Paweł

19.5K posts

Paweł banner
Paweł

Paweł

@FatherOfMan

Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli

Czestochowa, Poland เข้าร่วม Ekim 2016
898 กำลังติดตาม354 ผู้ติดตาม
Paweł รีทวีตแล้ว
Wojciech Sumlinski
Wojciech Sumlinski@w_sumlinski·
O godzinie 18 widzimy się dziś w Agere Contra w Warszawie - a już za chwilę, bo o 16.00, w transmisji LIVE na Kick.🔥 Bezpośredni link: kick.com/wojciechsumlin…
Polski
0
28
176
3.4K
Paweł รีทวีตแล้ว
Kasjopea
Kasjopea@AnitaSchelde·
Panie @Kyrylo_Budanov, a może zamiast moralizować na temat decyzji Pana Prezydenta @NawrockiKn...porozmawiamy o TYM ❓❓❓⬇️ Meldunek naczelnika Policji i Bezpieczeństwa SD Wołynia i Podola. SS-Sturmbannführer dr Karl Pütz. Tajne. Wagi państwowej. Główne Kierownictwo Bezpieczeństwa Państwowego S$. SS-Gruppenführer Heinrich Müller. Dyrektor kryminalny Rzeszy. Do rąk własnych. Berlin. : "Jeden z liderów banderowskiego odłamu OUN podczas spotkania 12 września 1943 r. powiadomił nas, że zagony ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w dniach 29-30 sierpnia przeprowadziły masowe akcje likwidacji Polaków. Zgodnie z jego informacją pododdziały UPA zlikwidowały ponad 15 tysięcy Polaków w rejonach Obwodu Wołyńskiego". 15 000 Polaków...w ciągu dwóch dni...Panie @Kyrylo_Budanov Na zdjęciu Klasa VIa ze Szkoły Powszechnej nr 1 im. Królowej Jadwigi. Łuck 1939 r. Wie Pan @Kyrylo_Budanov ile Dzieci z tego zdjęcia przeżyło Ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem...GENOCIDUM ATROX ❓❓❓ Źródło : Außenstelle/Dienststelle Sipo i SD, numer wychodzący IV-H-53/43, Łuck, 14 września 1943 r. Jeżeli jest chociaż JEDNA osoba w Polsce, która mogłaby zastąpić panią od historii, chociaż na miesiąc w Szkole, to dajcie mi znać ❗️ buycoffee.to/kasjopea
Kasjopea tweet media
Polski
73
184
283
2.8K
Paweł รีทวีตแล้ว
Kasjopea
Kasjopea@AnitaSchelde·
Nieraz trzeba WSTRZĄSNĄĆ towarzystwem ❗️❗️❗️ Wasi przyjaciele, których tak MIŁOSIERNIE zaopiekowaliście pod własnym dachem...napluli ostatnio na Armię Krajową porównując ją do "Bohaterów z UPA". Pół Polski utożsamia się z "Trzecim pokoleniem AK"...dlatego kiedy wczoraj, obiecałam zmieść z planszy banderowskie sotnie...myślałam...przepraszam : byłam ŚWIĘCIE przekonana, że reakcja to będzie : OGIEŃ 🔥 ! A co jest ??? 341 RT i kilka kaw ! No na tyle WYCENIACIE Honor Największej Podziemnej Armii Świata 😳 ??? Przychodzi mi tylko jedno słowa do głowy : DRAMAT ❗️ buycoffee.to/kasjopea
Kasjopea tweet media
Polski
73
252
469
3.7K
Paweł รีทวีตแล้ว
Kasjopea
Kasjopea@AnitaSchelde·
Co tam słychać w Berlinie Herr Botschafter @Amb_Berger ? A tak przy okazji ⬇️ 25 VI 1943 r. oddział "Waffen-SS" dowodzony przez SS-Sturmbannführera Ewalda Ehlersa napadł na Dwór rodziny Horodyńskich w Zbydniowie w którym odbywało się wesele...i ZAMORDOWAŁ 19 osób...w tym większość osób z tego zdjęcia. Pół roku później płk. August Emil Fieldorf ps. „Nil” podpisał rozkaz wykonania Akcji "F". Do Dworu Lubomirskich w Charzewicach w którym bawił zleceniodawca ZBRODNI w Zbydniowie Martin Fuldner, wkroczył ocalały z pogromu Zbigniew Horodyński...i zlikwidował niemieckiego gada, jego żonę i syna. #NiemieckieZbrodnie
Kasjopea tweet media
Polski
42
157
251
2.4K
Paweł
Paweł@FatherOfMan·
@TojaWaldemar @MKierwinski Podobnie jak podpalacz budki do szczepień ten pan nie jest do złapania bo to funkcjonariusz systemu.
