Na Mezhi

1.6K posts

Na Mezhi

Na Mezhi

@NMezhi

Katılım Nisan 2024
157 Takip Edilen7 Takipçiler
Na Mezhi
Na Mezhi@NMezhi·
@Jurek65182418 @VsimPohuy You don't give a fuck about your dead. You want to bury them - you do that and not turn it into leverage and scandal based on your version of history. The exhumation are resumed long time ago
English
3
0
21
314
Jurek
Jurek@Jurek65182418·
@VsimPohuy Do you tell such jokes about Jewish victims?
English
1
0
20
864
Na Mezhi retweetledi
Mark Kaplan
Mark Kaplan@VsimPohuy·
Polish people know perfectly well that Ukrainian rememberance of UPA has nothing to do with them or with Volyn tragedy or with Nazis. In Ukrainian culture it is first and foremost symbol of the only real armed resistance against soviet occupation of Ukraine which killed, tortured and raped millions of Ukrainians. Most significant historical figures of the past have dark sides. American founding fathers were slave owners, Napoleon commited numerous mass murders and engaged in wars resulting in deaths of millions, Winston Churchill could be one to blame in deaths of millions of indians during Bengal famine. All of them are praised in their countries and all around the world nethertheless. Not for the killings and death but for the other deeds. It is not that important today if Napoleon's name is all around in Paris, it is important that France is not commiting genocides in Middle East and British are not trying to subjugate Indian people. In their culture, and in their minds those are the symbols of nation building and not crimes they commited along the way. Similarly modern Ukrainian people have never been hostile to Poland or Polish people. Every poll, every act was always friendly as much as it was possible. And that UPA-named unit is not a "nazi militia", it is an AFU unit operating under Ukrainian and international law and doing the hardest work ever - protecting Ukraine (and Poland) from Russian murderers. Poland on the contrary have turned around quite a bit and in the last couple of years blocked Ukrainian borders several times resulting in logistical problems and problems on the frontline (it means someone died because of that), poured Ukrainian grain on the ground all while Polish people are constantly involved in discriminatory attacks against Ukrainians in Poland. One can google those attacks and see at least several arrests only this year and hundreds or thousands of reports of bullying and phisical acts. Any Ukrainian who lived in Poland not only now but 10-15 years ago (me) will tell you numerous stories of Polish bigotry and aggression towards Ukrainians. All of that resulted in election of anti-Ukrainian president whose whole platform was built on anti-Ukrainianism. All of that happened before Zelensky's UPA decree. There should be a debate on UPA's hitorical role, their collaboration with the Nazis or their acts of violence against the Poles. But it is still an internal debate of Ukrainian people (who are not nazis and like Polish people a lot). And Poland should be welcome to contribute to this debate if it is doing so in a good will and for a good reason. It just feels that it's not a good one
English
238
176
1.1K
36.8K
Na Mezhi
Na Mezhi@NMezhi·
@Przemys70966118 @wolski_jaros @emiel_reg Бо в нас немає "еліт" лол Наш народ це еліта.Нарож став на захист,народ зараз піде у владу від військових до волонтерів.У нас народ творить реальність,а не маніпулятивні "еліти" на кшталт ваших,котрі крутяться навколо минулого і як жінкам аборти заборонити
Українська
1
0
2
25
Przemysław
Przemysław@Przemys70966118·
@wolski_jaros @emiel_reg Niemcy i Francja już was na początku wojny chciały oddać Rosji i to za darmo dla świętego spokoju xd Mogę tylko współczuć zwykłym Ukraińcom że mają tak niedojebane elity. Aż nie wierzyłem kiedyś gdy znajomy Ukrainiec mi to mówił.
Polski
2
0
3
355
Jarosław Wolski
Jarosław Wolski@wolski_jaros·
