Angehefteter Tweet
Tudor
1K posts


au postat @Dan_Tanasa și @RomaniaMare1918 despre asta?
chiar nu se mai poate cu imigranții ăștia!
(era un englez nativ alb, ceea ce înseamnă că vor uita de caz în maxim 5 secunde după aflarea știrii)

Română

Fiind atent, domnul meu. Ah, ce îmi place când îmi pune cineva mintea la contribuție:
1. Religios
Faptul că 50% din populația lumii aparține unei religii care condamnă (mai mult sau mai puțin) homosexualitatea nu o face automat anormală sau greșită, pentru că majoritatea nu echivalează cu adevărul. Acum câteva secole, majoritatea oamenilor credeau în sclavie (în Levitic afli cum e moral să ai sclavi pe care să îi lași urmașilor tăi - nu se mai aplică), în inferioritatea femeilor sau că Pământul e centrul universului, și majoritatea aia avea aceleași convingeri religioase ferme pe care le invoci acum. Dacă procentul de credincioși ar fi suficient ca să stabilească ce e moral sau natural, atunci ar trebui să accepți tot ce spuneau acele majorități religioase de atunci, nu doar partea care îți convine azi.
Extra: VT condamna homosexualitatea, Pavel menționează asta ca păcat în câteva epistole. Iisus însă nu spune nimic explicit despre asta - e absent din Evanghelii. Catolicismul încă le consideră acte “dezordonate” însă de la Papa Francisc (cu Fiducia Supplicans) a aprobat binecuvântarea cuplurilor de același sex (nu căsătorie) și a spus “Cine sunt eu sa judec?”
Da, homosexualitatea ar fi păcat, însă spectrul e larg, de la respingere la totală, la "păcat dar tratează omul cu compasiunea și acceptă-l" (cam ce ar fi făcut și Iisus)
2. Statistic/legal
Aici chiar ai comis o eroare, o problema empirica, nu de opinie, și răspunsul e clar fals ca premiza: cercetările din psihologie și criminologie arată constant că orientarea sexuală nu prezice tendința de a abuza copii. Ba chiar marea majoritate a agresorilor condamnați pentru un abuz asupra minorilor se identifică drept heterosexuali, iar pedofilia este o categorie clinică total separată de homosexualitate, definită prin abstracție către copii, nu prin atracție către un anumite sex de adulți. Deci nu poți folosi rata de abuz ca argument împotriva gayilor, pentru ca nimic nu susține legătura pe care o presupui.
3. Am fost la bunica mea (recent decedata) care avea doi câini, amândoi masculi. Unul îl călărea pe celălalt.
Dacă spui că normalul e definit de capacitatea de reproducere, atunci trebuie să aplici asta consecvent peste tot, nu doar la homosexualitate. Un cuplu hetero infertil, o femeie după menopauză sau un preot celibatar nu se reproduc, dar nu îi număr anormali. În plus, comportamentul homosexual a fost documentat științific la peste 1500 de specii e animale, de la pinguini la primate, ceea ce arată că nu e un fenomen exclusiv uman sau o invenție culturală modernă (homosexualitate nefiind considerată boală psihică încă din anii 70), ci apare natural în lumea biologică, indiferent de scopul reproductiv direct al fiecărui act.
Acum poți spune: "Pai da și UNELE exemplare de animale sau oameni au ceva dereglaj la cap" - desi nu e adevarat, sa zicem ca e. Dereglaj e și sindromul down, autismul, fanatismul sau misticismul - insa nu protestează nimeni împotriva lor.
Și revin la întrebarea inițială, pentru că niciunul din cele trei argumente nu a răspuns de fapt la ea: tot nu mi-ai spus pe ce bază obiectivă stabilești tu ce e normal, dacă nu pe procent, nu pe statistici de abuz care nu există în realitate, și nu pe reproducere aplicată inconsecvent. Pe ce rămâne?
Română

@redKZMIR DPDV:
- religios (chiar si daca nu e 98% cum zice wikipedia, tot e undeva PESTE 50% clar)
- statistic (care sexualitate e mai putin probabil sa violeze copchii)
- biologic/stiintific (ca normal e sa fii hetero pt ca relatiile sunt pt inmultire si nu te poti inmulti ca gay)
Română

"Cine nu este rasist își urăște propria rasa și se urăște și pe sine",
sau ce alte bazaconii mai spun rightoizii terorizați de culori, ca @catanadj, un imigrant stabilit în Anglia care predică că imigranții nu trebuie să aibă NICIUN drept și nu trebuie să fie văzuți ca oameni.

Română

eu aș vrea o țară fără crime, white or immigrant, însă pentru asta trebuie să scapi de factorii care duc la crime, factor care afectează atât albii ȘI, MAI MULT, imigranții: lipsa banilor.
mai pui izolarea socială în comunități extravilane, discriminarea, etc, cum vezi cu negrii din SUA care pentru decenii, după câștigarea drepturilor, au fost cetățeni de mâna a doua, mai pui și faptul ca trăiești în cartiere unde ai oportunități 0 spre 1% și se adună.
te asigur că dacă ai trăi și tu un cartiere mărginașe de români stabiliți la periferia Frankfurtului, și cartierul tău ar fi un Ferentari și ai contribui la ridicarea acelor numere despre care vorbești.
dar înainte să ne bășim pe creier, recomand citirea unor studii pe tema asta, ca sa fim și noi informați 😉
rasist e ușor să fii, și e chiar ceva rușinos să nu cauți mai mult.
Română

@redKZMIR @Dan_Tanasa @RomaniaMare1918 ai autism?
intr-o tara in care 100% din oameni sunt albi, normal ca 100% din criminali vor fi alb.
da, vreau o tara cu 100% romani in care 100% din infractori sunt romani (ideal ar fi sa nu existe infractori dar asta e alta poveste)
nu e logic?
Română

"per capita" 😂 dă-le-n plm de studii care spun că imigrația nu crește criminalitatea generală, sau că acele crime sunt făcute din cauze socio-economice.
dacă îți vin 5 imigranți total într-o țară și toți 5 fac crime, vei avea 100% crime rate.
dar vezi ca ai 92% din total cu alt perpetrator. care arată ca tine.
"per capita" 😬
Română




























