Razvan 🐐
6.8K posts

Razvan 🐐
@Razvan149307
Passionate NFT Enthusiast | Crypto Holder & Trader Since 2019 🚀 | Embracing the Digital Renaissance | Exploring the Boundless Potential of Blockchain|
Bucureşti, România Katılım Kasım 2021
1.1K Takip Edilen587 Takipçiler
Să vă explic cum funcționează justiția într-o distopie securistă ca România.
1. Faci un sistem în care încălcarea legii e tolerată. Mai toți politicienii în funcție și-au angajat o rudă sau un nepot. Mai toți au dat un contract unei firme controlate de un cumătru. Mai toți afaceriștii de top fac evaziune fiscală sau își fac afacerile fără toate autorizațiile necesare luate pe bune. Nimeni nu-i deranjează.
2. Aservești politic instituțiile care ar trebui să se ocupe de asta. Poliția. Magistratura. DNA. ANAF. Presa. Toate sunt controlate de un grupuleț de interese aciuat pe lângă sistem.
3. Când un politician sau un afacerist are „comportament nefiresc”, adică deranjează sistemul, trimiți toate instituțiile alea, care sunt în mod normal inerte, să-și facă brusc și neașteptat treaba. Recalcitrantul e săltat și controlat la sânge, până se găsește ceva. Tot timpul se găsește ceva dacă sapi destul. Presa care ignoră toți corupții brusc se trezește și îl înfierează pe om. Uitați dușmanul poporului! El era!
Să-l aperi pe politicianul sau afaceristul cu „comportament nefiresc” e greu. Pentru că, tehnic, a încălcat legea. Cum poți să te plângi toată ziua că justiția nu funcționează, iar când îl saltă pe unul să zici: „Vaaai, e abuz”? N-ai cum.
Dar fix ăsta e abuzul. Că pe 99,99% dintre politicienii și afaceriștii care încalcă legea în exact același fel nu-i deranjează nimeni. Nu-i controlează nimeni și nu-i forțează nimeni să respecte legea. Dacă omul e loial sistemului, n-are probleme. În cel mai rău caz, e scuturat puțin și plimbat prin instanță de ochii lumii, până când atenția se mută pe altceva.
După care sacoșa aia de bani găsită în portbagaj i se dă înapoi, pentru că probele nu au fost administrate corect. Funcția i se dă înapoi, cu salarii compensatorii pentru deranj. Fapta se prescrie, omul e spălat și se întoarce la corupție și evaziune fiscală în interiorul sistemului.
Asta face Securistanul românesc spurcat și imposibil de reparat. Nu faptul că îl saltă pe X sau pe Y când au încălcat legea, ci faptul că, din 10.000 de oameni care încalcă legea exact ca X sau Y, doar pe ăia doi îi deranjează instituțiile. Restul își văd nestingheriți de treabă, pentru că știu să danseze cum cântă sistemul.
Și așa are sistemul la mână pe toată lumea. Toți încalcă legea, dar numai pentru câțiva asta devine problemă. Ridici capul, brusc te văd instituțiile. Stai cu capul în pământ, nu comentezi și dai mai departe din ce furi? Poți fura oricât.
Iar înainte să sară tribalii, cei mai proști dintre oameni, să zică faptul că tribul lor e discriminat și tribul celălalt o merită, vă amintesc că sistemul n-are trib. Acceptă și suveraniști, și globaliști, atâta timp cât dansează pe melodie.
Că dintre mii de tiktokeri care fac evaziune fiscală brusc Makaveli e singurul care trebuie controlat e un abuz.
Că dintre mii de politicieni care spun spurcăciuni fasciste brusc Șoșoacă n-are voie să candideze e un abuz.
Că Vlad Voiculescu și Fritz sunt alergați ani de zile pentru niște contrasemnături pe documente pe care nu le-au negociat și nu le-au emis ei e un abuz.
Nu pentru că n-ar fi nimic acolo și oamenii ăștia ar fi curați ca lacrima. Ci pentru că, din sutele de mii de cazuri cu probleme similare, doar ei sunt luați în vizor de justiție, ANAF și presă.
Să vezi toată politica drept două tabere și să te bucuri când sistemul îi abuzează pe „dușmani” e cea mai avansată formă de imbecilitate cunoscută de specia umană.
Ce, crezi că atunci când o să ridici capul n-o să te salte și pe tine? Că sistemul ține cu tribul tău? O să te salte cum te oprești din uitatul în pământ. Găsesc ei ceva acolo, dacă ești destul de recalcitrant. O autorizație pe care scrie că ai voie să porți șapcă doar cu cozorocul drept, când tu o porți într-o parte, orice.
E atât de simplu să apară o plângere și să te care ăștia prin tribunale cu anii pentru orice prostie, încât, ca să te bucuri când îl saltă pe unul care nu-ți place, trebuie ori să fii complet inconștient, ori planul tău să fie să intri în sistem și să furi cu capul plecat, fără să comentezi în front, ca să nu ajungi în vizorul nimănui.
Caz în care ești parte din problemă și Securistan ești tu. Vorba aia: la un viol în grup, 9 din 10 participanți se declară foarte mulțumiți. Dacă aplauzi, e destul de clar cu care dintre părți te identifici.
Română