Zełeński skończy jak Churchill. W zasadzie gdyby nie przerwa w wyborach z powodu trwającej agresji Rosji na Ukrainę to już by skończył. To jest polityk który (wraz z otoczeniem) zostanie wymieniony w pierwszych możliwych wyborach na Ukrainie. Politycznie tonie a tonący brzytwy się chwyta. Całość awantury o nadawanie jednostce wojskowej im. UPA jest z jednej strony elementem szerszego procesu który na Ukrainie trwa od 2015 roku (gloryfikacji OUN-UPA w ramach poszukiwania tożsamości ukraińskiej w najnowszej historii tego kraju) a z drugiej strony (uwaga - to jest meritum) był to doraźny i taktyczny ruch Zełeńskiego na potrzeby polityki wewnątrz ukraińskiej. Wiadomo były że takie działanie wywoła reakcję Polski na skali od rozczarowania przez zażenowanie po wściekłość. Wiadomo też było że na skutek reakcji Polski nastąpi "efekt flagi" i Zełeński zarobi kolejne punkciki na potrzeby polityki czysto ukraińskiej. A do tego skandal korupcyjny wokół Zełeńskiego na jakiś czas będzie przykryty inną i..jednoczącą Ukraińców aferą. Kosztem bilateralnych relacji Polska - Ukraina. Warto podkreślić że strona Polska jasno komunikowała Budanowowi i innym politykom ukraińskim że Zełeński ma całą opcję palet do wyboru i mało kosztujących ruchów medialnych żeby "i wilk był syty i owca cała". Zamiast tego strona Ukraińska wybrała medialne zwarcie z odebranym orderem z jednej i zwracanymi polskimi odznaczeniami z drugiej. Zyskuje na tym obóz Zełeńskiego w relacjach wewnątrz ukraińskich ale nie na długo bo kwestie afer korupcyjnych wrócą, nałoży się to na zmęczenie wojną i los Zełeńskiego jako Churchilla 2.0 jest w zasadzie pewny. Oczywiście zdjęcie odsyłanego polskiego odznaczenia via poczta ukraińska jest i miało być obraźliwe. Zamiast jednak nic nie kosztującego Zełeńskiego gestu wolałbym (skoro poczuł się tak urażony) aby odesłał te kilkanaście PAC-3MSE jakie od nas dostał kilka miesięcy temu. Ale ich nie odeśle ponieważ owe PAC-3MSE już strąciły kilka Kindżałów i Cyrkonów które leciały na Kijów. Mógłby też odesłać ponad 700 czołgów, BWP i systemów artylerii rakietowej i lufowej jakie - całkowicie za darmo - SZU dostały od Wojska Polskiego. Ale ich też nie odeśle ponieważ walczą one na froncie. O niemożliwości odesłania kilku miliardów (tak to były miliardy) naboi karabinowych/karabinkowych oraz milionów sztuk amunicji artyleryjskiej też nie ma co pisać bo owej już nie ma. I tutaj ważna sprawa: Ukraina walcząc z Rosją zwiększa bezpieczeństwo Polski - to oczywiste. Natomiast to na czym Polska opiera swoje bezpieczeństwo to nie walka Ukrainy a bycie w NATO, EU i budowanie dobrych relacji z USA. To są filary polskiego bezpieczeństwa a nie - z całym szacunkiem dla męczeństwa Ukraińców - męstwo SZU. Ukraińcy trafnie (i nieco cynicznie) zauważają że to co mogliśmy już dać to daliśmy a i tak zawsze będziemy im pomagać aby powstrzymać Rosję. Tak to prawda z jednym dużym "ALE": Dla Polski nie ma znaczenia JAKA będzie Ukraina po wojnie - byle była niezależna od Rosji. A czy to będzie Ukraina w granicach z 2013 czy od Bugu do Dniepru - rzecz wtórna. Tak samo zależy nam na uwikłaniu Rosji w wojnę która nie pozostawia wolnych sił i ścieraniu jej potencjału. Ale czy to będzie w Konstantynówce czy w Zaporożu, Dnipro i Kijowie -rzecz wtórna. Polska mogłaby zacząć stosować tą samą politykę jak USA Bidena względem Ukrainy. Na szczęście tego nie robi w imię polityki opartej na wartościach a nie na chłodnej kalkulacji. Oczywiście efektem jest to co widać obecnie. Cóż, widzieć i czytać to hadko ale niezależnie od gestów i polityki wewnątrz ukraińskiej interes narodowy RP jest zabezpieczony tak długo jak Rosja jest uwikłana w wojnę którą sama wywołała oraz Ukraina jest niepodległa i niezależna od Rosji. ps. Szanuję gest @NawrockiKn ale jak będziecie kiedyś naprawdę chcieli dokopać Zełeńskiemu i Ukrainie to dogadajcie się z rządem i zróbcie znów szybką ścieżkę migracyjną dla młodych Ukraińców do Polski. Wyciągnięcie z UA 0,5 do 1mln młodych ludzi i osiedlenie (nawet czasowe) u nas kopnie rząd w Kijowie bardziej niż jakiekolwiek gesty z orderami lub też remonty lotnisk i przejść granicznych. No i pomoże polskiej gospodarce. Gratis doprowadzi to do szału Rosjan którzy nie rozumieją że szczując PL-UA na siebie de facto wzmacniają SZU poprzez fakt że więcej Ukraińców zostaje w Ukrainie. (część pisana kursywą oznacza ironię)
