
Akademick
57 posts

Akademick
@rylow_r
Pracuję na uczelni, w grantach NCN




🗣️ @krzysztofbosak: "Jako reguła nie powinniśmy się godzić na to żeby lekarze z zagranicy leczyli w Polsce. Dopuszczam wyjątki" #PoranneRozmowyZero

@niochland Na medycynę jest trudno się dostać, bo NIL skutecznie prowadzi lobbing korporacyjny za zmniejszeniem dostępności i pompowaniem cen usług medycznych. Więcej lekarzy - większa dostępność - mniejsza presja cenowa - mniejsze zarobki.

Jak trudne są egzaminy lekarskie? Jak ciężko zostać lekarzem? LEK (Lekarski Egzamin Końcowy) zdaje 95-98% uczestników. Jesień 2023 - 99,2%. Trzeba przyjść na niezłym kacu żeby nie dać rady. Zdawalność egzaminów prawniczych to 75%, matura 80%.




W Internecie coraz więcej prawników narzeka i żałuje, że nie poszli na medycynę.



Czytam na X, że naukowcy zapowiadają strajk generalny na 1.X.2026. Mówią, że zarabiają za mało. Z ciekawości zerknąłem na oświadczenia majątkowe radnych pracujących na uczelniach. Przykładowe zarobki roczne: - 273 tys. (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) - 196 tys. (Politechnika Rzeszowska) - 181 tys. (Uniwersytet Rzeszowski) - 148 tys. (UWM w Toruniu) Mało? niemało? - niech każdy sam oceni.








Niesamowite a jednak wychodzi ze jednak AI nie jest takie dobre tym bardziej w medycynie. Lekarze o 25% częściej przeoczają diagnozę u pacjenta w ciągu 3 miesięcy po wdrożeniu Al. Wyniki wskazują, że Al ma natychmiastowy negatywny wpływ na umiejętności zawodowe w porównaniu do długotrwałej zależności. t.co/ciPB3DdR2J