Polski
0
0
0
9
Roman Giertych
Roman Giertych@GiertychRoman·
Nożownik z Jastrzębia Zdrój to fanatyczny widz Kanału Zero. Mam na to dowody, ale ich nie pokażę. Wysłałem je do NFZ. Wysłałem je do kogoś z NFZ. Wysłałem je do kogoś ubezpieczonego w NFZ. Nie powiem do kogo, bo wszyscy będą go pytać czy to prawda.
Polski
428
466
2.6K
80.4K
Paweł
Paweł@FatherOfMan·
@PatBry80 A ja mam 44 lata i pamiętam z dzieciństwa takie lato które się zaczynało w czerwcu a kończyło w sierpniu. Pamiętam jak moja babcia płakała że od wielu tygodni nie pada deszcz i nic nie będzie z ziemniaków.
Polski
0
0
0
3
Patryk Bryliński
Patryk Bryliński@PatBry80·
Typy co piszą, że 40 stopni w Polsce to "zwyczajne upały" - gdzie dorastaliscie? No w Polsce na 100% nie. Mam 46 lat i trochę pamiętam jeszcze. Co wami kieruję, żeby pisać tu takie debilizmy, poza tym, że nie lubicie żyć?
Polski
396
32
1.3K
58.1K
Paweł
Paweł@FatherOfMan·
@BELIAL7907 Choćby dlatego że nikt nam nie każe kochać ruskich na siłę.
Polski
0
0
1
12
BELIAL (Michal)
BELIAL (Michal)@BELIAL7907·
tak się zastanawiam dzisiaj czemu tak ochoczo pewne kręgi podnoszą temat Wołynia a milczymy o np Syberii?
Polski
39
1
21
1.8K
Paweł รีทวีตแล้ว
Kasjopea
Kasjopea@AnitaSchelde·
Szef ukraińskiego MSZ @andrii_sybiha : "Relacje między Warszawą i Kijowem są obecnie napięte, w ciągu ostatnich półtora roku udało się osiągnąć znaczący postęp w trudnych kwestiach historycznych. Emocja należy odłożyć na bok. Wszelkie napięcia, wszelkie negatywne, powiedzmy, tendencje w rozwoju, grają na rękę Moskwie. I właśnie o to chodzi w przypadku Polski". No to Panie @andrii_sybiha "odkładamy emocje na bok" i przypominamy co ROBILIŚCIE Polakom, wspólnie z Niemcami ⬇️ Raport z Ziem Wschodnich Biura Wschodniego przy Departamencie Spraw Wewnętrznych Delegatury Rządu na Kraj (marzec 1944 r.) : „Rzeź w Podkamieniu. Obecnie dopiero dotarł do nas szczegółowy opis wypadków w Podkamieniu, które w swojej potworności należą do najbardziej tragicznych, a zarazem są jaskrawym przykładem współdziałania Niemców z bandami ukraińskimi, bez którego współdziałania w danym wypadku w Podkamieniu do rzezi w ogóle by nie doszło. Banda ukraińska grasowała bezkarnie w Podkamieniu w ciągu całych 5 dni. Zjawiła się ona 10 marca w mieście, w którym. kwaterował jeszcze wówczas oddział SS-Dywizji i dowództwo niemieckie. Zaraz następnego dnia oficerowie niemieccy i stacjonujący tam oddział SS-Dywizji opuścił miasteczko, a banda UPA, uzupełniona nowymi posiłkami, zaczęła otaczać klasztor Ojców Dominikanów, w którym skupiona była ludność polska, składająca się przeważnie z uchodźców z okolicznych popalonych wsi polskich. Bandyci zażądali wpuszczenia ich do klasztoru, czemu odmówiono. Przez cały dzień 11-go i do południa 12-go marca bandy ostrzeliwały klasztor, lecz Polacy, posiadając kilka karabinów, byliby do ich wdarcia się do środka nie dopuścili. Sytuacja zmieniła się dopiero około godziny 13-ej, kiedy Podkamieniem zjawił się oddział niemiecki, wracający z ekspedycji karnej na polską wieś Polikrowy. Dowódca