Akademick

57 posts

Akademick

Akademick

@rylow_r

Pracuję na uczelni, w grantach NCN

Warsaw เข้าร่วม Ekim 2025
16 กำลังติดตาม0 ผู้ติดตาม
Akademick
Akademick@rylow_r·
@panciosuperstar A może po prostu jest mało lekarzy specjalistów z tej dziedziny i mogą mieć mało uczniów? :))
Polski
0
0
0
377
Ribald
Ribald@panciosuperstar·
Dlaczego w Polsce jest tak mało lekarzy specjalistów? Otóż, klany rodzinne bronią dostępu do specjalizacji. Np. na specjalizację dermatologa jest setki chętnych a miejsca są dwa.
Polski
39
125
2K
71.8K
Akademick
Akademick@rylow_r·
@mejmpl Te różnice w pensjach lekarzy wyglądają ogromnie po kursie rynkowym. Po korekcie o to, że w Polsce jest taniej (PPP, Eurostat), przewaga DE/SE spada z ~2,2× do ~1,4×. Żadna sensacja
Akademick tweet media
Polski
0
0
0
69
mejm
mejm@mejmpl·
Zarobki lekarzy, "świeżo upieczony specjalista", etat i średnia krajowa, netto, PLN, Polska, Niemcy, Szwecja, ~2026 (ja tylko zrobiłem wykres tego, o czym pisze Onet, nie bijcie mnie 😉)
mejm tweet media
Polski
18
1
37
6.1K
Akademick รีทวีตแล้ว
Maciej Serda
Maciej Serda@SerdaMaciej·
Jak to jest że profesorzy belwederscy nie zdobywają grantów ERC advanced:-)
GIF
Polski
2
1
19
646
Akademick รีทวีตแล้ว
Damian Patecki
Damian Patecki@damian_patecki·
Świetnym uzupełniem rejestru zarobków lekarzy byłby rejestr zarobków polityków i ich rodzin. (po peselu razem z osią czasu, z możliwością obserwowania w trybie rzeczywistym). Może pora na skandynawski model i po prostu jawność płac we wszysztkich grupach zawodowych. 1/2
Polski
95
46
827
47.6K
Akademick รีทวีตแล้ว
Leszek Bukowski 💻🏛️👾
Dokładnie to myślałem, gdy patrzyłem jak Trzaskowski siedzi na tle swojej biblioteczki. Inteligencja Trzaskowskiego jest wręcz paraliżująca dla zwykłego Polaka - czyli mnie. Czy oni zdają sobie sprawę ze swojej komicznej pretensjonalności?
Polski
213
109
2.2K
196.7K
Bartek Kabała
Bartek Kabała@KabalaBartek·
To zaczyna być paranoiczne. Lekarze odpowiadają też za spadek liczby urodzeń, żeby potencjalnie mniej ludzi chciało iść na medycynę w przyszłości.
ZarobkiLekarzy.pl@ZarobkiLekarzy

@niochland Na medycynę jest trudno się dostać, bo NIL skutecznie prowadzi lobbing korporacyjny za zmniejszeniem dostępności i pompowaniem cen usług medycznych. Więcej lekarzy - większa dostępność - mniejsza presja cenowa - mniejsze zarobki.

Polski
18
2
99
7.4K
Akademick
Akademick@rylow_r·
@NLetki Boże jak ja mam dość tych autystycznych korposzczurów akademickich przesiąkniętych darwinistycznym indywidualizmem naukowym w pogoni za punktami
Polski
0
0
0
114
Natalia Letki
Natalia Letki@NLetki·
Do tego kupuje się hurtowo publikacje drapieżne i zdobywa gigantyczne granty z ABM, ktora jest finansowana z... naszych składek na NFZ.
Łukasz Kierznowski@LKierznowski

