Konrad Kajszczarek

493 posts

Konrad Kajszczarek

Konrad Kajszczarek

@Kajkond

Hobbystycznie w góry, zawodowo pod wodę. Commercial Diving Life

Katılım Kasım 2017
132 Takip Edilen7 Takipçiler
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
Pytanie czy Polska poniosła już jakieś realne straty? Bo póki co to strona Ukraińska zaczyna rozumieć, że sprawa nabrała rozgłosu i raczej wizerunkowo działa na niekorzyść Żeleńskiego i samej Ukrainy. Moim zdaniem trzebaby iść za ciosem i ogłosić budowę pomnika “sprawiedliwych Ukraińców” zaprosić na otwarcie czołowych światowych polityków i samego Żeleńskiego
Polski
3
1
4
231
Marcin Wyrwał
Marcin Wyrwał@Wyrwal·
Trwa festiwal wzajemnego grillowania się przez polityków 🇵🇱🇺🇦 w ramach awantury orderowej. Obie strony załatwiają sobie punkty popularności w sondażach, ignorując interesy własnych państw. Dobra wiadomość jest taka, że obok tego żenującego teatrzyku trwa normalna współpraca na rzecz walki z Rosją. Zła wiadomość jest taka, że ona może się rychło skończyć. Mój komentarz w Onecie 👇
Polski
36
7
70
6.8K
TVP3 Szczecin
TVP3 Szczecin@tvp3szczecin·
35‑letni obywatel Kuby został zatrzymany przez policjantów z Choszczna po tym, jak groził dwóm osobom pozbawieniem życia, trzymając w rękach dwa noże kuchenne. WIĘCEJ:szczecin.tvp.pl/93946813/kuban…
Polski
1
0
1
236
Kapitan Lisowski🇵🇱
Kapitan Lisowski🇵🇱@KapitanLisowski·
Z całym szacunkiem dla walecznych ukraińskich żołnierzy - to UA politykom odklejka się zapodała! Zajmuje się analityka bezpieczeństwa a tu jakbym kurde ślepy był… a o tym też nic nie wiem… ale co ja tam widać w porównaniu z Żeleńskim wiem… druga armia NATO… Ukraina ma drugą co do wielkości armię w NATO… nadal jestem zaskoczony tym o jakim NATO jest mowa bo to do którego należy USA, Niemcy, UK czy Polska na liście członków niczego takiego nie ma😎🤭
WarNewsPL@WarNewsPL1

🇺🇦 Ukraina jest dziś de facto drugą armią @NATO - @ZelenskyyUa Prezydent Ukrainy oświadczył, że Kijów już udowodnił swoją siłę na polu bitwy i w rzeczywistości stała się jedną z kluczowych sił wojskowych Sojuszu. Jego zdaniem właśnie dlatego NATO potrzebuje Ukrainy.