tego oddziału wysłał posłańca do ludności polskiej, zgrupowanej w klasztorze, nakazując jej natychmiast klasztor opuścić pod groźbą bombardowania. Przerażona ludność zaczęła wychodzić za mury i od tej chwili rozpoczęła się rzeź. Bandy ukraińskie pozabijały uciekających, wdarły się do klasztoru i wymordowały bestialsko ludność tam jeszcze się znajdującą. Następnie, już wspólnie z Niemcami z przybyłego oddziału, rzuciły się na ludność polską w samym miasteczku. Sprawdzano dowody osobiste i każdego Polaka natychmiast zabijano. Mord i rabunek trwał w ciągu całego 13 i 14 marca. Niemcy sprowadzili do Podkamienia aż 200 furmanek i szereg aut ciężarowych, aby wywieźć zrabowane mienie. Dopiero 15-go marca wieczorem bandy UPA opuściły miasto, a 16-go marca wróciła normalna komenda niemiecka, która udawała zdziwienie, że takie wypadki zaszły i wyrażała przypuszczenie, że musiała to być banda bolszewicka.” Na zdjęciu Klasztor w Podkamieniu przed Rzezią. Źródło : Instytut Studiów Politycznych PAN, Zbiór Wojciech Bukata, Raport z Ziem Wschodnich nr 41, karta 4. Przypominam o RT i komentarzach pod każdą lekcją ❗️ I bardzo proszę o korzystanie z naszej szkolnej kawiarki, bo od kilku dni wsparcie znacznie spadło. buycoffee.to/kasjopea
Kasjopea tweet media
Polski
77
183
263
2.8K
Paweł รีทวีตแล้ว
Kasjopea
Kasjopea@AnitaSchelde·
Panie Zełenski @ZelenskyyUa wasi i historycy i politycy, powtarzają jak mantrę : "OUN/UPA walczyło przeciw nazistowskim Niemcom". Serio ??? A co to jest ❓❓❓⬇️ Raport dowódcy czechosłowackiego oddziału partyzanckiego kpt. Repkina z dnia 31.10.1943 r. : "Po przybyciu do rejonu Rokitno zaobserwowałem nasilenie działań ukraińskich nacjonalistów przeciwko partyzantom i polskiej ludności i na odwrót, nie zaobserwowałem z ich strony jakichkolwiek działań przeciw Niemcom. Niemcy również nie podejmowali działań przeciw nim, wsie, w których znajdowali się ukraińscy nacjonaliści Niemcy nie palili ( np. Karpiłówka, Dert, Kisoricze i inne)”. #UkraińskieZbrodnie Źródło : Centralne Państwowe Archiwum Organizacji Społecznych Ukrainy - CDAHOU. – zespół archiwalny nr 62 – inwentarz nr 1 – jednostka archiwalna nr 253 – karty 20–22 dokumentu buycoffee.to/kasjopea
Kasjopea tweet media
Polski
69
208
371
3.1K
Paweł รีทวีตแล้ว
Kasjopea
Kasjopea@AnitaSchelde·
26 VI 1952r. płatni zdrajcy, pachołki Rosji skazali na śmierć i wkrótce zgładzili : Śp. Mjr Bolesława Kontryma ps. "Żmudzin". Komisarza @PolskaPolicja, Cichociemnego, Powstańca Warszawskiego. Przed Męczeńską Śmiercią, 4 lata Golgoty Polskiemu Bohaterowi Narodowemu, stworzyło trzech zwyrodnialców : płk. UB Józef Goldberg #Różański płk. UB Izaak Fleischfarb #Światło płk. UB Edward Kwasek Wieczna Chwała Bohaterom ! Hańba UB-eckim ścierwom ! #WyklętaPamięć #KomunistyczneZbrodnie buycoffee.to/kasjopea
Kasjopea tweet media
Polski
42
156
256
2.5K
Obi Kenobi
Obi Kenobi@KenobiObi75356·