Jarosław Wolski tweet media
Polski
326
178
2.1K
188.4K
Na Mezhi
Na Mezhi@NMezhi·
@Ellsilo @AjDowejko @donaldtusk @Gasiuk_Pihowicz Ракушка,ексгумації вже давно йдуть.Блокування було спричинено тим що ви знищили українські поховання. Самі хуйні наробили,тепер винуватим нас робите
Українська
1
0
0
13
Ellsilo
Ellsilo@Ellsilo·
@AjDowejko @donaldtusk @Gasiuk_Pihowicz Niezupełnie tylko to, ważne jest też przeprowadzenie ekshumacji ofiar rzezi Wołynskiej. Blokowanie tego jest po prostu barbarzyństwem, które nie ma nic wspólnego z naszą cywilizacją.
Polski
1
0
0
24
Donald Tusk
Donald Tusk@donaldtusk·
Brnięcie w konflikt polityków w Polsce i w Ukrainie to strategiczny błąd, na którym stracą obie strony: biznesowo, geopolitycznie i reputacyjnie. A w polityce, jak wiadomo, błąd jest gorszy od zbrodni. W rozmowach z moimi europejskimi partnerami staram się minimalizować straty i obniżać napięcie. Nie jest to łatwe zadanie.
Polski
5K
2.8K
14.1K
698.7K
Na Mezhi
Na Mezhi@NMezhi·
@fella_beer @CanadianKobzar Such interesting take.If for example Germany would get mad and attack Poland again and Poles would ask for help and money.And the same turn of events came out and one Polish Brigade asked to be named for AK.I would give no fucks.But yet,y'll are so stuck in the past,unbelievable
English
0
0
0
9
Na Mezhi retweetledi
Кобзар 🇨🇦🇺🇦☦️
This is Khasman Mandyk Zhysi. Callsign "Malyi". He was a Jewish soldier in UPA. During World War II the nazis killed his mother, brother, and sister. He was sent to a ghetto. Instead of giving up in 1943 at the age of 14 he joined UPA. He fought against the nazis in 1943-1944 to avenge his family. He attacked German strongholds, conducted ambushes, and destroyed German communications. In 1944 he defended Ukrainian civilians in Khlom from murder by the AK. In 1945 he 1945 along with several other UPA partisans in Zavydiv and Samovol, valiantly defeated the NKVD. He was captured by the soviets. Tortured. But survived. He died August 24, 2013. His last words ""You will gain the Ukrainian state or die in the struggle for it" This is why Ukrainians support UPA. Because UPA fought and defended Ukrainian freedom from its oppressors. Stop pretending that UPA only existed in 1943. UPA fought from 1942-1960. Their history has not been properly told.
Кобзар 🇨🇦🇺🇦☦️ tweet media
English
659
1.3K
5.1K
170.8K
Na Mezhi
Na Mezhi@NMezhi·
@maxbloxx @OlenaRohoza It's only 17k of people and most of them seen it as the way to fight the soviets.Your selective history is moronic
English
1
0
3
36
maciul 🇵🇱
maciul 🇵🇱@maxbloxx·
@OlenaRohoza Most Poles were forcibly conscripted. Now look at the SS Galizien, they were very happy to serve nazi Germany.
English
3
0
16
354
Olena Rohoza
Olena Rohoza@OlenaRohoza·
As for some of the absurd Polish statements about the UPA: around 450,000 Poles served under Hitler, including approximately 100,000 volunteers in the Waffen-SS. Like Russians, some Poles collaborated with Hitler and the Nazis, yet the only thing they seem to remember is the Volhynia tragedy and the UPA.
Olena Rohoza tweet mediaOlena Rohoza tweet media
English
87
44
113
5.2K
Marcin
Marcin@Marcin051215701·
@nexta_polska @PiotrZychowicz Teraz skurwiele będą grali kartą rasizmu. Jak ruscy przy operacji Śluza. Nie zauważyli chyba, że taka karta na zachodzie tak się przegrzała, że już nie pomaga a szkodzi. Jebane sowiecki gnidy.
Polski
1
0
2
254
NEXTA Polska
NEXTA Polska@nexta_polska·
Szef MSZ Ukrainy Sybiha poinformował o wzroście nastrojów antyukraińskich w Polsce „Jako minister regularnie otrzymuję informacje o konkretnych przypadkach — a niestety jest ich bardzo dużo: w różnych regionach Polski dochodzi do ataków na Ukraińców, są oni upokarzani, a dzieci w szkołach padają ofiarą bullyingu. To nienormalne. Już podnosiliśmy tę kwestię kanałami dyplomatycznymi wobec naszych polskich partnerów. Reagujmy wspólnie. Takich przejawów ksenofobii bardzo trudno znaleźć w innych krajach. A wobec Ukraińców to zjawisko tylko się nasila. Dziś stanowi to realne zagrożenie dla życia ludzi” — powiedział Sybiha.
NEXTA Polska tweet media
NEXTA Polska@nexta_polska

