Jędrek Pieńkowski

747 posts

Jędrek Pieńkowski

Jędrek Pieńkowski

@JedPienkowski

انضم Temmuz 2010
167 يتبع16 المتابعون
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@RGamerB_ I mean, they released Steam Deck with similar power as Switch 2 but three years earlier with and didn't get big market share. Steam Machine is PS5 equivalent but it will release almost 6 years later. People saying it would conquest console market are batshit insane
English
1
0
1
153
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@mielu83 Problemem jest tez to, ze jak wykupywali te studia to takie dlugie i drogie okresy deweloperskie byly rzadkością, a teraz sie to odwrocilo. Inna rzecz, ze Xbox ma czasy produkcji jedne z dluzszych
Polski
0
0
0
16
Michał Mielcarek
Michał Mielcarek@mielu83·
Jednocześnie platform-holderzy mogliby ODROBINĘ (xD) lepiej wykorzystywać firmy, które biorą pod swoje skrzydła ¯\_(ツ)_/¯
Polski
3
0
7
264
Michał Mielcarek
Michał Mielcarek@mielu83·
Uważam, że platform-holderzy powinni mieć kilka ekip, które robią gry "do portfolio", exclusive'y, mające przyciągać do ich konsol. Niech będzie nawet, że rozwijać branżę artystycznie, jak Shadow of the Colossus. Ale ile można takich ekip mieć? Jak długo można wtapiać kasę?
Christina Tasty@ChristinaTasty

Microsoft literally bailed Doube Fine out from closing much earlier. They launched a Kickstarter asking for about $400,000 for a Broken Age. It raised over $3.3 million. The game STILL went over budget. They even MADE THEIR OWN CROWD FUNDING SITE just to fund Psychonauts 2.

Polski
10
0
18
2.8K
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@fanboyPL Ja to bym celowal w jakiś mniejszy i nieco wolniejszy dysk np w x-komie lexar 620 1TB za około 500zł. Do grania taka przestrzen idealnie sie nadaje, przy obecnych rozmiarach gier mozna kilka duzych gier zainstalowac
Polski
0
0
0
92
Dawid Kwiatkowski 🖥️🔧
Jeśli kupujecie dysk SSD Gen4 NVMe M.2 o pojemności 2TB za ~1000-1100zł to w sumie warto pomyśleć, czy nie dołożyć do 4TB za ~1600zł. 👉 bit.ly/LexarNM790_4TB… #współpraca fanboy🤝morele Dyski niestety dalej będą drożeć, a najwięcej przepłacamy obecnie za mniejsze pojemności. f.👊
Dawid Kwiatkowski 🖥️🔧 tweet media
Polski
13
0
38
17.6K
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@SimplexPL Oczywiście nie miałoby to znaczenia gdyby były wycenione jak Steam Deck na premiere, ale tutaj raczej bedzie cos w okolicach 1k dolarów
Polski
0
0
0
6
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@SimplexPL Ale wydaje sie to sensowne, Steam Frame nie ma zbytnio konkurencji, jedynie Quest 3 od ktorego jest mocniejszy i ma kilka rzeczy od niego lepszych. Steam Machine z kolei to slaby pcet ktorych na rynku jest masa, byle laptop z 5050 czy 5060 bedzie od niego lepszy w cenie 3-4k zł
