Sebastian R

990 posts

Sebastian R

Sebastian R

@KAfellll

Niezależność, myślenie krytyczne, relatywizm

Katılım Ekim 2016
345 Takip Edilen16 Takipçiler
Grzegorz Mister News Paris / Polska 🇵🇱🇲🇫 🇪🇺
- Przepraszam ze zapytam ale czy przypadkiem Konfederaci, Menzten, Braunowcy i PiSowcy z Nawrockim na czele, przypadkiem nie zafundowali nam nacjonalistycznego przedsionka czegoś w rodzaju "polskiej III Rzeszy"? *** Ukraińskie artystki o strachu. "Nie rozmawiam po ukraińsku przez telefon. Zwłaszcza wieczorem" - Boimy się. W relacjach polsko-ukraińskich nie było jeszcze takiego napięcia. I w politycznych gabinetach, i na ulicach polskich miast - mówią ukraińskie artystki mieszkające w Polsce. Opisują swoją perspektywę. *** - Serio, powiem wam ze to już nie jest śmieszne, to zaczyna być niebezpieczne! 😡
Grzegorz Mister News Paris / Polska 🇵🇱🇲🇫 🇪🇺 tweet media
Polski
104
144
482
11.9K
Grzegorz Rzeczkowski
Grzegorz Rzeczkowski@RzeczkowskiG·
„Rosjanie zrobili wszystko, by dziś dla większości polskiego społeczeństwa cała wspólna historia Polski i Ukrainy sprowadziła się do Wołynia. Obawiam się, że mało kto w Polsce śledzi ten właśnie wątek rosyjskiej propagandy i wpływu” #s=S.MT-K.C-B.1-L.1.duzy" target="_blank" rel="nofollow noopener">wyborcza.pl/magazyn/7,1240…
Polski
353
408
1.2K
61K
Sebastian R
Sebastian R@KAfellll·
@Dicer41101382 Dlatego uszanujcie nasz brak uszanowania waszego wyboru czczenia sadystów i morderców dzieci i po ludzku - gońcie się. Żyjcie sobie po swojemu, róbcie co chcecie, walczcie jak chcecie/ a my będziemy żyli po swojemu. My w Europie , a wy na peryferiach
Polski
2
0
0
66
Клопєнштайн(1%)🇺🇦
Як що країна обирає для себе жалюгідну роль пєрдячєй жопи Європи замість становлення регіональним лідером, мабуть потрібно не заважати. Одна з цінностей Європи поважати вибір 🤌
Українська
12
3
54
2K
Sebastian R retweetledi
ppłk rez. Maciej Korowaj
ppłk rez. Maciej Korowaj@Maciej_Korowaj·
POSEŁ LECHISTANU JESZCZE NIE PRZYBYŁ O tym, co kryje się za dyplomatycznym gestem, który przetrwał 123 lata Puste krzesło sułtana Jest w historii stosunków polsko-tureckich zdanie, które przez ponad sto lat wypowiadane było na dworze sułtańskim z rozmysłem, a nie z niewiedzą. Przy każdej uroczystej prezentacji dyplomatów, gdy wywoływano kolejno reprezentantów mocarstw i małych królestw, padało to samo pytanie - czy przybył już poseł Lechistanu. I za każdym razem padała ta sama odpowiedź. Że nie przybył. Że jeszcze nie dotarł. I zostawiano puste krzesło. To nie był protokolarny błąd. To był komunikat polityczny, który Wysoka Porta kierowała jednocześnie do Warszawy, której już nie było, i do Petersburga, Berlina oraz Wiednia, które Warszawę między siebie podzieliły. Komunikat brzmiał prosto - Polska istnieje, dopóki my mówimy, że istnieje. Dawny wróg jako jedyny obrońca Paradoks tej sytuacji jest uderzający. Imperium Osmańskie i Rzeczpospolita przez dekady toczyły ze sobą krwawe wojny - pod Cecorą, pod Chocimiem, wreszcie pod Wiedniem w 1683 roku, gdzie Jan III Sobieski rozgromił armię pod dowództwem Kara Mustafy. A jednak to właśnie ten były wróg okazał się jedynym znaczącym mocarstwem, które odmówiło