Bitu Bituca
4.6K posts

Bitu Bituca retweeted

Ați observat când au început pro-eoropenii să-l înjure pe Nicușor:
-Nu când a mințit și mărit TVA-ul
-Nu când a semnat Legea Vexler 2
-Nu când a mărit taxele și impozitele
-Nu când a tăiat de la mame și copii
-Nu când a redus încetățenirea până la 3 ani
-Nu când a semnat să mai aducă nu știu câte sute de mii de imigranți
-Nu când și-a mărit Bolojan salariul
-Nu când Bolojan a vândut Oltenia
-Nu când s-a semnat SAFE
Ci când poziția USR-ului a început să se clatine de la Guvernare.
Ceea ce ne demonstrează că USR-ul sunt doar niște fripturiști și că singurii lor susținători sunt fermele de boți ale ONGurilor evreiești.

Română

@RFboris asta s-o crezi tu! Mucifer este pupilul bețivanului, care i-a pus prezidentului și gardă de corp (consilieri cică 🤣) să nu miște în front.
Română

Bolojan a livrat cel mai mult pentru alegătorii lui Nicușor Dan, care a uitat ce a promis
Siegfried Mureșan, la podcastul DeFapt.ro.
#SiegfriedMuresan #IlieBolojan #NicusorDan #Reforme #Electorat #Cotroceni #PNL #Romania #Politica #BreakingNews #Analiza #DeFapt
Română

@AncientPriest ai puțintică răbdare, până marți, și o să te convingi singur.
Română

@BituBituca Tu esti votant AUR/Georgescu, nu stii tu ce trage unde, to votezi marketing, desi ti se spune ca este marketing, adica te face prost pe fata si tu accepti asta.
Română
Bitu Bituca retweeted

@adi_ninu ce mă bucur! prin excluderile astea, usere trage penele după el în coșul de gunoi al istoriei. Userizarea penele înseamnă canibalizarea între terfeliști pe procentele de 15% din populație și caderea rapidă în penibil. Trăiască! 😀🥂
Română

Din ce am citit si am ascultat diverși oameni, în opinia mea Bolojan a picat pentru că e suveranist. Da, suveranist administrativ.
La București poți fi oricât de incompetent vrei, dar zbori instant dacă deranjezi simultan Justiția, structurile de forță și interesele financiare ale sistemului “mafiot”. Bolojan le-a bifat pe toate, în ordine.
Totul a început cu Justiția, cu mărirea vârstei de pensionare pentru magistrați.
Apoi a fluturat că trebuie intrat și în pensiile speciale din armată și servicii. Aici s-a aprins instant beculețul de alertă în tout sistemul de forță.
Iar capacul, cel mai probabil, a fost energia. Cazul Doicești (SMR), un proiect experimental, cu tehnologie netestată comercial, care costă cât două reactoare mari de la Cernavodă, dar promite de trei ori mai puțină energie.
La asta se adaugă suspiciunile legate de Coridorul Vertical. Una e să ne implicăm regional, să asigurăm tranzitul și securitatea zonei, ceea ce e foarte bine, și cu totul altceva e să ne asumăm obligații de cumpărare pentru LNG-ul american descărcat în Grecia, deși la anul ar trebui să avem gazul nostru din Marea Neagră, considerabil mai ieftin. Cina de la Atena, în percepția mea, unde s-au așezat la masă Grindeanu, ministrul Energiei, consilierul lui ND, alți dubioși și Ambasadoarea SUA, pare că exact asta a aliniat- o oportunitate geostrategică reală, transformată de “patrioții” din sistem într-o afacere cu profituri uriașe, unde miliardele riscă să fie direcționate pe persoană fizică.
Sistemul s-a curățat rapid de corpul străin care cerea audit și eficiență, iar aici a pus umărul și Nicușor Dan. Nasol să fii prea suveranist la București.
PS: Ca să fie clar, nu sunt fanul lui Bolojan și al niciunui politician. Omul a luat, de bine, de rău, măsuri extrem de dure și necesare pentru redresarea deficitului bugetar, chiar dacă unele dintre ele nu erau nici obligatorii, nici neapărat cele mai fericite. Dar din punct de vedere strict administrativ, logica lui economică a dat cu virgulă în ecuația băieților deștepți.
Română

@AncientPriest ce mă bucur! prin excluderile astea, usere trage penele după el în coșul de gunoi al istoriei. Userizarea penele înseamnă canibalizarea între terfeliști pe procentele de 15% din populație și caderea rapidă în penibil. Trăiască! 😀🥂
Română

RAREȘ BOGDAN A CERUT EXCLUDEREA "USERIȘTILOR" ȘI A FOST EXCLUS EL PRIMUL
Ce zi interesantă! Dimineața, Rareș Bogdan ne avertiza că PNL devine USR cu trotinetă și rucsac de curcubeu. După-amiază, Congresul i-a dat răspunsul: unanimitate, demisie până luni pentru Bogdan, Veștea, Bode, Thuma, Gorghiu sau procedură de excludere. Nu vot strâns. Unanimitate taică.
Bolojan a intrat în sală în stil rock superstar aplaudat, scandat, tot tacâmul. A luat partidul fără contracandidat, cu moțiunea "Modernizare cu Rădăcini", cuvântul pe care Bogdan îl batjocorea ca sclavagism.
Ciucu, cu dosar de la DNA, a primit aplauze mai multe decât și-ar fi imaginat oricine. Orban s-a întors după 5 ani de absență. Și PNL a votat, a patra oară, că nu guvernează cu PSD, exact ce Rareș acuza partidul că n-ar mai avea curaj să facă.
Singurul care nu mai e în tablou e chiar autorul previziunii. Rareș a cerut Congresului să vadă pericolul din interior. Congresul l-a văzut. Pe el.

