
Prazak
2.8K posts














Tvl... ach Bože, ta ubohost @ODScz @P_Fiala na téma energetika a #ČEZ nikdy neskončí? Za 1) ten člověk si nepamatuje na svůj projev o zestátnění výroby ČEZ, úpravě Zákona o přeměnách tzv. lexČEZ v časovém spojení s WFT. 2) EDU 2 je prázdná schránka se ZK 1 mld. Kč, bez zázemí, know how, ratingu, bez peněz. Odkázaná na služby ČEZ a peníze státu, kterou nikdo nemůže brát při stavbě století vážně. Je to první dřevěná kůlna pro hlídače louky na stavbě JEDU, která musí zmizet než se začne. 3) kde se na to vezme a k čemu to je? Hloupému napověz! Stát drží v ČEZ 70 % tj. drží v výrobě 70 % a ve zbytku, který se převede do DSZS také 70 % Po optimalizaci vlastnické struktury bude stát vlastnit 100 % ve výrobě a 51 % v DSZS. Tedy přijde o 19 % DSCZ a získá 30 % výroby. Stát to nebude stát nic. Případný odkup akcionářů ČEZ si zaplatí sami akcionáři prodejem jejich 30 % v DSZS a částečně ČEZ/stát prodejem 19 % podílu v DSZS. Proti tomu ale stát navýší svůj podíl ve výrobě ČEZ (všechny stávající jaderné elektrárny a další výrobní aktiva až po OZE) ze 70 na 100 %.




ČEZ, P. Fiala, 5.6.2026 novinky.cz/clanek/podcast…


Referendum bude možné vyhlásit na základě petice 300 000 lidí nebo návrhu Parlamentu. Aby bylo závazné, pro vítěznou odpověď bude muset hlasovat alespoň 35 procent oprávněných voličů, tedy zhruba 2,89 milionu lidí. Rozhodnutí bude pro politiky závazné pět let. V návrhu ústavního zákona o celostátním referendu to navrhuje vláda. Materiál poslala do připomínkového řízení.



Percentage of people who naively believe that taxing the most successful more would increase tax revenue in their countries, instead of prompting entrepreneurs to emigrate to countries that value innovation and job creation rather than punishing them. How can one be so naive?



An 20-year-old Canadian girl won $1M (tax free in Canada) in the lottery and chose $1,000/week instead of the lump sum. Is this wise or the worst financial decision of her life? What are you doing when this happens to you??









Obrovská chyba, kterou dělá většina mladých investorů. Kupují indexy a megacapy. A říkají si - "Jsem zodpovědný investor." Ne. Jste mladí a máte nejmenší kapitál, který nejspíše ve svém životě budete mít. Přicházíte o tu největší výhodu, kterou na trhu máte. Čas a možnost hledat menší akcie. Když vám je 25 a investice nevyjde - ztratíte pár tisíc. To si vyděláte za měsíc zpátky. Ale když vám vyjde jedna asymetrická investice - může vám to změnit život. x5, x10, x20... Stačí jedna. Sám bych trávil (a dělám to tak stále) každou volnou chvíli tím, jak takové investice hledat. Ne tím, jak si koupit další ETF na S&P 500 s co nejnižším poplatkem. Investování do indexu je spíše spoření. Není na tom nic špatného. Ale není to způsob, jak si člověk změní život. Neznám nikoho, kdo žije skvělý život díky tomu, že investoval do indexu. W.Buffett to doporučuje, ale on ani já to neděláme. Když člověk riskuje více, když je mladý, tak to jednoduše bolí méně. A pokud to dělá investor smysluplně, tak se i mnoho naučí. V 60ti nechcete začínat znovu od nuly.
