uznania wymazania Polski z map świata. Rosja, Austria i Prusy w tajnym artykule konwencji petersburskiej z 26 stycznia 1797 roku zapisały wprost, że samo imię Polski ma być na zawsze wymazane z prawa narodów. Konstantynopol zbagatelizował ten nakaz, czym narobiło sobie w Sankt Petersburgu niemało wrogów. Konsekwencje tej decyzji były bardzo konkretne. Polska szlachta i żołnierze, którzy po klęskach kolejnych powstań tracili dach nad głową i paszport, mieli dokąd uciekać. Imperium Osmańskie przyjmowało ich chętnie - i nie tylko z humanitarnych pobudek. Rosja wywierała stały nacisk, żądając ekstradycji emigrantów politycznych. Turcja odmawiała, częstokroć sięgając po dyplomatyczny fortel - chroniła Polaków przed wydaniem, nakłaniając ich do formalnej konwersji na islam, po czym argumentowała Rosjanom, że nie może wydać muzułmanina. Wyznanie było tu tarczą prawną, nie kwestią sumienia. Generał, który zmienił religię, by walczyć z carem W tej logice przyjął islam generał Józef Bem - człowiek, który bronił Lwowa i Wiednia w 1848 roku, a potem poprowadził Węgrów przeciwko Habsburgom, zanim carski korpus pod Paskiewiczem nie zdusił rewolucji. Po klęsce Bem schronił się w Turcji, przyjął imię Murat Pasza i stanął na czele twierdzy w Aleppo. Walczył w tureckim mundurze do końca życia, które złamała malaria w grudniu 1850 roku. Do Tarnowa wrócił dopiero w 1929 - jako prochy. Wywiad emigracyjny nad Bosforem Jeszcze ciekawszą postacią z mojego punktu widzenia, jako byłego oficera SWW, był Michał Czajkowski, który trafił do Stambułu jako emisariusz księcia Adama Czartoryskiego z misją budowania propolskiej siatki wpływów. Przyjął imię Mehmed Sadyk Pasza, sformował oddział kozacki złożony z polskich uchodźców i poprowadził go do walki z Rosją w czasie wojny krymskiej. Jego życie zakończyło się tragicznie - po dziesiątkach lat misji w osmańskiej służbie, stary i złamany, wrócił na Ukrainę, wyrzekł się islamu i zastrzelił się w 1886 roku. Romantyk do końca, tyle że romantyzm w tym przypadku oznaczał przede wszystkim cierpienie. Czajkowski był jednak czymś więcej niż tylko awanturnikiem z misją. Był centralnym ogniwem rozbudowanej siatki wywiadowczej, którą zbudował jednej z moich historycznych mentorów wywiadu szczególnie tego wschodniego - Czartoryski - i którą dziś, bez przesady, można by nazwać służbami specjalnymi emigracyjnego rządu (wywiad AK narodził się ponad wiek później, ale miał dobre podstawy). Hotel Lambert, paryska rezydencja księcia, prowadził dwie równoległe agencje: Agencję Wschodnią z centrum w Stambule i Agencję Zachodnią działającą w Europie. Czajkowski (dziś można porównać go do współczesnego oficera wywiadu wojskowego - rezydenta) szefował tej pierwszej. Jego oficerowie i agenci działali nie tylko w samym Stambule, ale na całym Kaukazie, Bałkanach, w Persji i Afganistanie - wszędzie tam, gdzie Rosja miała żywotne interesy i gdzie można jej było zaszkodzić lub ją obserwować. Może o jego operacjach napisze kiedyś coś więcej... Mój historyczny mentor Czartoryski miał do tego zresztą idealne CV. Przez kilka lat był ministrem spraw zagranicznych - i tu uwaga - Rosji, a także przyjacielem