Polski
31
12
305
28.9K
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
@MichaFiszer @Tatarigami_UA Niestety nie ma pan racji. Na prezydenta Nawrockiego nie głosowałem, ale uważam że postąpił słusznie bo są pewne granice. To że Ukraina walczy z Rosją nie stawia jej w pozycji uprzytomnionej. Mają sporo aktualnych bohaterów w okopach, szkoda że wybierają na piedestał tych z UPA
Polski
0
0
0
102
Tatarigami_UA
Tatarigami_UA@Tatarigami_UA·
President Zelensky took a step backed by the entire nation, including ex-presidents. Poland’s internal political struggles under Nawrocki should not come at the expense of Ukraine-Poland relations amid Ukraine’s struggle against a common threat which poses threat to both states
Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський@ZelenskyyUa

Yesterday, the President of Poland noted that the Order of the White Eagle is not an ordinary award. It is a symbol of the highest trust of the Republic of Poland. It signifies a special bond with the Polish state and the special gratitude of the Polish People. Such a symbol requires not only merit, but also respect for the values that form the foundation of our community. Therefore, if it is considered that this special symbol may remain with Catherine II, Benito Mussolini, and Gerhard Schröder, then we in Ukraine will not argue with that. Ukraine is grateful to the Polish People for their support and cooperation, which play a significant role in the struggle for our and your independence from Russia. Ukraine never forgets solidarity and understands that cooperation between states and peoples in our region is one of the tangible security guarantees for Ukrainians and for each neighboring state. Ukraine will continue to defend itself in this war unleashed by Russia, and we will undoubtedly achieve a dignified peace. Ukraine is grateful to all peoples, states, and leaders who will continue to stand with us in the defense of freedom and who, together with Ukraine, will serve as guarantors of postwar peace in Europe and a new, real security. Ukraine will remain open to all meaningful formats of engagement with Poland in order to try to avoid conflicting interpretations of the difficult and painful chapters of our shared past and to ensure proper respect for all innocent victims of the 20th century. And Ukrainians are doing everything in our power to ensure that Europe does not suffer defeat in this century. I am proud of our people and of EVERY Ukrainian warrior – of the millions of Ukrainian men and women who deserve unquestionable respect for the heroism the Ukrainian People have shown in defending themselves against Russian aggression. We believed that the Order of the White Eagle, awarded in 2023, was meant for the Ukrainian People and our army. That is what was said at the time. Today, I sent the Order back to the President of Poland. I believe the future will confirm the respect Ukrainians deserve. Glory to Ukraine!

English
75
68
1.1K
64.4K
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
Dla mnie zadziwiający jest fakt, że wielu młodych Ukraińców dziś żyjących w Polsce relatywizuje i usprawiedliwia OUN/UPA i Bandere, a zupełnie nie dostrzega faktu że wedle tych bohaterów pierwsi dostali by kulę albo gorzej za zdradę ojczyzny. Dla Banderowców fakt ,że ktoś ukrywa się w Polsce i nie walczy za swój kraj jest pewnie gorsze niż bycie najbardziej zatwardziałym polskim nacjonalistą.
Polski
0
0
7
700
Jarosław Wolski
Jarosław Wolski@wolski_jaros·
Zełeński skończy jak Churchill. W zasadzie gdyby nie przerwa w wyborach z powodu trwającej agresji Rosji na Ukrainę to już by skończył. To jest polityk który (wraz z otoczeniem) zostanie wymieniony w pierwszych możliwych wyborach na Ukrainie. Politycznie tonie a tonący brzytwy się chwyta. Całość awantury o nadawanie jednostce wojskowej im. UPA jest z jednej strony elementem szerszego procesu który na Ukrainie trwa od 2015 roku (gloryfikacji OUN-UPA w ramach poszukiwania tożsamości ukraińskiej w najnowszej historii tego kraju) a z drugiej strony (uwaga - to jest meritum) był to doraźny i taktyczny ruch Zełeńskiego na potrzeby polityki wewnątrz ukraińskiej. Wiadomo były że takie działanie wywoła reakcję Polski na skali od rozczarowania przez zażenowanie po wściekłość. Wiadomo też było że na skutek reakcji Polski