Papagiorgio🇵🇱🇺🇸 retweetledi

Polacy, oprócz ukraińskiej marki Roshen, którą wielu z nas zaczęło bojkotować, jest jeszcze jeden duży gracz na polskim rynku.
Chodzi o lody Marletto – najlepiej sprzedającą się markę własną Biedronki. Za sporą część ich produkcji odpowiada ukraińska spółka Three Bears (Trzy Niedźwiedzie) z Berdyczowa.
Ta historia ma mroczny polski akcent. W 2023 roku Ukraińcy przejęli polską grupę Nordis wraz z zakładem Calfrost w Kaliszu. Kilka miesięcy później zwolnili całą załogę – 54 Polaków.
W 2024 roku z opakowań Marletto dyskretnie zniknęła nazwa ukraińskiego producenta (choć kod kreskowy 482 nadal zdradza pochodzenie), właśnie z uwagi na "aferę" związaną ze zwolnieniem Polaków.
Na kontraktach z Biedronką firma zarabia w Polsce kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

Polski





