🇵🇱 🇺🇦 Do: @donaldtusk | @ZelenskyyUa| @sikorskiradek | @andrii_sybiha Polacy muszą zrozumieć, że prawie nikt w narodzie ukraińskim nie wie o rzezi wołyńskiej, a tym bardziej o jej skali i okrucieństwie. Dla większości Ukraińców jest to temat praktycznie nieobecny w edukacji i debacie publicznej. Muszą również wiedzieć, że wielu Ukraińców ratowało Polaków podczas tych wydarzeń, ryzykując własnym życiem i zdrowiem. Część z nich zapłaciła za tę pomoc najwyższą cenę. Musimy też pamiętać, że nasza wspólna historia jest bardzo trudna. My również mamy swoje grzechy wobec Ukraińców. W II Rzeczypospolitej dochodziło do napięć narodowościowych, ograniczania części praw mniejszości ukraińskiej oraz działań, które pozostawiły wśród wielu Ukraińców poczucie krzywdy. W 1920 roku generał Symon Petlura walczył u boku Polaków przeciwko bolszewikom. Rok później podpisanie pokoju ryskiego było haniebną zdradą Ukrainy i porzuceniem sprawy jej niepodległości. Nie oczekujmy, że Ukraińcy będą dziś, żyjąc w piekle wojny i każdego dnia walcząc o przetrwanie swojego państwa, uczyć się historii rzezi wołyńskiej. To trudny i bolesny temat, ale dla narodu walczącego o przetrwanie priorytetem są dziś bezpieczeństwo, wolność i życie. Ukraińcy natomiast muszą zrozumieć, że rzeź wołyńska była bezprecedensową i nieludzką zbrodnią na ludności cywilnej. Jej skala i okrucieństwo do dziś budzą grozę. Liczba ofiar była niemal stukrotnie większa niż liczba ofiar zbrodni popełnionych w Buczy i Irpieniu. Jestem przekonany, że żaden ukraiński żołnierz, w pełni świadomy tego, co wydarzyło się na Wołyniu, nie chciałby mieć za patronów osób odpowiedzialnych za takie zbrodnie. Ukraińcy powinni również wiedzieć, że prawie wszyscy Polacy znają historię Wołynia, a mimo to w lutym 2022 roku otworzyli swoje domy dla uciekających przed wojną Ukraińców i przyjęli ich jak braci. Prawie nikt w Polsce nie obwinia współczesnych Ukraińców za zbrodnie ich pradziadków. Jedyne, czego Polacy oczekują, to godny pochówek ofiar, szacunek oraz pamięć o pomordowanych. Zapominanie o tym daje paliwo rosyjskiej propagandzie i agenturze zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Właśnie obserwujemy to w ostatnich dniach, gdy tragiczna historia jest wykorzystywana do skłócania dwóch narodów, których współpraca leży w żywotnym interesie zarówno Polski, jak i Ukrainy. Budujmy przyszłość na tym, co było najlepsze w historii naszych narodów: na wspólnej walce o wolność, na ogromnej pomocy udzielonej Ukrainie przez Polaków po lutym 2022 roku oraz na pamięci o sprawiedliwych Ukraińcach, którzy ratowali Polaków podczas rzezi wołyńskiej. Polska jest dla Ukrainy mostem na Zachód. Ukraina jest dla Polski tarczą na Wschodzie. Jakikolwiek konflikt pomiędzy Polską a Ukrainą jest powodem do radości na Kremlu i służy interesom rosyjskiej propagandy. Budujmy lepszą przyszłość dla naszych dzieci i wnuków – zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Przyjaźń i dobre relacje pomiędzy Polską a Ukrainą oznaczają rozwój, bezpieczeństwo i dobrobyt dla obu narodów. Uważam, że pomnik poświęcony Ukraińcom ratującym Polaków przed rzezią wołyńską powinien bezwzględnie powstać – im