nastąpi "efekt flagi" i Zełeński zarobi kolejne punkciki na potrzeby polityki czysto ukraińskiej. A do tego skandal korupcyjny wokół Zełeńskiego na jakiś czas będzie przykryty inną i..jednoczącą Ukraińców aferą. Kosztem bilateralnych relacji Polska - Ukraina. Warto podkreślić że strona Polska jasno komunikowała Budanowowi i innym politykom ukraińskim że Zełeński ma całą opcję palet do wyboru i mało kosztujących ruchów medialnych żeby "i wilk był syty i owca cała". Zamiast tego strona Ukraińska wybrała medialne zwarcie z odebranym orderem z jednej i zwracanymi polskimi odznaczeniami z drugiej. Zyskuje na tym obóz Zełeńskiego w relacjach wewnątrz ukraińskich ale nie na długo bo kwestie afer korupcyjnych wrócą, nałoży się to na zmęczenie wojną i los Zełeńskiego jako Churchilla 2.0 jest w zasadzie pewny. Oczywiście zdjęcie odsyłanego polskiego odznaczenia via poczta ukraińska jest i miało być obraźliwe. Zamiast jednak nic nie kosztującego Zełeńskiego gestu wolałbym (skoro poczuł się tak urażony) aby odesłał te kilkanaście PAC-3MSE jakie od nas dostał kilka miesięcy temu. Ale ich nie odeśle ponieważ owe PAC-3MSE już strąciły kilka Kindżałów i Cyrkonów które leciały na Kijów. Mógłby też odesłać ponad 700 czołgów, BWP i systemów artylerii rakietowej i lufowej jakie - całkowicie za darmo - SZU dostały od Wojska Polskiego. Ale ich też nie odeśle ponieważ walczą one na froncie. O niemożliwości odesłania kilku miliardów (tak to były miliardy) naboi karabinowych/karabinkowych oraz milionów sztuk amunicji artyleryjskiej też nie ma co pisać bo owej już nie ma. I tutaj ważna sprawa: Ukraina walcząc z Rosją zwiększa bezpieczeństwo Polski - to oczywiste. Natomiast to na czym Polska opiera swoje bezpieczeństwo to nie walka Ukrainy a bycie w NATO, EU i budowanie dobrych relacji z USA. To są filary polskiego bezpieczeństwa a nie - z całym szacunkiem dla męczeństwa Ukraińców - męstwo SZU. Ukraińcy trafnie (i nieco cynicznie) zauważają że to co mogliśmy już dać to daliśmy a i tak zawsze będziemy im pomagać aby powstrzymać Rosję. Tak to prawda z jednym dużym "ALE": Dla Polski nie ma znaczenia JAKA będzie Ukraina po wojnie - byle była niezależna od Rosji. A czy to będzie Ukraina w granicach z 2013 czy od Bugu do Dniepru - rzecz wtórna. Tak samo zależy nam na uwikłaniu Rosji w wojnę która nie pozostawia wolnych sił i ścieraniu jej potencjału. Ale czy to będzie w Konstantynówce czy w Zaporożu, Dnipro i Kijowie -rzecz wtórna. Polska mogłaby zacząć stosować tą samą politykę jak USA Bidena względem Ukrainy. Na szczęście tego nie robi w imię polityki opartej na wartościach a nie na chłodnej kalkulacji. Oczywiście efektem jest to co widać obecnie. Cóż, widzieć i czytać to hadko ale niezależnie od gestów i polityki wewnątrz ukraińskiej interes narodowy RP jest zabezpieczony tak długo jak Rosja jest uwikłana w wojnę którą sama wywołała oraz Ukraina jest niepodległa i niezależna od Rosji. ps. Szanuję gest @NawrockiKn ale jak będziecie kiedyś naprawdę chcieli dokopać Zełeńskiemu i Ukrainie to dogadajcie się z rządem i zróbcie znów szybką ścieżkę migracyjną dla młodych Ukraińców do Polski. Wyciągnięcie z UA 0,5 do 1mln młodych ludzi i osiedlenie (nawet czasowe) u nas kopnie rząd w Kijowie bardziej niż jakiekolwiek gesty z orderami lub też remonty lotnisk i przejść granicznych. No i pomoże polskiej gospodarce. Gratis doprowadzi to do szału Rosjan którzy nie rozumieją że szczując PL-UA na siebie de facto wzmacniają SZU poprzez fakt że więcej Ukraińców zostaje w Ukrainie. (część pisana kursywą oznacza ironię)
Jarosław Wolski tweet media
Polski
332
177
2.1K
189.5K
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
Czy dziś prezydent Francji honoruje tych ludzi, czy są ulice i pomniki Vichy? Czy Francuskich kolaborantów uważa się za bohaterów? To jest różnica której my nie akceptujemy. Wołyń to zaplanowana czystka etniczna na wszystkich nie Ukraińcach (Żydach, Czechach, Ormianach Polakach ) Nawet mieszane małżeństwa musiały wybierać i mordować swoje dzieci i współmałżonków. To było szaleństwo przypominające Rwandę. Ukraina przez wiele lat blokowała ekshumacje mimo to Polacy w 2022 roku pomagali milionom uchodźców. Nie domagaliśmy się wtedy nieczego poza pochowaniem tych ludzi. Żeleński tym dekretem sam zaczął i dzięki niemu świat dowie się co robiła UPA oraz Nachigall.