cara Aleksandra I, człowiekiem który chodził po najwyższych korytarzach władzy w całej Europie. Po klęsce powstania listopadowego, skazany zaocznie na śmierć przez ścięcie toporem, przeflancował całe to doświadczenie na działalność emigracyjną ale sprzedawczykiem był ojcem ówczesnych emigracyjnych polskich służb wywiadowczych. Europejskie rządy traktowały Hotel Lambert jako nieformalną ambasadę nieistniejącego państwa polskiego - bo w sensie operacyjnym nią właśnie był. W czasie wojny krymskiej Czartoryski zdołał wystawić w armii osmańskiej dwa osobne polskie oddziały kawalerii, które walczyły przeciwko Rosji pod turecką flagą. Metodologia wywiadowcza była (i jest) dokładnie ta sama, co w służbach profesjonalnych - żywe źródła ludzkie, agenci w terenie, wpływ na decyzje obcych rządów, sabotowanie rosyjskich interesów w kilku teatrach jednocześnie. Bez Turcji nie było to możliwe. Polak, który stworzył Turcję Wątek ten ma jeszcze jeden wymiar, o którym mówi się rzadko. Ideologiczne fundamenty pod nowoczesną Republikę Turecką - tę, którą zbudował Atatürk - współtworzył Polak. Konstanty Borzęcki, uczestnik powstania wielkopolskiego i rewolucji węgierskiej, po dotarciu do Turcji przyjął imię Mustafa Dżelaleddin Pasza, doszedł do stopnia generała dywizji i napisał traktat, w którym argumentował, że Turcy są europejskim narodem zdolnym do modernizacji. Ta książka bezpośrednio zainspirowała Atatürka przy budowie nowoczesnego państwa tureckiego - włącznie z ideą przyjęcia alfabetu łacińskiego. Polska myśl polityczna zapisana po turecku. Adampol - polska wioska nad Bosforem W 1842 roku, z inicjatywy wspomnianego wyżej Czartoryskiego, pod Stambułem powstał Adampol - dzisiaj Polonezköy. Zamieszkali ją polscy emigranci, w tym zdezerterowani z armii carskiej żołnierze, których Turcy wykupywali z własnej niewoli tylko po to, by nie wracali do Rosji. Wioska istnieje do dziś. To nie jest zabytek - to żywy dowód na to, że osmańska polityka wobec Polaków miała wymiar praktyczny, a nie tylko deklaratywny. Rachunek wyrównany Symboliczna klamra tej historii zamknęła się w 1923 roku. Polska, która odrodziła się w 1918, była jednym z pierwszych państw świata, które uznały nowo powstałą Republikę Turecką i rząd Atatürka. 23 lipca 1923 podpisano traktat przyjaźni. W geopolitycznej grze rachunki zostały wyrównane - naród, który nie uznał wymazania Polski przez 123 lata, doczekał się rewanżu dokładnie w tym momencie, gdy sam potrzebował uznania od świata. Legenda mówi też, że przez cały ten czas w skarbcu sułtańskim przechowywano klucze do polskiej ambasady w Konstantynopolu, które w 1918 roku przekazano polskim przedstawicielom. Nie wiadomo, czy to prawda. Ale nawet gdyby była tylko legendą - mówi więcej o charakterze tej relacji niż niejeden traktat dyplomatyczny. Pan Prezydent Nawrocki (@Nawrocki25) powołał się na to podczas konferencji z tureckim prezydentem. I miał rację - choć prawdziwa głębia tej historii jest znacznie bogatsza niż jeden dyplomatyczny gest, który politycy lubią cytować na konferencjach prasowych. Panowie Prezydenci Polski I Turcji... pozdrawiam i dziękuję.
#Nawrocki2025@Nawrocki25