Română

@mircea_marian ce mă bucur! prin excluderile astea, usere trage penele după el în coșul de gunoi al istoriei. Userizarea penele înseamnă canibalizarea între terfeliști pe procentele de 15% din populație și caderea rapidă în penibil. Trăiască! 😀🥂
Română

Trist: Bolojan i-a aruncat peste bord pe foștii lideri ALDE, ăi de au trădat PNL pentru PSD și apoi i-a recuperat Ciucă, că pesediști erau toți
defapt.ro/politica/boloj…
Cine conducea ALDE în 24? Miruitorul Vosganian, Murad- AUR și primarul din Chiajna, amic cu famiglia Savonea.
Română

@nightwatcherT ceva mai penibil, n-am văzut! era în stare să-i pupe pantofii lu'Șobolo! 🤢
Română

@GeorgeMioc ce mă bucur! prin excluderile astea, usere trage penele după el în coșul de gunoi al istoriei. Userizarea penele înseamnă canibalizarea între terfeliști pe procentele de 15% din populație și caderea rapidă în penibil. Trăiască! 😀🥂
Română

Stau departe, în ultima vreme, de eternele cabale și ciondăneli din politica românească, promovez idei de dreapta, arăt ce se petrece aici în SUA sau în alte state. Încerc să vă transmit experiența mea de antreprenor.
Din această perspectivă aș spune: este bine că Ilie Bolojan promovează o echipă relativ nouă (nu complet nouă) în vârful PNL. Noul secretar general al PNL este un susținător al familiei tradiționale și al parteneriatului cu SUA - e foarte bine!
Dar ceea ce aștept sunt mesaje clare de dreapta, mai ales pe zona de economie. Privatizări. Vouchere educaționale. Spargerea monopolului CNAS și a mafiei din Sănătatea de stat.
Nu vorbe frumoase, nu promisiuni că un sistem socialist-corupt va funcționa fiindcă vor fi schimbați pesediștii cu peneliștii.
România are nevoie de un partid de dreapta-luptător autentic.
Română

@MadThor007 ce mă bucur! prin excluderile astea, usere trage penele după el în coșul de gunoi al istoriei. Userizarea penele înseamnă canibalizarea între terfeliști pe procentele de 15% din populație și caderea rapidă în penibil. Trăiască! 😀🥂
Română

@JAX_357 ce mă bucur! prin excluderile astea, usere trage penele după el în coșul de gunoi al istoriei. Userizarea penele înseamnă canibalizarea între terfeliști pe procentele de 15% din populație și caderea rapidă în penibil. Trăiască! 😀🥂
Română

@Cobra_196 ce mă bucur! prin excluderile astea, usere trage penele după el în coșul de gunoi al istoriei. Userizarea penele înseamnă canibalizarea între terfeliști pe procentele de 15% din populație și caderea rapidă în penibil. Trăiască! 😀🥂
Română

@danq8jhr ce mă bucur! prin excluderile astea, usere trage penele după el în coșul de gunoi al istoriei. Userizarea penele înseamnă canibalizarea între terfeliști pe procentele de 15% din populație și caderea rapidă în penibil. Trăiască! 😀🥂
Română

@danq8jhr ce mă bucur! prin excluderile astea, usere trage penele după el în coșul de gunoi al istoriei. Userizarea penele înseamnă canibalizarea între terfeliști pe procentele de 15% din populație și caderea rapidă în penibil. Trăiască! 😀🥂
Română

@Ydre1309 ce mă bucur! prin excluderile astea, usere trage penele după el în coșul de gunoi al istoriei. Userizarea penele înseamnă canibalizarea între terfeliști pe procentele de 15% din populație și caderea rapidă în penibil. Trăiască! 😀🥂
Română

@CamyDumitrescu ce mă bucur! prin excluderile astea, usere trage penele după el în coșul de gunoi al istoriei. Userizarea penele înseamnă canibalizarea între terfeliști pe procentele de 15% din populație și caderea rapidă în penibil. Trăiască! 😀🥂
Română

Înțeleg că tocmai a fost depesedizat PNL-ul. Și, mai ales, că rămâne fără domnul Rareș, care a dat în anii ăștia ciocane serioase la temelia credibilității partidului, dar și a presei, din care a plecat ca un erou al poporului, care nici atunci, ca nici acum, nu s-a prins care e ticălos și care nu. Și a votat niște infecții care strigau din toți plămânii că o să taie pensiile speciale și o să reformeze țărișoara. Infecții care și-au cumpărat doar niște costume mai bune și au schimbat mașinile de lux pe banii proștilor.
Nu știu dacă PNL are vreo șansă reală să se facă la loc partidul istoric care a fost la un moment dat, dar apreciez că Bolojan încearcă. Altfel, eu în povești de adormit copiii cu politicieni nu mai cred de mulți ani. I’m too old for this shit…
Cât despre Alinuța, Bode, Thuma și Veorica pe galben, nu vă faceți griji pentru ei! Dacă îi exclude peneleul, există acolo pesedeaua care îi așteaptă cu brațele deschise. Ca pe niște frați adevărați, cu care se poate fura eficient și onest. Căci până la urmă despre asta a fost mereu România pentru ei: un loc bun de furat până la capăt. Ceea ce și explică cum am ajuns aici. Trăiască!
Română