Polski
0
0
0
7
VELASCO
VELASCO@xaviervelasco15·
@DariusRochebin Et les Français qui ont collaboré avec les Allemands?,les USA en 1940 une partie des Américains était pro nazis ,dans le monde entier il y a eu des pro nazis
Français
6
2
10
1.1K
Darius Rochebin
Darius Rochebin@DariusRochebin·
«Les Ukrainiens doivent voir leur histoire en face. Ils ne peuvent pas dire: on veut entrer dans l’Europe sauf pour ça.» Loin des partis pris excessifs -naturels en temps de guerre- le rabbin Korsia rappelait déjà le nécessaire travail historique sur des figures qui ont collaboré avec les nazis -les mêmes étant parfois persécutés par eux à d’autres moments- comme Melnyk, récemment honoré par Zelensky, ce fait étant condamné par le Mémorial de la Shoah mais apprécié par une part des Ukrainiens. lemonde.fr/international/…
Français
185
153
907
110.4K
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
@sjanus_pl @FilipLamanski Po pierwsze to ta wojna musi się skończyć, nikt nie zaryzykuje sprzętu, ludzi i pieniędzy jak ciągle będą latać Iskandery. Po drugie muszą ukrócić korupcję i naprawić system prawny a to może być równie trudne co utrzymanie niepodległości.
Polski
0
0
1
143
Szymon Janus
Szymon Janus@sjanus_pl·
@FilipLamanski Przeceniasz niemieckie firmy. Nie będzie tam zbyt wielu niemieckich firm.
Polski
3
0
38
2.2K
Filip Lamański
Filip Lamański@FilipLamanski·
Poważni ludzie wierzą w to, że Polska mogła cokolwiek odbudowywać. Polskie firmy co najwyżej mogą być podwykonawcą dla niemieckich, które zgarną dużą część tortu. A zgarną go, bo Ukraińcy zawsze woleli robić interesy z Niemcami Zejdźmy więc na ziemię
Dominika Długosz@domi_dlugosz

O tym, że jedną z konsekwencji odebrania orderu będą problemy z kontraktami na odbudowę Ukrainy i że skorzystają na tym Niemcy mogli państwo przeczytać w Newsweeku dwa tygodnie temu. newsweek.pl/polska/polityk…

Polski
9
3
95
5.9K
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
@KsyuKiev @oleshkomyroslav Racja, tylko Niemcy dziś nie wpadają na pomysł by swoje jednostki wojskowe nazywać mianem bohaterów “SS”. Większość Polaków nie ma nic do współczesnych Ukraińców, ale dla nas decyzja Prezydenta Żeleńskiego to wyraźny sygnał że nie traktujecie naszej opinii.
Polski
0
0
0
10
Ksyu
Ksyu@KsyuKiev·
@Kajkond @oleshkomyroslav Я еврейка. Я вас розумію. Але є велике але ... Мої родичі лежать у Бабиному Яру, разом, разом з тисячами євреїв і доречі, з поляками. Але я не тримаю ніякої ненависті до сучасних німців, бо вони нівчому НЕ винні, як і сучасні українці.
Українська
1
0
0
20
Myroslav Oleshko
Myroslav Oleshko@oleshkomyroslav·
Я бачу шалену обуреність українських політиків через дії Польщі. Пропоную у відповідь вероломнох польских дій відмовитись від польських грошей, польских голосувань, військової підтримки, логістичного хабу, повернути 20 000 терміналів Старлінк і повернути кошти за сплачений тариф на протязі 4 років. Поляки мають відчути гнів українських політиків-державників!