szybciej, tym lepiej. Поляки повинні зрозуміти, що майже ніхто в українському народі не знає про Волинську трагедію, а тим більше про її масштаб і жорстокість. Для більшості українців ця тема практично відсутня в освіті та суспільній дискусії. Водночас вони повинні знати, що багато українців рятували поляків під час цих подій, ризикуючи власним життям і здоров’ям. Частина з них заплатила за це найвищу ціну. Ми також повинні пам’ятати, що наша спільна історія є дуже складною. Ми теж маємо свої провини перед українцями. У міжвоєнній Польщі існували національні конфлікти, обмеження прав української меншини та дії, які залишили в багатьох українців відчуття несправедливості. У 1920 році генерал Симон Петлюра воював пліч-о-пліч із поляками проти більшовиків. Роком пізніше підписання Ризького миру стало ганебною зрадою України та відмовою від боротьби за її незалежність. Не варто очікувати, що українці сьогодні, живучи в пеклі війни та щодня борючись за виживання своєї держави, будуть вивчати історію Волинської трагедії. Це важка і болюча тема, але для народу, який бореться за виживання, сьогодні найважливішими є безпека, свобода та життя. Українці, своєю чергою, повинні зрозуміти, що Волинська трагедія була безпрецедентним і нелюдським злочином проти цивільного населення. Її масштаб і жорстокість досі викликають жах. Кількість жертв була майже у сто разів більшою, ніж кількість жертв злочинів, скоєних у Бучі та Ірпені. Я переконаний, що жоден український військовий, який повністю усвідомлює те, що сталося на Волині, не хотів би мати покровителями людей, відповідальних за такі злочини. Українці також повинні знати, що майже всі поляки знають історію Волині. Попри це, у лютому 2022 року вони відкрили свої домівки для українців, які тікали від війни, і прийняли їх як братів. Майже ніхто в Польщі не звинувачує сучасних українців у злочинах їхніх прадідів. Єдине, чого очікують поляки, — це гідного поховання жертв, поваги та пам’яті про загиблих. Забуття цього дає поживу російській пропаганді та агентурі як у Польщі, так і в Україні. Саме це ми спостерігаємо останніми днями, коли трагічна історія використовується для того, щоб посварити два народи, співпраця між якими життєво важлива як для Польщі, так і для України. Будуймо майбутнє на найкращих сторінках історії наших народів: на спільній боротьбі за свободу, на величезній допомозі, яку поляки надали Україні після лютого 2022 року, а також на пам’яті про справедливих українців, які рятували поляків під час Волинської трагедії. Польща є для України мостом на Захід. Україна є для Польщі щитом на Сході. Будь-який конфлікт між Польщею та Україною є приводом для радості в Кремлі та служить інтересам російської пропаганди. Будуймо краще майбутнє для наших дітей та онуків — як у Польщі, так і в Україні. Дружба та добрі відносини між Польщею й Україною означають розвиток, безпеку та добробут для обох народів. Я вважаю, що пам’ятник українцям, які рятували поляків від Волинської трагедії, повинен неодмінно постати — чим швидше, тим краще.