Polski
1
1
1
123
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@ChomickiMateusz @fanboyPL zalezy w co kto gra, jak mowa o grach multiplayer to 8GB na spokojnie styknie, a placenie x2 wiecej za cos co sie zestarzeje za poltorej roku, jak wyjda nowe konsole z 30gb ramu to troche bezsens
Polski
0
0
0
16
Mateusz Chomicki
Mateusz Chomicki@ChomickiMateusz·
@fanboyPL 8 VRAM to mało, jeśli kupujesz sprzęt w 2026 i ma służyć na lata. Nie wiem, czy jest sens schodzić poniżej 5070TI, choć to wydatek 2-3x większy, mam tego świadomość.
Polski
2
0
1
51
Dawid Kwiatkowski 🖥️🔧
Przeglądałem dziś laptopy u owocowych i jeśli ktoś szuka do 4000zł jakiegoś wariata do grania to znów jest Lenovo LOQ z i5-13450HX i RTX 5060(⚡100W) za 3995zł 👉 bit.ly/LenovoLOQ_RTX5… Zaktualizowałem dodatkowo listę laptopów do grania: 👉 fanboy.pl/polecane-lapto… Warto zaglądać jeśli rozglądacie się za czymś ciekawym. Niestety rynek laptopów w 2026 roku nadal mocno odczuwa skutki ogromnych podwyżek cen pamięci DRAM i NAND. Producenci coraz większą część produkcji kierują pod AI i centra danych, przez co dla zwykłych laptopów zostaje mniej pamięci RAM i nośników SSD. TrendForce prognozuje kolejne bardzo duże wzrosty cen pamięci również w dalszej części 2026, a producenci już otwarcie mówią o problemach z dostępnością nawet do 2028 roku. W praktyce oznacza to jedno – w dalszej części roku taniej raczej nie będzie. #współpraca fanboy🤝morele f.👊
Dawid Kwiatkowski 🖥️🔧 tweet mediaDawid Kwiatkowski 🖥️🔧 tweet media
Polski
4
0
13
3K
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@fanboyPL jak te karty z 8GB VRAMu wchodzily na rynek to nie bylo obecnego kryzysu, a juz wtedy od dobrych kilku lat wiekszosc gier AAA mialo problemy z taka iloscia ramu
Polski
0
0
0
23
Dawid Kwiatkowski 🖥️🔧
A teraz czekam na komentarze odnośnie 8GB VRAM, 16GB RAM i 512GB SSD w 2026r., od ludzi ograniczonych umysłowo i nieznających obecnych realiów rynku. Chętnie zobaczę też propozycje laptopów(NOWYCH) z GPU mającym więcej niż 8GB VRAM, 1TB SSD i 32GB RAM do 4000zł 😆
GIF
Polski
2
1
8
673
Kelly (Ekran Myśli)
Kelly (Ekran Myśli)@EkranMysli·
Będę chciał wyzwanie poszukam sobie trudniejszych gier, również takich, które mają coś do pokazania najtrudniejszym trybem. Ewentualnie odpalę RL1 w Eldenie po egzaminach
Polski
2
0
5
434
Kelly (Ekran Myśli)
Kelly (Ekran Myśli)@EkranMysli·
Ciekawy tejk. Tym bardziej, że najtrudniejszy poziom rzadko kiedy jest zaprojektowany z głową. Dużo częściej mamy leniwe przeskalowanie pasków HP i wydłużenie rozgrywki. 90% gier odpalam na domyślnym – normalnym/średnim
rokis@miliondolarthug