@Piticigratis Mars in mm! Ramai cu Nicusorul tau pe care il aclami si sugi de pula!
Română

@EvolutiaR Cum ma nu erau rusii?🤣🤣 ca asa ati iesit in strada sa ziceti ca rusii! Vin rusii🤣🤣🤣 pula mea de lepre ce sunteti, va meritati soarta cu Sordan. WeekeND frumos la cumparat blugi si banane ca de vacante nu aveti bani
Română

Statul român este capturat.
1. Justiția, aservită politicului, îi scapă pe bandă rulantă pe marii corupți și pe vinovații de la 10 august.
2. În Parlament se fac combinații cinice pentru putere și acces la banii publici.
3. Președintele și-a dat arama pe față, acționând cot la cot cu sistemul. A mai promis un referendum în justiție, abandonat imediat ce populația s-a calmat.
Română

@Piticigratis @BituBituca Se vede cat de prost esti😅 cred ca ai fost ciuca batailor toata copilaria ta si se pisau copii in capul tau. Vai de mortii tai esti😅🤣 nulitate intruchipata. Deaia statul asta e asa corupt ca exista prosti ca tine fgm
Română
@Razvan149307 @BituBituca Ai trecut de la supt pula la supt pula.
Unde mortii tai am zis eu vreodata ceva de bine de nicusor. Astept sa gasesti.
Singura lui calitate e ca nu e pacalin si nu s-a tinut de mana cu pacalin. De aia l am votat. E simplu. Urasc sectantii dubiosi.
Română

@Piticigratis @BituBituca @Piticigratis ai trecut de la supt banana "olimpicului" la futut in cur pe olimpic🤣🤣🤣 mai mare javra ca tine nu a vazut romania
Română
@BituBituca Sectantii lu pacalin nu au dreptu la opinie. Poate daca nu aduceati voi handicapati in turu 2 nu mai ajungea prostu asta presedinte
Română

@Adrian16991779 @gbuhnici Presupun ca tu esti gradinarul lui🤣 🤣 vezi ca vorbeste EGLD-ul din portofelul tau😅
Română

@Razvan149307 @gbuhnici Mai bine tăceai . A vorbit rachiul din tine .
Română


@razvan_1410 @zoso Si tu cu studii superioare ai fost prostit de Nicusor🤣🤣 care dupa un an v-a dat fix M🇪🇺 cu tava!😅😅 Cred ca tu esti ala prost de aici
Română

@clotilde_armand Cu sacii de voturi? Cum a ramas ancheta? Ca trebuia sa ajungi in fata judecatorilor ... poporul nu te uita femeie corupta
Română

@MugurCiuvica Stai linistit ca ti-a dat muie si Mircea Badea aseara la latrina3, practic si pe el il faci "putinist" care oricum e un termen inventat tot se redusi mintal ca tine...gunoaie ale societatii in care traim sunteti voi
Română

Sunt fierti putinistii pe Tomac.
Realitatea, Gandul, toti.
Ca e nascut in fosta URSS, practic in Ucraina. Ca mai are cetatenia ucraineana. Ca a hartuit sexual doamne din partid🤦♂️
De toate! In 24 de ore!
Are o bila alba Tomac, daca i a bagat in criza pe #putinisti👍
Română

@MugurCiuvica Astept ziua cand o sa te trimita in judecata pentru tradare si manipulare dusa la extrem...sincer esti un gunoi de om
Română

@MugurCiuvica Si "pro-europenii" iti recomanda Obregia sincer...deja traiesti in lumea ta utopica...si pare ca nu mai ai scapare de acolo. Nu stim ce ciuperci fumezi insa iti trebuie un control mai eficient decat cel pentru Nicusor Dan😅
Română

Reiterez, nu exista ceva mai prost decat putinistul roman:
Intreaba ce e aia putinist.
Raspunde ca nu exista putinism.
Dar se zvarcoleste cand zici ceva de putinisti si de guru’ kremlinel
Si il pupa in cur pe un cetatean dac cu nadragi rosii.
#putinisti
Română

@redKZMIR Au crecut vanzarile de boti chinezi si coreeni in ultima vreme, dar acum stim de ce....mars cu gunoiul vostru, cand PNL si USR nu o sa va mai dea masa calda o sa ii mucificati, asa cum ati facut cu Mucea ala de la Cotroceni. Instabilitatea in tara a fost girata voi in 2024. M🇪🇺!
Română

@MarianC37076513 Cf consitutiei sunt ministii interimari si au putere limitata, adica pot sa adopte doar hotarari dd guvern si nimic altceva. Suge-o in chec cu USR- tau acum...
Română

@LucianMindruta N-ai mai primit sarmale calde si mamaliga de la Cotroceni mai nou🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Română