Szacunek dla żołnierzy nie potrzebuje tłumacza. 🇵🇱🤝🇹🇷Prezydent Karol Nawrocki podczas spotkania z Prezydentem Turcji przywitał tureckich żołnierzy.

Polski
169
952
5.7K
505.9K
Adam Mazguła
Adam Mazguła@amazgula·
Mój przyjaciel Leszek Melonik Myczka napisał przesłanie do nas wszystkich: "Każdy, kto dzisiaj dokłada swoją cegiełkę do budowania muru nienawiści między Polakami i Ukraińcami, powinien wpisać to sobie do CV jako „wolontariat strategiczny dla Federacji Rosyjskiej”. Zantagonizowanie Polaków i Ukraińców leży wyłącznie w interesie Kremla." Po tym umieścił grafikę pełzającego węża autorstwa Tomasza Lipińskiego, który zmienia nas z uczestników cywilizacji wartości europejskich w rosyjski protektorat. Odbieram to jako pełzający nacjonalizm Nawrockiego, który zmienia nasze barwy w rosyjskie. Genialne. Dziękuję. Adam Mazguła #PrawdąPOoczach #TarczaWolnościSłowa #Odpowiedzialność #BronimyKonstytucji #ŻołnierzGorszegoSortu
Adam Mazguła tweet media
Polski
335
870
2.8K
34K
Sebastian R
Sebastian R@KAfellll·
@OBrylova To czemu tak boicie się rozliczeń historii i ekshumacji ciał?
Polski
0
0
0
21
Ambassador of Mahishmati 🇺🇦 🇮🇱
Шановні поляки! У 1943 більша частина України входила в СРСР, і ймовірність того, що з вами розмовляє нащадок волинянина — десь 2%. Тому не намагайтеся закидати нам наших дідів. Абсолютна більшість з них воювала у Радянській армії.
Українська
51
3
194
14K
Sebastian R
Sebastian R@KAfellll·
@dmitryshchipkov Konflikt wywołanego przez prezydenta Ukrainy, który w perfidny i przemyślany sposób zaczął go tylko z pobudek politycznych. Traci poparcie, kradnie ile popadnie, kiedy tylko będą wybory od razu leci.
Polski
0
0
0
9
Dmitry MacKenzie 🇺🇦
Dmitry MacKenzie 🇺🇦@dmitryshchipkov·
Moscow will not miss the opportunity to exploit the conflict ignited by Poland’s President, Karol Nawrocki. A narrative is already taking shape: that Ukraine is the “real enemy” and that the only way to counter it is through closer ties with Russia. Polish citizens, is this really the future you want? Is this the scenario you support?
English
99
39
264
9.4K
Sebastian R
Sebastian R@KAfellll·
@Agrodonk @JNizinkiewicz Jeszcze głupszym jest człowiek, który pomaga sąsiadowi gdy się u niego pali, sąsiad w tym czasie obraża go, a ten człowiek milczy udając, że nic nie słyszy
Polski
0
0
0
2
Jacek Nizinkiewicz
Jacek Nizinkiewicz@JNizinkiewicz·
Niektórzy pytają, dlaczego noszę przypinkę z flagą Ukrainy „We stand together”. Noszę ją od początku agresji Rosji na Ukrainę, jako symbol solidarności z narodem zaatakowanym przez bandytów Putina. Wcześniej przypinka przeszkadzała tylko jednemu emerytowanemu politykowi…🇵🇱🤝🇺🇦✌️
Polski
443
300
2.9K
89K
Sebastian R
Sebastian R@KAfellll·
@johnxanier Chyba nie umie Pan czytać ze zrozumieniem. Przykre w tym wieku. Pomagałem Ukraińcom na paczatku i wielu ludzi pomagało z dobroci. W tej chwili dotarło do mnie, że jednak ten naród nigdy nie zmieni się i nie masz za wszelką ceną starać się komuś pomóc, jeśli oni nie chcą pomocy
Polski
0
0
0
9
John Xanier
John Xanier@johnxanier·
@KAfellll Dziękuję za wyrażenie opinii. Jednocześnie zapytam w celach badawczych oraz statystycznych: Pan jest Ukropoliniakiem, czy rodowicie pochodzi z Ukrainy?
Polski
1
0
0
27
John Xanier
John Xanier@johnxanier·
To nie był żaden gest dobra. Pamiętam te dni. Polacy, którzy wtedy "rzucili się na pomoc" sami byli przerażeni, omotani propagandą i nienawiścią do Rosji. Stąd pomagali nie tyle z dobroci, co z nienawiści do wspólnego wroga. Okropny był widok tej części polskiego społeczeństwa.
Alina Petrowa@AlinaPetrowaW

O tym, że potrafimy przebaczać, świadczy postawa setek tysięcy Polaków, którzy mimo tragicznej przeszłości przyjęli, karmili, opiekowali się ponad milionem Ukraińców. O tym, że nie oznacza to amnezji, świadczy fakt, że 75 proc. popiera decyzję prezydenta Nawrockiego.

