclami si sugi de pula!
Română
0
0
2
79
Piticigratis
Piticigratis@Piticigratis·
Daca era Lasconi presedinte nu se intampla asa ceva. Turul doi inapoi!
Română
25
2
120
3.2K
Razvan 🐐
Razvan 🐐@Razvan149307·
@EvolutiaR Cum ma nu erau rusii?🤣🤣 ca asa ati iesit in strada sa ziceti ca rusii! Vin rusii🤣🤣🤣 pula mea de lepre ce sunteti, va meritati soarta cu Sordan. WeekeND frumos la cumparat blugi si banane ca de vacante nu aveti bani
Română
0
0
0
38
ℰ𝓋𝑜𝓁𝓊𝓉𝒾𝒶 ℛ𝒶𝓉𝒾𝓊𝓃𝒾𝒾
Statul român este capturat. 1. Justiția, aservită politicului, îi scapă pe bandă rulantă pe marii corupți și pe vinovații de la 10 august. 2. În Parlament se fac combinații cinice pentru putere și acces la banii publici. 3. Președintele și-a dat arama pe față, acționând cot la cot cu sistemul. A mai promis un referendum în justiție, abandonat imediat ce populația s-a calmat.
Română
13
16
159
2K
Razvan 🐐
Razvan 🐐@Razvan149307·
@Piticigratis @BituBituca Se vede cat de prost esti😅 cred ca ai fost ciuca batailor toata copilaria ta si se pisau copii in capul tau. Vai de mortii tai esti😅🤣 nulitate intruchipata. Deaia statul asta e asa corupt ca exista prosti ca tine fgm
Română
1
0
1
25
Piticigratis
Piticigratis@Piticigratis·
@Razvan149307 @BituBituca Ai trecut de la supt pula la supt pula. Unde mortii tai am zis eu vreodata ceva de bine de nicusor. Astept sa gasesti. Singura lui calitate e ca nu e pacalin si nu s-a tinut de mana cu pacalin. De aia l am votat. E simplu. Urasc sectantii dubiosi.
Română
1
0
0
36
Piticigratis
Piticigratis@Piticigratis·
Șordan doar trage un nume dintr-o palarie adusa de secu si toti analistii scriu 14 pagini de text de opinie de parca ala joaca macao in 4 dimensiuni si nu e doar un idiot depasit de situatie.
Română
10
3
140
3.4K
Piticigratis
Piticigratis@Piticigratis·
@BituBituca Sectantii lu pacalin nu au dreptu la opinie. Poate daca nu aduceati voi handicapati in turu 2 nu mai ajungea prostu asta presedinte
Română
3
0
16
330
Lucian Mindruta
Lucian Mindruta@LucianMindruta·
Am ajuns la momentul ala in care te intrebi daca e rău intentionat sau doar tăntălău si toata lumea stie despre cine e vorba.
Română
156
22
354
8.3K
Razvan 🐐
Razvan 🐐@Razvan149307·
@GGabipac Esti mai prost ca aia care nu au stiut ce sa faca cu drona din Constanta😅
Română
0
0
0
13
Gabi 🇷🇴🇪🇺
Gabi 🇷🇴🇪🇺@GGabipac·
Vă mulțumim frumos pentru tot efortul depus! Ați fost singurii politicieni responsabili care s-au gândit cu adevărat la cetățenii acestei țări!
Gabi 🇷🇴🇪🇺 tweet media
Română
113
77
717
6.6K
Razvan 🐐
Razvan 🐐@Razvan149307·
@razvan_1410 @zoso Si tu cu studii superioare ai fost prostit de Nicusor🤣🤣 care dupa un an v-a dat fix M🇪🇺 cu tava!😅😅 Cred ca tu esti ala prost de aici
Română
2
0
0
17
Razvan 14
Razvan 14@razvan_1410·
@zoso E o analfabetă ce încă mai primește moca ciorbita de la asistații sociali și își așteaptă făina și uleiul electoral.
Română
1
0
4
184
vali petcu
vali petcu@zoso·
nu îi păcălește nimeni pe românii care au votat 35 de ani PSD.
vali petcu tweet media
Română
19
6
132
3.2K
Liberal voice
Liberal voice@vocea_liberala·
Un tradator sau bou? Ambele cred
Liberal voice tweet media
Română
18
14
116
1.3K
Derapaje 🇷🇴 - Greuceanul
Pai ba autila, nu incepi tu sa comunici uman lista de donatori, cati bani dam Ucrainei si de ce s-au anulat alegerile?