Kolejny dzień afery szpitalnej kręci się wokół „dopisywania” – jedni dopisywali godziny dyżurów, inni dopisywali swój udział w zabiegach. Ale ciekawe, czy kiedyś wybuchnie afera z fikcyjnym dopisywaniem się medyków do publikacji naukowych. Na podstawie mojego (niemałego) doświadczenia i obserwacji uważam, że w żadnej innej dziedzinie nie ma to miejsca w tak dużej skali. Dopisuje się promotorów, kierowników klinik, katedr, zakładów i laboratoriów. Dopisuje się też koleżanki i kolegów albo tych, których dopisać po prostu 1) wypada; 2) trzeba pod kątem swojej kariery; 3) warto, by liczyć na wzajemność. Trudność w zwalczaniu tego zjawiska wynika z faktu, że ze względu na patologiczne zależności w tym środowisku dopisywanie jest w interesie nie tylko dopisywanych, ale i dopisujących. W efekcie w procedurach awansu naukowego medycy-akademicy wykazują zwykle sporą liczbę wieloautorskich publikacji. Jednak obawiam się – a wręcz mam przekonanie graniczące z pewnością – że niektórzy z częścią wykazywanych przez siebie prac badawczych nie mieli nic wspólnego. A przynajmniej nie w stopniu uzasadniającym współautorstwo. Może właśnie to jest przyczyną, dla której w Polsce nadaje się tak dużą liczbę stopni i tytułów naukowych właśnie w naukach medycznych. W niektórych latach najwięcej spośród wszystkich dziedzin(!), więcej nawet niż we wszystkich naukach społecznych. No chyba że jesteśmy po prostu potęgą w naukach medycznych i ta inflacja stopni i tytułów w tej akurat dziedzinie jest tego efektem. Pewnie tak jest.

Polski
3
8
58
6.4K
Akademick
Akademick@rylow_r·
@AM_Zukowska Przecież o dostaniu się na specjalizację decyduje po prostu wynik LEKu
Polski
0
0
0
135
Anna-Maria Żukowska 💁🏻‍♀️
A wiecie czym się różni zawód prawnika od zawodu lekarza? Otóż w 2005 r. wprowadzono pisemne państwowe testy na aplikacje prawnicze i skończyły się limity i przyjmowanie na aplikację w kancelarii wujka czy dziadka. To samo stanie się kiedy zniesiemy limity na specjalizacje medyczne. Lekarzy nie zabraknie, tak jak nie zabrakło prawników. Po prostu skończy się eldorado, a stawki za godzinę się urealnią (choć i tak na ten moment powinniśmy określić maksymalne). Naprawdę po 20 latach od odnepotyzowania korporacji prawniczych trzeba się wziąć za odspawanie lekarzy od decydowania o tym, ilu ma być lekarzy. Są bezrobotni prawnicy, mogą być też bezrobotni lekarze. Samorząd zawodowy to nie agencja pośrednictwa pracy. Konkurencja i niech pracę zdobywa lepszy, a nie ten, który jest dobrze ustawiony towarzysko.
Anna-Maria Żukowska 💁🏻‍♀️ tweet media
Piotr Stosio@Piotr_Stosio

W Internecie coraz więcej prawników narzeka i żałuje, że nie poszli na medycynę.