Polski
36
2
29
3K
Sebastian R
Sebastian R@KAfellll·
@Dicer41101382 Lepiej niech Pam postara się zrozumieć, czemu Ukrainy nie będzie w UE. Ta odpowiedź bardziej się Panu przyda
Polski
0
0
0
45
Клопєнштайн(1%)🇺🇦
Не можу зрозуміти одного; Чому Польща до сих пір в ЄС? При всій своїй ненависті та неповазі до Німеччини
Українська
252
15
388
15.2K
Sebastian R
Sebastian R@KAfellll·
@Dicer41101382 Pan tu gadu gadu, a Pana rodacy giną ma froncie za ojczyzne. Faktycznie pisanie dyrdymałów wnosi istotny wkład w obrone ojczyzny.
Polski
0
0
0
7
Клопєнштайн(1%)🇺🇦
По тємє гучного пєрдєжа пєрнатого гузна Європи,про те що не має місця в ЄС,тим країнам які влаштовували етнічні чистки;Не будемо питати що в ЄС робить Польща,на совісті якої присутні ті самі етнічні чистки Вот тільки хіба вона в ЄС одна такая?
Українська
44
13
177
5.1K
Sebastian R
Sebastian R@KAfellll·
@s_niesiolowski Panie Stefanie, ma Pan rację, nikt nie odbierze nam wolności i demokracji. Proszę wziąć pod uwagę, że 74% społeczeństwa polskiego było za odebraniem Orderu Orła Białego Zelenskiemu. Czy to jednak może nie ma dla Pana znaczenia, a wolą większość Polaków jest dla Pana nieistotna ?
Polski
0
0
1
16
Stefan Niesiołowski
Stefan Niesiołowski@s_niesiolowski·
Nacjonaliści czyli PiS, obie konfy i otoczenie Batyra plują jadem nienawiści, to zaszczyt być przez nich znienawidzonym. Dziękuję za słowa poparcia i sympatii. Pachołki Putina, bo to oni dziś atakują sojusz Polski i Ukrainy, nie odbiorą nam niepodległości, wolności i demokracji.
Polski
79
306
1.3K
9.9K
Sebastian R
Sebastian R@KAfellll·
@Agrodonk @JNizinkiewicz Ukraina jest strefa buforowa. Żadne bezpieczeństwo naszego Państwa nie zależy od Ukrainy. Rosja była, jest i będzie naszym wrogiem. Jeżeli podejmie decyzję o ataku, to nie będzie zależny od Ukrainy. I to My będziemy bronić swojej ojczyzny, nie Ukraińcy.
Polski
1
0
0
8
Michał Jędrasik
Michał Jędrasik@Agrodonk·
@KAfellll @JNizinkiewicz Może dlatego, że Ukraina jest naszym sąsiadem? Nasze bezpieczeństwo nie zależy od tego co się dzieje w Palestynie, tylko u naszych sąsiadów.
Polski
2
0
0
19
Sebastian R
Sebastian R@KAfellll·
@igorsushko Zadawajcie sobie pytania. Te i wiele innych. Debatujcie. Miłego dnia
Polski
0
0
1
20
Igor Sushko
Igor Sushko@igorsushko·
Better question might be why are Hungary and Poland so afraid of Ukraine joining the EU? Official EU accounts posting about Russia in this context is pure deflection. Russia doesn't get a vote. Or maybe it does through proxies?
European External Action Service - EEAS 🇪🇺@eu_eeas

A sovereign Ukraine in the EU is Russia's worst-case scenario. New report with Ukraine's CCD: 244,000 publications. 1.39 billion views. 80 EU incidents. Official voices set the narrative. Anonymous channels amplify it. Local accounts make it feel homegrown link.europa.eu/x7MKDk

English
49
25
118
11.8K
Sebastian R
Sebastian R@KAfellll·
@khatsanovsky Ok. Proponuję udać się z takim pozwolę do Trubunalu Sprawiedliwość w Strassburgu. Miłego dnia
Polski
0
0
0
25
🇺🇦Khatsanovsky🔰🕉️☯️⚛️
Блокування кожного наступного кроку по вступу України в ЄС в обмін на певні вигоди, фінансові, в т ч дотації східноєвропейськими країнами це і є корупція на міждержавному рівні. Використання свого службового становища не в інтересах союзу, а задля власної вигоди.
Українська
273
181
1.4K
25.5K
Sebastian R
Sebastian R@KAfellll·
@Dicer41101382 Każdy kraj chcący wejść do Unii Europejskiej musiał rozliczyć się ze swojej historii. Z Państwa mentalnością proszę nie przejmować się tym, gdyż pewnie jeszcze długo nie będziecie musieli tego robić. Powodzenia w walce z kacapami. łatwo przychodzi Wam strata sojuszników
Polski
1
0
2
175
Клопєнштайн(1%)🇺🇦
Так як лицемірні товарісчі грають в мовчанку,винесу питання на широкий загал;Які країни серед членів ЄС займалися свого часу етничними чистками? І як що таким країнам не місце в ЄС, якого хуя вони там роблять?
Українська
29
10
142
7.6K
Sebastian R
Sebastian R@KAfellll·
@MiloszMencel Czemu oni nie mogli działać mądrze i skutecznie? Czemu ma Pan podwoje standardy? Jesli zaatakuje nas jakiś kraju, to poddałby się Pan, bo jednak poddanie kraju spowoduje mniejsze straty materialne, więc lepiej dzialac mądrze? Z góry dziękuję za odpowiedzi
Polski
0
0
0
24
Miłosz Mencel
Miłosz Mencel@MiloszMencel·
Co załatwił dla Polski prezydent Nawrocki odbierając OOB prezydentowi Zełenskiemu? Nic. (1) Ukraina utwardziła swoje stanowisko, (2) Zełenski nie przyjeżdża na wielką konferencję odbudowy, (3) a sama decyzja negatywnie kształtuje polski punkt widzenia o zbrodni wołyńskiej na świecie. I oczywiście decyzja strony ukraińskiej była skandaliczna, ale w polityce należy działać mądrze i skutecznie!
Polski
17
5
33
923