Grzegorz Madrjas
5.6K posts

Grzegorz Madrjas
@GMadrjas
Inżynier, budowa dróg i mostów, inżynieria komunikacyjna. Ma prawo jazdy, dziecko, żonę a mimo to jest lewakiem. Prywatnie.
Katılım Haziran 2018
65 Takip Edilen195 Takipçiler

@PrzemekShura Just
Build
One
Nie, nigdzie na świecie nie działa jeszcze żaden reaktor BWRX-300.
Polski

🇵🇱Mała, ale potężna rewolucja energetyczną właśnie nabiera tempa nad Wisłą. We Włocławku powstaje pierwsza w Europie mała modułowa elektrownia jądrowa (SMR) oparta na technologii BWRX-300.
Miasto i Orlen Synthos Green Energy podpisały porozumienie, które otwiera drogę do budowy nawet sześciu reaktorów w jednej lokalizacji.
Sam BWRX-300 to prawdziwy Rolls-Royce wśród małych reaktorów. Amerykańsko-japońskie dzieło GE Vernova Hitachi łączy sprawdzoną technologię reaktorów wrzących z nowoczesnymi rozwiązaniami pasywnego bezpieczeństwa.
Reaktor sam się chłodzi w razie problemów, nie potrzebuje prądu z zewnątrz ani interwencji człowieka – po prostu działa bezpiecznie.
Całość jest na tyle kompaktowa, że budowa jednego modułu o mocy 300 MW może zająć zaledwie 24–36 miesięcy. To ogromna zaleta w porównaniu z klasycznymi, wielkimi blokami jądrowymi.
Obecnie trwają intensywne prace projektowe i przygotowania formalne. Wniosek o zezwolenie na budowę ma trafić do Państwowej Agencji Atomistyki jeszcze w tym roku lub na początku 2027.
Pierwszy beton jądrowy planowany jest na 2028–2029 rok, a uruchomienie pierwszego reaktora komercyjnego – w 2032 roku.
Będzie to nie tylko pierwszy SMR w Polsce, ale wygląda, że też pierwszy w całej Europie. Kolejne jednostki mają ruszać co kilkanaście miesięcy, tworząc całą flotę czystej, stabilnej energii.
Dla Włocławka i regionu to prawdziwy game-changer – setki miejsc pracy przy budowie i eksploatacji, ogromne wpływy do budżetu z podatków oraz tania, zeroemisyjna energia i ciepło dla lokalnego przemysłu.
Oby to był moment, w którym Polska wskakuje do czołówki nowoczesnej energetyki jądrowej w Europie.

Polski

@PrzemekShura od "podpisanie porozumienia" do "powstaje" droga jest bardzo, bardzo daleka. Tak z 10 lat pi razy drzwi.
Polski

@jarek_osowski @GorskaManczenko @JanMencwel Skrajna bezczelność z tymi garażami. Ma ktoś segment wart z półtora miliona i mają mu fundować parkowanie na ulicy wszyscy inni, z lokatorami komunalek włącznie...
Polski

Na Zaciszu draka o strefę tempo 30 nakręcana przez PiS i działaczy od Brauna + poranny spacer z wiceburm. @GorskaManczenko, M. Lejkiem, @JanMencwel i sprzeczne pomysły mieszkańców + niesamowite opowieści o (nie)parkowaniu w garażach tylko na chodnikach:
#s=S.MT-K.C-B.1-L.1.duzy" target="_blank" rel="nofollow noopener">warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,544…
Polski

@X_konlib @ma0pla @WroblewskiPiotr @forsalpl Tak, oczywiście, lotnisko wojskowe parę kilometrów od centrum stolicy, jakbyśmy mało celi wojskowych tutaj mieli. Świetny pomysł.
Polski

@ma0pla @WroblewskiPiotr @forsalpl Okęcia pasażerskiego się nie opłaca likwidować można zobaczyć to na przykładzie np lotniska Londyn City ile kasy za nie trzepią oraz przyda się także do celów wojskowych w razie wojny oraz rządowych jedynie część cargo można zlikwidować
Polski

Lotnisko w Modlinie chwali się nowym modułowym terminalem. Wygląda lepiej niż się wszyscy spodziewali.
Będzie tu na stałe, ale w przyszłym roku ruszy budowa terminala z prawdziwego zdarzenia. Więcej wieczorem na @forsalpl

Polski

@WroblewskiPiotr @GDDKiA To nie remont, to poważna rozbudowa. Remont nie trwałby 3 lata, litości.
Polski

💥 Zaraz rusza remont A2. @GDDKiA
w tym tygodniu podpisuje pierwszą umowę z wykonawcą.
Odcinek tuż pod Warszawą będzie zmieniany jak ostatni. Znacznie wcześniej tymczasowa organizacja ruchu od Pruszkowa do Łodzi.
Szczegóły tutaj 👇
forsal.pl/transport/drog…
Polski

w warszawie też takie mamy! rozwiązanie fajne, ale prawie zostałem jebnięty przez mamuśkę w suvie która skręcała w prawo