@matt3rs09 Współczuję ludziom, którzy grają w gry na innych poziomach niż najtrudniejsze

Polski
14
0
66
6.3K
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@SimplexPL Porownywanie kupowania sprzetow za kilka tysiakow, ktore moga dublowac sprzety ktore juz posiadamy, do roznych subskrypcji za 50 ziko, ktore mozemy sobie zmieniac jak rekawiczki, to troche żenada
Polski
1
0
2
56
Simplex
Simplex@SimplexPL·
Jeśli Maj od ponad 20 lat prowadzi na własny użytek konsumencki bojkot exclusive'ów (poprawiłem pisownię), to znaczy że nie oglądał Rings of Power, The Last of Us, Fallouta, Stranger Things i każdego innego serialu dostępnego wyłącznie na jednej platformie streamingowej, prawda?
Krzysztof M. Maj 💙💛@krzysztofmmaj

Od ponad 20 lat prowadzę na własny użytek konsumencki bojkot exclusiv'ów, ale teraz mogę wykorzystać każdy skrawek zasięgu do tego, by był on głośniejszy. Wydawcy MUSZĄ zrozumieć, że nie mają prawa zmuszać do zakupu OKREŚLONEGO sprzętu, nieważne, czy to producent GPU, czy ekranów

Polski
19
0
110
18.2K
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@PawelBiedrzycki No o tym dlc do wiedzmina to juz z dobre pol roku sie mowilo, a o cyberpunku nic nie slyszalem. Ale sama idea brzmi sensownie, do sequela cyberpunku dzieli nas pewnie wiecej czasu niz do wiedzmina 4, a w miedzy czasie wyjda nowe konsole zdolne do path tracingu, to by pasowalo
Polski
1
0
3
1.5K
Paweł Biedrzycki
Paweł Biedrzycki@PawelBiedrzycki·
DLC DO WIEDŹMINA 3 TO NIE WSZYTKO! Analitycy Erste w najnowszym Monthly oceniają, że CD PROJEKT oprócz DLC do Wiedźmina 3 pracuje również nad kolejnymi DLC do Cyberpunk 2077 i to właśnie mają być niezapowiedziane projekty gamingowe nad którymi pracuje polska spółka. Świadczyć o tym mają najwyższe od premiery Phantom Liberty nakłady "maintenance" w projekcie Cyberpunk 2077. Link do całego artykułu w załączniku. ⤵️
Paweł Biedrzycki tweet mediaPaweł Biedrzycki tweet media
Polski
20
8
359
73.1K
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@MarekFanatyk to ja juz chyba wolalbym po prostu nie pic tej kawy na miescie jak w zamian mam sie w wolnym czasie zajmowac jakimis dodatkowymi robótkami Xd
Polski
0
0
2
102
Marek Fanatyk
Marek Fanatyk@MarekFanatyk·
Cięcie wydatków tylko po to, żeby więcej oszczędzać i inwestować, jest moim zdaniem mocno przereklamowane. Przez odmawianie sobie latte na mieście nie staniesz się bogatszy. Najlepszą metodą na zwiększenie regularnych inwestycji prawie zawsze jest zwiększanie zarobków. Prosty przykład: Zarabiasz 5000 zł miesięcznie i oszczędzasz 10% wypłaty, czyli 500 zł. Wystarczy, że znajdziesz sposób na dodatkowe 500 zł miesięcznie. To tylko 10% Twojej obecnej pensji, ale Twoja kwota odkładana co miesiąc rośnie wtedy o 100%. Możesz: - postarać się o podwyżkę w pracy wziąć kilka nadgodzin - zrobić prostą usługę dla znajomych albo sąsiadów - znaleźć małą niszę i handlować czymś na OLX, Vinted albo innej platformie - wykorzystać umiejętność, którą już masz, ale do tej pory na niej nie zarabiałeś Bez znaczenia, czy te dodatkowe pieniądze przeznaczysz na nadpłatę kredytu, inwestycje czy budowanie poduszki finansowej. Największa dźwignia jest zwykle po stronie zwiększania dochodów, a nie rezygnowania ze wszystkich drobnych przyjemności. Oszczędzanie ma sens. Kontrola kosztów również, ale jeżeli całe życie finansowe opierasz tylko na cięciu wydatków, to w pewnym momencie dojdziesz do ściany.
Polski
48
2
148
64K
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@carygolomb you can also pay a little bit more and just get a laptop with rtx 5050 or even 5060 packed with similar cpu.
English
0
0
1
31
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@AvatarX @carygolomb Microsoft will make some profit so it would be even bigger mistake to wait with the launch if they already had chips made
English
1
0
0
18
Avatar X
Avatar X@AvatarX·
@carygolomb I half disagree. It all depends on when Xbox Helix launches. If it launches in late 2027. Then Sony would have to launch too. If it is going to be in 2028. Then Sony can also wait.
English
1
0
1
98
Moore's Law Is Dead
Moore's Law Is Dead@mooreslawisdead·
So if you add up the $289 RTX 5050, the $299 7500X3D bundle, and then maybe throw in another $130 for a budget SSD + Case w/ PSU...you still only get to $718!!! I can make something BETTER than the Steam Machine, even in 2026, for close to $700 with NEW DIY parts! Valve is a Multi-Billion Dollar company. If they can't make the Steam Machine around as cheap as the PS5 (so less than $700), then they shouldn't launch it. I shouldn't be better at making a console than them lol.
Moore's Law Is Dead@mooreslawisdead

And btw to the people that say "wut about da RAM?" - if you go to Microcenter right now you can get a 7500X3D bundle for $299 that comes with RAM and a Motherboard! This would run CIRCLES around the Steam Machine's CPU!!!

English
72
25
391
72.2K
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@yrilibek @damian_patecki A to nie tak, ze miejsc na wielu specjalizacjach jest mega malo, a do tego nawet jak sie dostaniesz, to cie moga chuja nauczyc, bo nie masz koneksji?
Polski
1
0
0
83
Damian Patecki
Damian Patecki@damian_patecki·
Dla ludzi jak ja nie będzie zejścia z ceny, bo mam za sobą szkolenie, które nie jest już do odtworzenia. Centrum urazowe/instytuty/ośrodki o najwyższym stopniu referencyjności. Im więcej kiepskich lekarzy tym więcej zarobię, bo będzie przepaść jakościowa, tego nie rozumiesz.
yriliberał 🦇🌐🏗️@yrilibek