Karolina Romanowska@KarolaAdamiec

🇵🇱🇺🇦 Nie wszyscy odwrócili się w czasie zła. Byli Ukraińcy, którzy ryzykując własne życie ratowali Polaków z rąk UPA podczas Rzezi Wołyńskiej. Czas oddać im należny hołd. Popieram budowę Pomnika Sprawiedliwych Ukraińców w centrum Warszawy – miejsca pamięci o tych, którzy w czasach nienawiści zachowali człowieczeństwo. 🕊️ Podpisz petycję: petycjeonline.com/petycja_do_pre… #Prawda #Pamięć #Wołyń #RzeźWołyńska #PomnikSprawiedliwych #Polska #Ukraina #Pojednanie

Polski
56
199
434
40K
Paweł
Paweł@FatherOfMan·
@KenobiObi75356 Dlatego 90% popiera decyzję Żeleńskiego o nadaniu nazwy upa tej jednostce. Bajaj dalej.
Polski
0
0
1
4
Obi Kenobi
Obi Kenobi@KenobiObi75356·
Kochani, 99% Ukraińców nie ma bladego pojęcia o Wołyniu. Ci sami Ukraińcy nie mają nic wspólnego z grą polityczną po ukraińskiej i polskiej stronie. To ludzie, którzy uciekając przed piekłem wojny znaleźli bezpieczną przystań w Polsce. Uczciwie pracują, płacą podatki. Dajmy odpór putlerowskim zwyrodnialcom z polskiej patoprawicy! „Przytulmy” ich, bądźmy dla nich mili! Zalejmy internet tą grafiką! Walczmy z nazistowskim gównem rozpowszechnianym przez pisowców, konfederatów i naćpanów, celowo z małej litery! RT+♥️
Obi Kenobi tweet media
Obi Kenobi@KenobiObi75356

🇵🇱 🇺🇦 Do: @donaldtusk | @ZelenskyyUa| @sikorskiradek | @andrii_sybiha Polacy muszą zrozumieć, że prawie nikt w narodzie ukraińskim nie wie o rzezi wołyńskiej, a tym bardziej o jej skali i okrucieństwie. Dla większości Ukraińców jest to temat praktycznie nieobecny w edukacji i debacie publicznej. Muszą również wiedzieć, że wielu Ukraińców ratowało Polaków podczas tych wydarzeń, ryzykując własnym życiem i zdrowiem. Część z nich zapłaciła za tę pomoc najwyższą cenę. Musimy też pamiętać, że nasza wspólna historia jest bardzo trudna. My również mamy swoje grzechy wobec Ukraińców. W II Rzeczypospolitej dochodziło do napięć narodowościowych, ograniczania części praw mniejszości ukraińskiej oraz działań, które pozostawiły wśród wielu Ukraińców poczucie krzywdy. W 1920 roku generał Symon Petlura walczył u boku Polaków przeciwko bolszewikom. Rok później podpisanie pokoju ryskiego było haniebną zdradą Ukrainy i porzuceniem sprawy jej niepodległości. Nie oczekujmy, że Ukraińcy będą dziś, żyjąc w piekle wojny i każdego dnia walcząc o przetrwanie swojego państwa, uczyć się historii rzezi wołyńskiej. To trudny i bolesny temat, ale dla narodu walczącego o przetrwanie priorytetem są dziś bezpieczeństwo, wolność i życie. Ukraińcy natomiast muszą zrozumieć, że rzeź wołyńska była bezprecedensową i nieludzką zbrodnią na ludności cywilnej. Jej skala i okrucieństwo do dziś budzą grozę. Liczba ofiar była niemal stukrotnie większa niż liczba ofiar zbrodni popełnionych w Buczy i Irpieniu. Jestem przekonany, że żaden ukraiński żołnierz, w pełni świadomy tego, co wydarzyło się na Wołyniu, nie chciałby mieć za patronów osób odpowiedzialnych za takie zbrodnie. Ukraińcy powinni również wiedzieć, że prawie wszyscy Polacy znają historię Wołynia, a mimo to w lutym 2022 roku otworzyli swoje domy dla uciekających przed wojną Ukraińców i przyjęli ich jak braci. Prawie nikt w Polsce nie obwinia współczesnych Ukraińców za zbrodnie ich pradziadków. Jedyne, czego Polacy oczekują, to godny pochówek ofiar, szacunek oraz pamięć o pomordowanych. Zapominanie o tym daje paliwo rosyjskiej propagandzie i agenturze zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Właśnie obserwujemy to w ostatnich dniach, gdy tragiczna historia jest wykorzystywana do skłócania dwóch narodów, których współpraca leży w żywotnym interesie zarówno Polski, jak i Ukrainy. Budujmy przyszłość na tym, co było najlepsze w historii naszych narodów: na wspólnej walce o wolność, na ogromnej