Daniel Radomski 2.0 ⚛⚡🛣️🌉🛤️🚆🚴@Rad92Dan
@q_dome @ZDM_Warszawa Ja w sobotę zemdlałem maps.app.goo.gl/P6i3dnVoiQAaiS…
Polski

@exPodlachia @stahu1916 @q_dome @ZDM_Warszawa Krajowe tylko poza granicami miast prezydenckich, więc w Warszawie - nie, ani złotówki.
Polski

@stahu1916 @q_dome @ZDM_Warszawa Na drogi krajowe, ekspresowe i autostrady. Proszę zatem jeździć tamtymi drogami.
Polski

Zgodnie z aktualną polityką rowerową #Warszawa2040 świeżo przebudowana DDR na Starzyńskiego ma ledwo 2 metry! Brawo @ZDM_Warszawa! Brawo Puchalski!
Oczywiście dla samochodów jest 18 metrów.

Polski

@stahu1916 @glinkus9 @q_dome @ZDM_Warszawa Wpływy z paliwa są wpływem skarbu państwa, a nie samorządu - Warszawa nie dostaje z tych pieniędzy ani złotówki.
Polski

@glinkus9 @q_dome @ZDM_Warszawa Faktycznie :) VAT idzie, ale samochodziarz odprowadza zdecydowanie więcej i cały czas w paliwie VAT z akcyzą.
Moim zdaniem rower tez powinien być obciążany i ubezpieczany.
Polski

@Habiszon Cóż za niespotykany zestaw wykonawców na tych tematach xD
Polski

W przetargu na prace przedprojektowe dla przedłużenia linii M2 do Ursusa złożono dwie oferty, obie zmieściły się w kwocie zabezpieczonej przez Radę m.st. Warszawy. O zlecenie powalczy Konsorcjum ILF Consulting Engineers Polska oraz...

Polski

@kuba_rosler @PKPIntercityPDP SU175 na otarcie łez niech dadzą ;)
Polski

Wszystkie pojazdy SKPL wciąż nie dotarły do @PKPIntercityPDP…
Brakuje zwłaszcza DM90 👇
rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/pkp…

Polski

@PolaMatysiak @PKPIntercityPDP To chyba oczywiste, skoro są pelne pociągi?
Polski

Od 26 czerwca PKP Intercity znów sięga pasażerom głębiej do kieszeni. I robi to dokładnie wtedy, gdy Polacy najczęściej ruszają w trasę, czyli kiedy wybierają się na zasłużony wakacyjny odpoczynek.
Po cichu, bez rozgłosu, narodowy przewoźnik ścina ofertę „Taniej z Bliskimi” z 30% do marnych 15%.
Schemat prosty: w szczycie sezonu rabat obcięty o połowę, a do kasy spółki wpływa więcej.
A teraz sedno: gdy przewoźnicy regionalni szykują dla pasażerów dodatkowe promocje na długie weekendy i wakacje, PKP Intercity robi coś dokładnie odwrotnego - kombinuje, jak na tych samych ludziach zarobić więcej.
Każdą komercyjną firmę za taki numer spotkałby odpływ klientów. Ale narodowy przewoźnik gra tak, bo jest monopolistą, a pasażer nie ma realnej alternatywy.
Bilety można kupić od 30 do 7 dni przed odjazdem, a podwyżka - nazwijmy rzecz po imieniu - obowiązuje już od piątku 26 czerwca.
Zerknijcie jeszcze dziś i zaplanujcie podróże na najbliższy miesiąc. Zanim zrobi się drożej. 🚆

Polski

@KrakowZPB To może zamów z odbiorem i sam podjedź? Zawsze to pretekst, by się rowerem przejechać.
Polski

@KWK_Rymer W miejscach lepiej nadających się na mieszkaniówkę, niż Białołęka czy Lesznowola.
Polski

@SmolenMaciej ale przestali wpuszczać do sal kinowych bez popcornu czy co?
Polski

@Galluswen Bo się naród zbulserwuje, że mu "tanie a dobre" auta się wycina z rynku?
Polski
Polskie wojsko oficjalnie zbanowało już chińskie samochody na terenie jednostek, bo... mogą nas szpiegować i blokować ruch w razie wojny. Policja podobno ma zrobić to samo. 🤡
Skoro te auta to realne zagrożenie wywiadowcze (potwierdzone przez czeski Narodowy Urząd ds. Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Informacyjnego.), to dlaczego w ogóle są dopuszczone do ruchu w Polsce i Europie?
Dlaczego pozwalamy, żeby tysiące „jeżdżących kamer” mapowało naszą infrastrukturę krytyczną każdego dnia?
No moim zdaniem jak coś jest zagrożeniem to banuje w ogóle a nie tylko na terenie jednostek wojskowych🙃

Polski

