@damian_patecki Oj boli, że będzie trzeba zejść z ceny

Polski
20
4
68
9.3K
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@Marek_Kaletka wsrod personelu medycznego dominują kobiety a te jednak mogą chętniej zostać uopie + pewnie ich mężowie też nieźle zarabiają i nie czują takiej presji pójścia na b2b
Polski
1
0
1
16
Marek_Kaletka
Marek_Kaletka@Marek_Kaletka·
Ciekaw jestem proporcji liczby pracowników pobierających wynagrodzenia (+ ZUS) do liczby osób świadczących "usługi medyczne obce". Powinno być w okolicach 2:1, ale mam wrażenie, że nie jest.
Dominik Lewandowski@D_Lewandowski_

Polecam szeroką analizę struktury kosztów szpitali dostępą na @rynekzdrowia. Wynika z niej, że szpitale na wynagrodzenia, nie tylko lekarzy, ale całego personelu, łącznie ze wszystkimi składkami wydają 48%. Warto dodać, że są to wartości porównywalne lub niższe, niż w innych krajach. Chciałbym się też odnieść do tzw. "ustawy o wynagrodzeniach". Przez lata wynagrodzenia w ochronie zdrowia były bardzo niskie. Ustawa wprowadziła mechanizm, który jest sprawiedliwy społecznie, bo odnosi się do średnich zarobków w Polsce i normalizuje te wynagrodzenia w stosunku do ogólu społeczeństwa. I to nie jest tak, że te podwyżki będa przeznaczone na pensje lekarzy. Ustawa zakłada proporcjonalny wzrost wynagrodzeń we wszystkich zawodach medycznych. Fakt, że ustawa powoduje problemy finansowe @NFZ_GOV_PL pokazuje tylko skalę niedofinansowania ochrony zdrowia. I na koniec. Pana retoryka, w mojej ocenie, służy wyłącznie antagonizowaniu społeczeństwa. Zrzucanie odpowiedzialności za stan ochrony zdrowia na lekarzy jest zwyczajnie niesprawiedliwe.

Polski
3
2
6
877
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@oliver_drk Series S is a proof that it might work. Also if they are already making super weak PS6 Handheld, it sounds reasonable to create something inbetween.
English
0
0
0
35
mic
mic@poprostumic·
Dobry matematyk
SzAman@Karol07043087

@SzefKula1 Liczyłem to i zakładając oszczędzanie na poziomie 4-5k na miesiąc lepiej mi poczekać 3-4 lata i zamiast kredytu na 600k wziąć kredyt na 300k. Mniej do spłaty, mniejsza rata i spokojniejsza głowa. A w tym czasie pomieszkam sobie w centrum dużego miasta, pożyje innym życiem

Polski
1
0
8
3.4K
Jędrek Pieńkowski
Jędrek Pieńkowski@JedPienkowski·
@FinansowyUmysl Tylko wczesniejsza wyplata rozliczana jest na skali podatkowej, wiec jak wplacisz bedac na ryczalcie, liniowce lub na 1 progu, a przy wyplacie wpadniesz w drugi prog, to juz na srogi minus wyjdzie. Jak nie wpadasz w 2 prog to priorytetowe powinno byc ike
Polski
0
0
2
955
FinansowyUmysł
FinansowyUmysł@FinansowyUmysl·
Większość osób trzyma oszczędności na koncie oszczędnościowym na 4-5%. W tym samym czasie, IKZE daje Ci ulgę podatkową 12-32% W PIERWSZYM ROKU. Nie w skali 10 lat. W pierwszym roku. Wpłacasz 11 304 zł (maks. limit na 2026). Przy progu 32%, dostajesz zwrot ~3 617 zł przy rozliczeniu PIT-a. To jest 32% gwarantowane przez państwo. A pieniądze na IKZE możesz zainwestować w ETF-y i nie płacisz podatku Belki od zysków. Zero. Podatek płacisz dopiero przy wypłacie, a po 65. roku życia to tylko 10% ryczałtu. Jedyny haczyk: jak wypłacisz wcześniej, płacisz normalny PIT 12-32% od całej kwoty. Ale jeśli planujesz długoterminowo, lepszego narzędzia nie ma. Ten rok będzie już moim 4, w którym wpłacam maks na IKZE. Rozwijam ten temat szerzej w newsletterze, który wyślę pod koniec tygodnia. Jeśli chcesz przeczytać link w bio.
Polski
106
40
833
208.6K