Українська
328
941
7.5K
162K
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
Różnica jest taka że AK nie stworzyła planu czystki etnicznej i jej dokonała. Najpierw za pozwoleniem Niemców UPA/Nachtigal mordowała Żydów a potem to samo zrobiła na polskich i innych cywilach np. Czechach. To była zorganizowana akcja z rozkazami i jasnym planem by pozbyć się wszystkich nie Ukraińców z obszaru Wołynia. Mordowano wszystkich w tym dzieci, kobiety w ciąży a nawet tych Ukraińców którzy nie chcieli w tym uczestniczyć albo pomagali Polakom. Pominę już fakt że akcje AK były w odwecie i nie zabito tylu cywilów. Macie dziś wielu bohaterów na froncie którzy bronią waszej ojczyzny, szkoda że wybieracie tych którzy mają na sumieniu cywilne ofiary. I dodam, że nie mam nic do ludzi z Ukrainy, wielu to fajni normalni ludzie chcący żyć w spokoju. Nie rozumiem jednak dlaczego wasz prezydent chce was skłócić z nami? Może liczy że wielu z was wrócić do Ukrainy żeby wcielić was do wojska?
Polski
1
0
1
17
Ksyu
Ksyu@KsyuKiev·
@oleshkomyroslav А тобі не тисне, що в Польщі сотні вулиць і не тільки вулиць названі на честь армії Крайової? І взагалі її вшанування є загальнодержавним символом пам'яті про Польську підпільну державу. Чим вони відрізняються від УПА? Та нічим. Польща зараз ведет себе так само, як і рашка!
Українська
3
0
0
98
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
Pytanie czy faktycznie rozważanie takich scenariuszy na ten moment ma sens? Po pierwsze trzeba tej wojny nie przegrać. A to nadal jest niepewne. Po drugie trzeba jej nie przegrać tak by wszyscy ci którzy dziś walczą czuli że był sens. Dla nas Ukraina bez Doniecka czy Krymu jest akceptowalna, dla ludzi z Azova raczej nie. A to będzie budzić frustrację i stanie się paliwem do jeszcze większej nacjonalizacji, szukania winnych i upadku zaufania wobec własnego Państwa. I co istotne, dzisiejsza walczącą Ukraina jest ok, bo osłabia Rosje, ale jak już wojna się skończy to zachód może szybko stracić nią zainteresowanie. Skończy się pomoc i przymykanie oka na różne ekscesy. Po trzecie na Kremlu zawsze może zmienić się władza, a wraz z nią nowe rozdanie i powrót do współpracy kosztem Kijowa.
Polski
0
0
6
1.1K
Ziemowit Szczerek
Ziemowit Szczerek@ZiemowitSzcze11·
Cóż ja poradzę, "Die Welt" ma rację pisząc, że Ukraina powinna się odciąć od swojej faszystowskiej historii. Nie czcimy w EU Pavelicia, Tisy, Hitlera, Antonescu, Franco, Mussoliniego ani innych faszoli. Nie powinno być ani Bandery (choć z tym to już raczej pozamiatane) a już na pewno Szuchewycza. Owszem, europejskim prawicowcom się to nie podoba, ale co, cała Ukraina jest po stronie europejskiej prawicy, z której narracją się radykalnie nie zgadzam bo uważam ją za egoistyczną, konstrskuteczną i oddalającą od zjednoczenia i współpracy? To przykro mi, bo to zdecydowanie obniża temperaturę mojej sympatii do Ukrainy i sprawia, że popierać ją powinienem w tej wojnie wyłącznie z powodów strategicznych - bo stawia opór Rosji i w ten sposób ją osłabia. Ale wszedłszy do UE - osłabi i ją. I tu już nawet nie chodzi tylko o Wołyń, choć o Wołyń też chodzi. Bo jednak drażni mnie to ukraińskie "było co było, jesteście źli i bezczelni, że się odzywacie". I to, że jeśli nie mówi się w stu procentach tego co Ukraińcy chcą usłyszeć to się jest od razu polskim szowinistą bez serca i podlega się napierdalance. Tak, Ukraina może czcić kogo chce, a Europa może mieć na ten temat zdanie. Bo chodzi o to, żeby nie powtarzać błędów historii i o to, że to nacki były, a dla nacków w UE nie może być miejsca, bo to nie jest kwiat naszej historii, tylko zło i pokuta. Wiem, że Ukraińcy inaczej na to patrzą, ale nie tylko oni mają problem z tym czy owym. Europejskie wartości nie muszą się wszystkim podobać, ale ważne jest, żeby unikać faszystów w symbolice. Rozumiem ukraiński szantaż moralny, który polega ogólnie rzecz biorąc na tym, że "my tu cierpimy, więc mamy prawo do nienawiści", okej, jasne, ale czy do manifestowania jej za pomocą odwoływania się do faszystkowskiej historii? Nie wspominam o neonazistowskich oddziałach i tolerowaniu nazistowskiej symboliki?
