KubaKa🇵🇱🇪🇺🇺🇦
17.1K posts

KubaKa🇵🇱🇪🇺🇺🇦
@logosigndesign
Tempora mutantur, et nos mutamur in illis. Całe życie w podróży. Ludzi dzielę na złych i dobrych, mądrych i głupich, dowcipnych i żenujących.


Umknęła bardzo ważna rzecz, o której mówię w programie „News Michalskiego” w @tvn24plus. Karol Nawrocki, który zawetował SAFE wczoraj chwalił się SAFE. „Dzisiaj ten przemysł zbrojeniowy będzie się rozwijał między innymi za sprawą kredytu, który trafił do Polski, kredytu z Unii Europejskiej” powiedział w poniedziałek na Poland Future Summit. Jeszcze w marcu prezydent wetując ustawę, mówił o zagrożeniu. „Podjąłem decyzję, że nie podpiszę ustawy, która pozwala na zaciągnięcie przez Polskę pożyczki SAFE. Nigdy bowiem nie podpiszę ustawy, która uderza w naszą suwerenność, niezależność, bezpieczeństwo ekonomiczne i militarne” - mówił w orędziu. Czyli zdaniem prezydenta przemysł zbrojeniowy rozwija się dzięki pożyczce, która zawetował, bo miała uderzać w bezpieczeństwo militarne. Nie ma chyba bardziej spektakularnego przyznania się do porażki w sprawie SAFE, albo totalnej niekonsekwencji. Szokujące, bo chodzi o polskie bezpieczeństwo. tvn24.pl/plus/podcasty/…

Nie do wiary.











My nie rzucamy kłód pod nogi polskim firmom. Jeśli na konferencji o odbudowie Ukrainy nie będzie Zełenskiego, to znaczy, że rząd sobie nie radzi i jest to wina Tuska 🤦♂️




Przez lata słyszałem, że to tylko słowa. Że „banderowiec” to tylko określenie. Że straszenie Ukraińcami to tylko polityka. Że odczłowieczanie całego narodu to tylko kampania wyborcza. Że nienawiść w internecie nie ma znaczenia. A potem tonie 15-letni chłopak. Syn. Wnuk. Być może brat. I pod informacją o jego śmierci pojawiają się setki komentarzy: „jednego mniej”, „szkoda że drugi przeżył”, „karma za Wołyń”, „selekcja naturalna”, „mogli siedzieć u siebie”. To nie spadło z nieba. To jest efekt lat szczucia na ludzi ze względu na narodowość. Efekt narracji polityków, którzy dla kilku punktów procentowych poparcia uznali, że można bez końca grać strachem, pogardą i historycznymi resentymentami. Nie budowali pamięci. Budowali niechęć. Nie szukali prawdy. Szukali emocji. Nie prowadzili debaty. Wskazywali kolejne grupy ludzi, które należało obarczyć winą za wszystko. Dziś część społeczeństwa nie widzi już w ofierze człowieka. Nie widzi dziecka. Nie widzi rodziny przeżywającej niewyobrażalną tragedię. Widzą tylko „Ukraińca”. I właśnie dlatego politycy, którzy od lat budują swoją popularność na antagonizowaniu narodów, nie mogą umywać rąk. Nie napisali tych komentarzy osobiście. Ale przez lata tworzyli atmosferę, w której takie komentarze stały się czymś normalnym. Jeżeli ktoś pyta, do czego prowadzi polityka oparta na nacjonalizmie, pogardzie i nieustannym podsycaniu historycznej nienawiści, odpowiedź znajduje się pod tym postem. W tych komentarzach. I jest to jeden z najbardziej zawstydzających obrazów współczesnej Polski, jakie widziałem 🥺 Coście uczynili z moją Ojczyzną... facebook.com/share/p/1BYsuU…


