pomocy udzielonej Ukrainie przez Polaków po lutym 2022 roku oraz na pamięci o sprawiedliwych Ukraińcach, którzy ratowali Polaków podczas rzezi wołyńskiej. Polska jest dla Ukrainy mostem na Zachód. Ukraina jest dla Polski tarczą na Wschodzie. Jakikolwiek konflikt pomiędzy Polską a Ukrainą jest powodem do radości na Kremlu i służy interesom rosyjskiej propagandy. Budujmy lepszą przyszłość dla naszych dzieci i wnuków – zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Przyjaźń i dobre relacje pomiędzy Polską a Ukrainą oznaczają rozwój, bezpieczeństwo i dobrobyt dla obu narodów. Uważam, że pomnik poświęcony Ukraińcom ratującym Polaków przed rzezią wołyńską powinien bezwzględnie powstać – im szybciej, tym lepiej. Поляки повинні зрозуміти, що майже ніхто в українському народі не знає про Волинську трагедію, а тим більше про її масштаб і жорстокість. Для більшості українців ця тема практично відсутня в освіті та суспільній дискусії. Водночас вони повинні знати, що багато українців рятували поляків під час цих подій, ризикуючи власним життям і здоров’ям. Частина з них заплатила за це найвищу ціну. Ми також повинні пам’ятати, що наша спільна історія є дуже складною. Ми теж маємо свої провини перед українцями. У міжвоєнній Польщі існували національні конфлікти, обмеження прав української меншини та дії, які залишили в багатьох українців відчуття несправедливості. У 1920 році генерал Симон Петлюра воював пліч-о-пліч із поляками проти більшовиків. Роком пізніше підписання Ризького миру стало ганебною зрадою України та відмовою від боротьби за її незалежність. Не варто очікувати, що українці сьогодні, живучи в пеклі війни та щодня борючись за виживання своєї держави, будуть вивчати історію Волинської трагедії. Це важка і болюча тема, але для народу, який бореться за виживання, сьогодні найважливішими є безпека, свобода та життя. Українці, своєю чергою, повинні зрозуміти, що Волинська трагедія була безпрецедентним і нелюдським злочином проти цивільного населення. Її масштаб і жорстокість досі викликають жах. Кількість жертв була майже у сто разів більшою, ніж кількість жертв злочинів, скоєних у Бучі та Ірпені. Я переконаний, що жоден український військовий, який повністю усвідомлює те, що сталося на Волині, не хотів би мати покровителями людей, відповідальних за такі злочини. Українці також повинні знати, що майже всі поляки знають історію Волині. Попри це, у лютому 2022 року вони відкрили свої домівки для українців, які тікали від війни, і прийняли їх як братів. Майже ніхто в Польщі не звинувачує сучасних українців у злочинах їхніх прадідів. Єдине, чого очікують поляки, — це гідного поховання жертв, поваги та пам’яті про загиблих. Забуття цього дає поживу російській пропаганді та агентурі як у Польщі, так і в Україні. Саме це ми спостерігаємо останніми днями, коли трагічна історія використовується для того, щоб посварити два народи, співпраця між якими життєво важлива як для Польщі, так і для України. Будуймо майбутнє на найкращих сторінках історії наших народів: на спільній боротьбі за свободу, на величезній допомозі, яку поляки надали Україні після лютого 2022 року, а також на пам’яті про справедливих українців, які рятували поляків під час Волинської трагедії. Польща є для України мостом на Захід. Україна є для Польщі щитом на Сході. Будь-який конфлікт між Польщею та Україною є приводом для радості в Кремлі та служить інтересам російської пропаганди. Будуймо краще майбутнє для наших дітей та онуків — як у Польщі, так і в Україні. Дружба та добрі відносини між Польщею й Україною означають розвиток, безпеку та добробут для обох народів. Я вважаю, що пам’ятник українцям, які рятували поляків від Волинської трагедії, повинен неодмінно постати — чим швидше, тим краще.