Polski
52
21
249
33.2K
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
@janoszko @ZiemowitSzcze11 Tylko czy to serio powinno nas przejmować? I tak na serio, dziś mają tysiące bohaterów siedzących na pierwszej lini frontu, niech ich wyciągają na ołtarze i cokoły a nie UPA i ich liderów.
Polski
3
0
0
8
Maciej Janoszko
Maciej Janoszko@janoszko·
@Kajkond @ZiemowitSzcze11 Nie mogą przyznać nam oficjalnie racji, bo wtedy ludzie jeszcze bardziej będą czuli że to państwo to fikcyjny twór, nawet bohatera narodowego mają tragicznego, bo ludobojcę, zdrajcę, zbrodniarza wojennego. 5/x
Polski
1
0
0
16
Ziemowit Szczerek
Ziemowit Szczerek@ZiemowitSzcze11·
Już pomijając wszystkie niuanse polityki historycznej Polski i Ukrainy oraz specyfikę Ukrainy i jej zadziwiajacej wątłości samokrytycznego myślenia nawet wśród środowisk po których można by się spodziewać myślenia bardziej zniuansowanego niż prostackie jeden-zero, zaczyna mnie jednak bawić, że oni tak bardzo i demonstracyjnie "nie rozumieją" o co Polakom chodzi z tym UPA i jaki mają problem.
Ziemowit Szczerek tweet media
Polski
34
3
57
6.5K
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
Jasne tylko Pan od razu stara się tłumaczyć ich stanowisko. Moim zdaniem to błąd. Byłoby to zrozumiałe gdyby oni mając na uwadze naszą pomoc, postawę społeczeństwa i ogólny zryw dobroci po 22r robili podobnie. Niestety, fakty pokazują że elity Ukraińskie nie mają takich dylematów. Dla nas powinien to być wyraźny sygnał ,że jeśli oczekujemy czegoś od Ukraińców nie dostaniemy tego bez nacisku bądź darmo.
Polski
5
0
1
32
Maciej Janoszko
Maciej Janoszko@janoszko·
@Kajkond @ZiemowitSzcze11 Typowy Polak ma takie pojęcie o ukraińskich pretensjach do Piłsudskiego czy AK, jak typowy Ukrainiec o Wołyniu. I teraz, zakładając hipotetycznie że Ukraińcy mają mieć o co pretensje, równie nieprawdopodobne jest "zdepiłdudskowanie" Polski jak "debanderyzacji" Ukrainy. Pat. 2/x
Polski
1
0
0
20
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
Myślę że tu nie chodzi o rację. Oni powinni rozumieć nasze stanowisko bo koniec końców to oni są na musiku. Wojny jeszcze nie wygrali, nawet jeśli podpiszą pokój to będą potrzebować pomocy etc. Wie Pan “my” Polacy mamy tendencję do przekładania w polityce międzynarodowej do kalek z relacji międzyludzkich. A tu trzeba bardziej rywalizacjyjnie i asertywnie podchodzić do tematu. Postawa Żeleńskiego wobec Dudy, kwestia zboża czy teraz UPA są dla nas sygnałem, że nasza racja stanu nie może opierać się na podstawie moralnej.