Polski
162
119
2.2K
201.7K
Akademick รีทวีตแล้ว
Rem
Rem@RemigiuszW76802·
@AM_Zukowska Tylko, że w przypadku lekarzy o tym, czy dostanie się na specjalizację decyduje po prostu wyśrubowany wynik z LEK-u, a jak zawód prawniczy był zamknięty to decydowała uznaniowość dziadziusiów z wyjebanym ego, to jest jedna ogromna różnica.
Polski
0
1
2
310
Akademick
Akademick@rylow_r·
@LeskiPiotr Też mimo wszystko UW vs. reszta polskich uczelni...
Polski
0
0
0
45
Piotr Leski
Piotr Leski@LeskiPiotr·
Naukowcom naprawdę trudno dogodzić. 🙈 Gdy podałem średnie wynagrodzenie nauczycieli akademickich na Uniwersytecie Warszawskim, zostałem oskarżony o manipulację, „bo to tylko średnia”. (Jakby ktoś tego nie wiedział, podając właśnie średnią😎). Gdy pokazałem konkretne przykłady pensji z oświadczeń majątkowych, znów padły zarzuty: „to tylko pojedyncze przypadki”. (Oczywiście, że pojedyncze,nigdy nie twierdziłem inaczej). Tymczasem, gdy media publikują zarobki jednego lekarza jako dowód na „patologię systemu” albo opisują ścieżkę VIP w jednym szpitalu, te same osoby nie protestują. Nikt nie woła wówczas: „Hej, jest 1060 szpitali i 140 tysięcy lekarzy, a wy pokazujecie jeden przypadek!”. Nie słychać oskarżeń o manipulację, wyrywanie z kontekstu czy brak reprezentatywności. Podwójne standardy w pełnej krasie🙈
Piotr Leski tweet media
Piotr Leski@LeskiPiotr

Czytam na X, że naukowcy zapowiadają strajk generalny na 1.X.2026. Mówią, że zarabiają za mało. Z ciekawości zerknąłem na oświadczenia majątkowe radnych pracujących na uczelniach. Przykładowe zarobki roczne: - 273 tys. (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) - 196 tys. (Politechnika Rzeszowska) - 181 tys. (Uniwersytet Rzeszowski) - 148 tys. (UWM w Toruniu) Mało? niemało? - niech każdy sam oceni.

Polski
17
16
60
9.8K
Piotr Leski
Piotr Leski@LeskiPiotr·
No ale moment, mija czwarty dzień afery szpitalnej i pan Słowik do dziś nie ujawnił żadnych nazwisk polityków PO którzy mieli korzystać z vipowskiej ścieżki badań poza kolejnością oraz nie podał nazwisk lekarzy, którzy mieli brać udział w tym procederze? I mediów to nie zastanawia?
Polski
135
404
1.6K
50.8K
Akademick
Akademick@rylow_r·
@Arcoiris_PL @adam_makula a jak niby wyobrażacie sobie zwiększenie miejsc specjalizacyjnych? Przecież jest ograniczona liczba osób, które mogą być nauczycielami młodych lekarzy.
Akademick tweet media
Polski
1
0
0
11
Arcoiris
Arcoiris@Arcoiris_PL·
@adam_makula Największym problemem jest to, że żadnego uwolnienia kierunków medycznych nie będzie. Nikt z rządzących tego nawet nie chce obiecać, a przecież niby obiecać wszystko można…
Polski
3
0
0
71
Adam Makuła
Adam Makuła@adam_makula·
Ktoś zdziwiony? Przychodzi lekarz na rekrutację i wymusza stawkę, bo ludzi, z jego specjalizacją jest mało. Uwolnienie kierunków medycznych da efekty dopiero też za kilka lat. A co teraz?
Polski
2
2
13
951
Janusz P.
Janusz P.@JanuszP20·
@calipso_vera Tu jest coś więcej. Jego rezygnacja spowoduje wejście do składu Okręgowej Rady Lekarskiej następnego Delegata w kolejce którym jest jest Maja Herman !!! @MajaHermanMD
Polski
10
3
20
8.6K
Janusz P.
Janusz P.@JanuszP20·
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie informuje, że sprawa wniosku Dawida Kacprzyka – byłego radnego dzielnicy Ursus m.st. Warszawy – o zawieszenie mandatu członka Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie zostanie rozpatrzona przez Okręgową Radę Lekarską w Warszawie w najszybszym możliwym terminie, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Członkowie Prezydium ORL oczekują od Dawida Kacprzyka złożenia wyjaśnień podczas posiedzenia Okręgowej Rady Lekarskiej, która będzie rozpoznawać jego wniosek w trybie art. 15 ust. 4 ustawy o izbach lekarskich. izba-lekarska.pl/aktualnosci/iz…
Polski
3
10
21
10.4K
Akademick รีทวีตแล้ว
Antonio Lupetti
Antonio Lupetti@antoniolupetti·
"The Architecture of Mathematics" by Bourbaki (1950) is a short essay that presents mathematics as a unified discipline organised around abstract structures. I discovered this essay recently and found it both modern and interesting. I think its reflections on the explosion of mathematical knowledge, increasing specialisation, and the search for unity across different branches of mathematics are relevant even today. I would highly recommend bookmarking this paper and reading it whenever you have some time (it is a relatively short read). jstor.org/stable/2305937
Antonio Lupetti tweet media
English
11
77
515
28.1K
Akademick รีทวีตแล้ว
M. A. Gister
M. A. Gister@M_A_Gister·
Nikt się nie spodziewał, wszyscy zaskoczeni. Sprytniejsi albo już wiedzą, albo zaraz zrozumieją, że jazda na cyfrowym dopingu działa tak samo, jak doping chemiczny. Reszta dostanie jeszcze więcej AI i będzie zachwycona swoją postępującą cyborgizacją prowadzącą do cyberdemencji.
Wojciech Balcerzak@Wbalcerzak87