Polski
391
327
904
20.2K
Tomek Niewęgłowski
Tomek Niewęgłowski@tomek525·
"Czy Polacy są teraz gotowi na wojnę z Ukraińcami❓ Czy Polacy są gotowi na to, że w ich miasta polecą ukraińskie drony❓ Czy Polacy są gotowi na śmierć swoich ludzi⁉️ My nie będziemy się cofać. Nie radziłbym przekraczać granicy" Jurij Syrotjuk "Mamaj"
Polski
236
357
877
29K
Paweł รีทวีตแล้ว
Marcin Rola 🇵🇱
Marcin Rola 🇵🇱@MarcinRola89·
Grzegorz Braun BARDZO MOCNO ws. Swojej fałszywej oskarżycielki Gudzińskiej-Adamczyk, która boi się stanąć przed Sądem?! Agresorka z Sejmu zostanie doprowadzona siłą i skazana za fałszywe zeznania?!🚨🇵🇱🚨 UDOSTĘPNIJ! NIECH NIESIE SIĘ DALEJ!
Polski
11
251
763
8.3K
Paweł
Paweł@FatherOfMan·
@ekonomat_pl Dlaczego jeszcze nie ma hiszpańskich autobusów oferujących braciom z Ukrainy wikt i opierunek w Hiszpanii?
Polski
0
0
0
30
Ekonomat
Ekonomat@ekonomat_pl·
Nie chcecie Ukraińców? No i fajnie, Hiszpania ich wszystkich przyjmie, bo Hiszpanie są świetni, a Polacy niech sobie plują w brodę - mówi Ukrainiec, który jeszcze nie wyjechał z Warszawy🤷‍♀️
Polski
444
188
1.2K
31.7K
Paweł
Paweł@FatherOfMan·
@J_Lewandowski Jakby pan nie sprzedał swego czasu sporej części polskiej gospodarki za grosze to byśmy nie musieli liczyć na kredyty i dotacje.
Polski
0
0
2
16
Janusz Lewandowski
Janusz Lewandowski@J_Lewandowski·
Dziś cała ekspresówka S6 (Trasa Kaszubska) otwarta. 390 km pokonamy na trasie Trojmiasto- Słupsk - Koszalin- Szczecin w 3,5 zamiast 5 do 6 h. Bez funduszy UE niemożliwe, jak i cała modernizacja infrastruktury, co podziwiają obcokrajowcy, a powinno dotrzeć do głupków od polexitu.
Janusz Lewandowski tweet media
Polski
311
235
984
22.7K
Paweł
Paweł@FatherOfMan·
@K_Smiszek Wie pan ściskając pańską rękę można się poczuć jak prącie pańskiego partnera więc nie dziwię się.
Polski
0
0
0
10