Polski
0
0
0
9
Maciej Janoszko
Maciej Janoszko@janoszko·
@Kajkond @ZiemowitSzcze11 Polityka historyczna to broń obusieczna. My mamy oczywiste pretensje o UPA, OUN, Banderę i Szuchewycza. Oni wysuwają podobne pretensje w stosunku do AK i Piłsudskiego. Sytuacja jest w jakiś sposób symetryczna. 1/x
Polski
1
0
0
9
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
Wie Pan, myślę że nikt przeciętnego Ukraińca nie wini, większość ludzi nie interesuje się Historią i ma ograniczony zasób. Myślę że jednak już historycy jak i politycy powinni rozumieć pewne kwestie, i sterować narracją w taki sposób by nie tworzyć konfliktu. A tutaj mimo wiedzy i świadomości skutków rząd Ukraiński ma Polskie racje w poważaniu. W moim przekonaniu Ukraińcy na tym stracą, choć akurat zarówno nasi jak i ich politycy nie są mocni w długofalowej strategii.
Polski
2
0
1
24
Maciej Janoszko
Maciej Janoszko@janoszko·
@Kajkond @ZiemowitSzcze11 Nie. Ukraińcy ze zrozumiałych powodów nie uczą o tym w szkołach. Leci odwrotna narracja, gdzie Szuchewycz i Bandera byli kimś w rodzaju Robin Hooda i partyzanckiego bohatera jednocześnie, który oswobodził kraj spod buta polskich kolonizatorów i wyzyskiwaczy.
Polski
1
0
0
21
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
Moim zdaniem z Ukrainą się nie dogadamy. Relacje wrócą będą oschle i pełne pretensji o ile przetrwają wojnę. A jak Rosja znów ruszy na Kijów i uda jej się wywalczyć przewagę będzie błaganie o pomoc… tylko że teraz już społeczeństwo nie będzie takie otwarte. Moim zdaniem długofalowo strzelają sobie w stopę
Polski
4
0
11
674
Ziemowit Szczerek
Ziemowit Szczerek@ZiemowitSzcze11·
Popieram Ukrainę i szanuję jej aspiracje, ba, przyjmuję do wiadomości, że może sobie czcić kogo chcę, więc domagam się przynajmniej, by mnie nie gaslightowała i nie próbowała mnie robić w głupa. Już pomijając wszystkie niuanse polityki historycznej Polski i Ukrainy oraz specyfikę Ukrainy i jej zadziwiajacej wątłości samokrytycznego myślenia nawet wśród środowisk po których można by się spodziewać myślenia bardziej zniuansowanego niż prostackie jeden-zero, zaczyna mnie jednak bawić, że oni tak bardzo i demonstracyjnie "nie rozumieją" o co Polakom chodzi z tym UPA i jaki mają problem. Nawet jeśli Ukraincy mają inną wrażliwość historyczną i w ogóle podejście ("OUN-owcy to się nawet między sobą mordowali, to co ci Polacy tacy wrażliwi"), to jednak przydaloby się więcej zrozumienia, tym bardziej, że w drugą stronę tego jednak jest więcej. No i to gadanie, że "to wszystko sprawka Rosjan". Rosjanie Rosjanami, to prawda, robią swoją paskudną robotę, ale poziom ukraińskiego wyparcia zbrodni, której na Polakach dokonało UPA jest niesamowity. Dla komentatorów takich jak widoczny na screenshocie załączonym do tekstu Wołodymyr Horbacz, kwestia Wołynia nawet do głowy nie przychodzi. "Komediodramat, groteska, Rosja, a Polacy to mają Piłsudskiego". Cały komentarz. Zastanawiam się, czy ci ludzie wszyatkich celowo w wała robią w stylu radzieckiej czy rosyjskiej propagamdy, czy im się serio wydaje, że wcześniej wszyscy Polacy kochali Szuchewycza