Derapaje 🇷🇴 - Greuceanul tweet media
Română
15
35
178
1.8K
Razvan 🐐
Razvan 🐐@Razvan149307·
@clotilde_armand Cu sacii de voturi? Cum a ramas ancheta? Ca trebuia sa ajungi in fata judecatorilor ... poporul nu te uita femeie corupta
Română
0
0
1
36
Razvan 🐐
Razvan 🐐@Razvan149307·
@MugurCiuvica Stai linistit ca ti-a dat muie si Mircea Badea aseara la latrina3, practic si pe el il faci "putinist" care oricum e un termen inventat tot se redusi mintal ca tine...gunoaie ale societatii in care traim sunteti voi
Română
0
0
4
43
Mugur Ciuvica
Mugur Ciuvica@MugurCiuvica·
Sunt fierti putinistii pe Tomac. Realitatea, Gandul, toti. Ca e nascut in fosta URSS, practic in Ucraina. Ca mai are cetatenia ucraineana. Ca a hartuit sexual doamne din partid🤦‍♂️ De toate! In 24 de ore! Are o bila alba Tomac, daca i a bagat in criza pe #putinisti👍
Română
236
12
249
7.5K
Razvan 🐐
Razvan 🐐@Razvan149307·
@MugurCiuvica Astept ziua cand o sa te trimita in judecata pentru tradare si manipulare dusa la extrem...sincer esti un gunoi de om
Română
1
0
16
160
Mugur Ciuvica
Mugur Ciuvica@MugurCiuvica·
Dusmanii il ataca pe Bolojan pt ca da 6 mlrd € la Rheinmetall 🇩🇪, din programul SAFE (bani pt inarmare imprumutati cu dobanda f mica de la UE🇪🇺) Ca e prea mult etc. GRESIT Exact cu Germania trebuie sa ne inarmam acum. Ea 🇩🇪 o sa fie cea mai mare putere militara din Europa!👇🏿
Română
152
21
326
9.2K
Razvan 🐐
Razvan 🐐@Razvan149307·
@MugurCiuvica Si "pro-europenii" iti recomanda Obregia sincer...deja traiesti in lumea ta utopica...si pare ca nu mai ai scapare de acolo. Nu stim ce ciuperci fumezi insa iti trebuie un control mai eficient decat cel pentru Nicusor Dan😅
Română
0
0
1
30
Mugur Ciuvica
Mugur Ciuvica@MugurCiuvica·
Reiterez, nu exista ceva mai prost decat putinistul roman: Intreaba ce e aia putinist. Raspunde ca nu exista putinism. Dar se zvarcoleste cand zici ceva de putinisti si de guru’ kremlinel Si il pupa in cur pe un cetatean dac cu nadragi rosii. #putinisti
Română
162
10
200
4.9K
Razvan 🐐
Razvan 🐐@Razvan149307·
@redKZMIR Au crecut vanzarile de boti chinezi si coreeni in ultima vreme, dar acum stim de ce....mars cu gunoiul vostru, cand PNL si USR nu o sa va mai dea masa calda o sa ii mucificati, asa cum ati facut cu Mucea ala de la Cotroceni. Instabilitatea in tara a fost girata voi in 2024. M🇪🇺!
Română
0
0
0
20
Kazimir
Kazimir@redKZMIR·
Dragi suveraniști, Vă prezint cel mai popular politician din România. Și este doar începutul. Ca idee, are +40% popularitate DUPĂ măsurile de austeritate. Simion și Georgescu au amândoi 30% nefăcând nimic.
Kazimir tweet media
Română
80
33
318
10.5K
Razvan 🐐
Razvan 🐐@Razvan149307·
@MarianC37076513 Cf consitutiei sunt ministii interimari si au putere limitata, adica pot sa adopte doar hotarari dd guvern si nimic altceva. Suge-o in chec cu USR- tau acum...
Română
0
0
1
39
Marian Ciobanu
Marian Ciobanu@MarianC37076513·
Miniștrii USR nu pleacă nicăieri. Până la formarea unui nou guvern, rămânem la muncă. Responsabilitatea față de România nu intră în pauză doar fiindcă PSD și AUR au ales haosul.
Română
136
33
333
5K
Razvan 🐐
Razvan 🐐@Razvan149307·
@LucianMindruta N-ai mai primit sarmale calde si mamaliga de la Cotroceni mai nou🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Română
0
0
1
30
Lucian Mindruta
Lucian Mindruta@LucianMindruta·
Robotul Iohannis a avut nevoie de 4-5 ani sa ne dezamăgească. Modelul asta nou instalat la Cotroceni a reușit in sub un an. Ce repede evoluează tehnologia!
Română
271
27
614
11.9K