Niesamowite a jednak wychodzi ze jednak AI nie jest takie dobre tym bardziej w medycynie. Lekarze o 25% częściej przeoczają diagnozę u pacjenta w ciągu 3 miesięcy po wdrożeniu Al. Wyniki wskazują, że Al ma natychmiastowy negatywny wpływ na umiejętności zawodowe w porównaniu do długotrwałej zależności. t.co/ciPB3DdR2J

Polski
4
2
38
2.5K
Akademick รีทวีตแล้ว
Wojciech Balcerzak
Wojciech Balcerzak@Wbalcerzak87·
Niesamowite a jednak wychodzi ze jednak AI nie jest takie dobre tym bardziej w medycynie. Lekarze o 25% częściej przeoczają diagnozę u pacjenta w ciągu 3 miesięcy po wdrożeniu Al. Wyniki wskazują, że Al ma natychmiastowy negatywny wpływ na umiejętności zawodowe w porównaniu do długotrwałej zależności. t.co/ciPB3DdR2J
Polski
16
7
54
7K
Akademick
Akademick@rylow_r·
@mejmpl Podobnie jest problem z uzyskaniem danych, które pozwoliłyby zbadać poziom polskich nierówności...
Polski
0
0
1
73
mejm
mejm@mejmpl·
Jest jeden aspekt afery z zarobkami lekarzy, o którym mówi się stosunkowo mało: DANE. Gdyby internauci nie mieli racji, to któraś z kluczowych instytucji (NFZ, Ministerstwo Zdrowia, GUS) dawno opublikowałaby wiarygodne, anonimowe, statystyczne podsumowanie. Rząd miałby wtedy gotowe narzędzie do uciszenia krytyki. Tymczasem tak się nie dzieje. Ci, którzy mają najpełniejszy obraz, milczą, a społeczeństwo jest zwyczajnie okłamywane. To klasyczna asymetria informacyjna - dokładnie taka sama, jak na rynku mieszkaniowym, gdzie branża widzi realne liczby, a reszta tylko narracje. Niestety pozostaje tylko jedno brutalne lekarstwo: PUBLIKOWAĆ DANE! Jak najwięcej. W formie pozwalającej na analizy, agregowanie i przetwarzanie. @CYFRA_GOV_PL @aotmit @MZ_GOV_PL @Kpelczynska @MagdaBiejat @MorawieckiM @jciesz @KGawkowski @SlawomirMentzen @RyszardPetru @Greg00850096109
Polski
12
36
259
4.1K