za Wołyń? Albo, że o nim nie wiedzieli i dopiero Rosjanie musieli nam o nim "nakłamać"? Albo, że po prostu się to nie wydarzyło? Ciekawe, czy Horbacz naprawdę uważa, że to Rosjanie to wszystko spowodowali, a nie brak odważnej i samokrytycznej ukraińskiej polityki historycznej i dziwna czy nie dziwna, ale jednak brzemienna w efekty decyzja Zełenskiego? Więc tak, ten ukraibski gaslighting budzi niepokój. Jak i fakt, że nikt nic na Ukrainie nie robi z otwarcie nazistowslą symboliką, która ponawia się na szewronach żolnierzy prawicowych oddziałow, takich jak te, którymi mają coś wspolnego neonaziści tacy jak gen. brygady Andrin Bilecki albo Taras Dejak. Pamiętajmy, że UPA walczylo, owszem, o Ukrainę, ale bynajmniej nie o demokratyczną Ukrainę. Podobnie jak Bilecki i Dejak. Wiadomo, first things first. Trzeba pokonać Rosję najpierw. Ale to nie znaczy, że w ogóle trzeba zapomnieć o liczeniu, udawać, że "SS" to skrót od "Sława Swobodi", jak ten typ z załączonej tu fotki zamieszczonej na oficjalnym kanale telegramowym Zełenskiego z ceremonii wręczena odznaczen wosjkowym i ani słowem nie w zauważać problemu, tylko wspierać narrację Rosji o "nazistach" a potem mieć pretensje do całego świata poza sobą. Nie rozumiem jak nawet otwarci i wykształceni ludzie mogą być tak ślepi, i to z wyboru. Tu już nawet nie chodzi o to, że nikt w Polsce nie rozumie, że są aspekty funkcjonowania UPA w których faktycznie może być uważana za armię wyzwoleńczą na Ukrainie i nic nikomu do tego. Bo wielu to rozumie. Ale to, że naprawdę ktokolwiek myśli, że takie stawianie sprawy, że "Polakom Rosjanie wmówili, że mają nienawidzić UPA" przysłuży się czemukolwiek jest skrajnym idiotyzmem, przepraszam.
Ziemowit Szczerek tweet media
Polski
16
17
109
17.3K
Maciej Janoszko
Maciej Janoszko@janoszko·
@ZiemowitSzcze11 Wyobraź sobie, że u nas w połowie lat 90, gdy kult papieża osiągał apogeum, okazałoby się, że jest mordercą, itd. To byłaby społeczna katastrofa, ale moglibyśmy z niej wyjść, przerzucając się na np. kult Popiełuszki. A Ukraińcy nie mają innych postaci do czczenia i innego mitu. 3
Polski
1
0
0
128
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
@PBPaszportu Polecam Nowy Browar na ul Partyzantów, niekoniecznie fit ale dobra golonka i piwo rekompensują chwile słabości ;)
Polski
0
0
3
214
cehogurl
cehogurl@moomseen_·
Moja koleżanka karze iść swojemu chłopakowi na „gównonurka” bo oni sporo zarabiają, a on się nie zgadza bo nie chce jebac gównem
Polski
25
1
201
41.4K
Konrad Kajszczarek
Konrad Kajszczarek@Kajkond·
@goltarr Panie Tomaszu a czy haubice KRAB to zupełnie nowe zamówienie czy refundacja tego z poprzedniego roku?
Polski
0
0
0
156
Tomasz Dmitruk
Tomasz Dmitruk@goltarr·
Dotąd podpisane umowy i aneksy finansowane z instrumentu pożyczkowego #SAFE. Stan na koniec dnia 30.05.2026 r. Jest jeszcze kilka niejasności i trochę potrwa ich wyjaśnienie. Wymienione 3 aneksy dla których nie podano przedmiotu zamówienia mogły dotyczyć okrętu RATOWNIK i karabinków GROT, ale wymaga to jeszcze weryfikacji.
Tomasz Dmitruk tweet media
Polski
63
157
606
62.2K