Szef MSZ Ukrainy ostro skrytykował Nawrockiego „Brak szacunku wobec prezydenta Ukrainy to nie tylko kwestia odznaczeń. To brak szacunku wobec ukraińskiego żołnierza, wobec narodu ukraińskiego, wobec naszego prawa do posiadania historii. Nie będziemy tego tolerować. Żaden prezydent innego państwa nie będzie nam już dyktował naszej historii. Nawrocki wystąpił jako niszczyciel pozytywnych osiągnięć, które udało nam się ostatnio wypracować. Nie bez powodu otrzymuje oklaski z Moskwy” — powiedział Sybiha. Szef ukraińskiej dyplomacji wezwał Polaków do rozwagi i dyplomacji. „Jesteśmy otwarci na dialog polityczny” — dodał.

Polski
345
30
169
37.2K
Na Mezhi
Na Mezhi@NMezhi·
@EugeneSakal Озуєвші це на голову не налазиьь. Читаєщ і бачиш - ну це бот,і це бот,також пустий профіль,а потім отакий довбойоб каже все те саме з синьою галочкою. Це
Українська
0
0
0
59
Євген Сакал
Євген Сакал@EugeneSakal·
Я навіть знаю, що Паша відповів би на це
Eugeniusz Bilonożko@EBilonozko

@serhiyprytula Прекрасно, проблема лише в тому, що Україна та її армія фінансуються з бюджету ЄС. Я наївно сподіваюся, що Україна захищає свою незалежність, а не європейські цінності, Паша Петреченко воював за Україну, а не за ЄС чи європейські цінності, варто про це пам’ятати

Українська
2
2
61
8.2K
Na Mezhi
Na Mezhi@NMezhi·
@EBilonozko @go2the5dogs @serhiyprytula У тебе кордон з Росією через Білорусь ракушка.Ти думаєш Лука буде жити вічно?
Українська
0
0
1
32
Eugeniusz Bilonożko
Eugeniusz Bilonożko@EBilonozko·
@go2the5dogs @serhiyprytula Стоп ? З якого дива мені воювати, пакувати чи тікати, якщо я віруюча людна і вірю у перемогу України ? Чи може ви не вірити у потужність ЗСУ та перемогу України?
Українська
5
0
2
669
Serhiy Prytula
Serhiy Prytula@serhiyprytula·
Мабуть, десь наприкінці 90-х я вперше почув вираз «Польща – адвокат України». І десь це відповідало дійсності, бо за різних президентів та прем'єрів – і за Кваснєвського, і за Качинського, і за Туска – Польща здійснювала системні кроки підтримки прагнення України до членства в ЄС та НАТО. Не те, щоб Україна не була вдячна, ба більше – після того як Кваснєвський і Кучма взаємно перепросили за події на теренах Волині, був справжнісінький медовий період з апофеозом у вигляді спільного проведення Євро-2012. Проте… Активна робота з боку Польщі щодо адвокатування України у брюссельських кабінетах, залученість до модерування внутрішньоукраїнських криз 2004 і 2014 років призвели до того, що польський політикум почав вважати, що тепер Україна сильно зобов'язана і має погоджувати з Польщею ті чи інші кроки. Тим більше, що за останніх 30 років Польща економічно зміцнилась і політично утвердилась регіональним лідером. З їхнього боку все наче логічно. Окрім одного. Замість вибудовування стійких, взаємовигідних партнерських стосунків з Україною, польський політикум не уникнув спокуси зайнятись повчанням і шантажем. Розказувати українцям, на честь кого можна чи не можна називати вулиці українських міст і сіл – це стати поруч із росіянами, які вбивають українців, бо ми заканселили вулиці лєніна і неіснуючих 28 панфіловців. В українському суспільстві ніколи за останніх 35 років не було теми обговорення чи мають право поляки називати свої вулиці на честь тих, хто вбивав українців під прапорами Армії крайової, чи на честь українофоба Пілсудського, який тримав українців у концтаборі задовго до того, як це почали робити нацисти. Ваша країна – ваші герої. Ми вам не вказуємо. Але і ви до нас не лізьте. Гонор часом заважає дивитися за горизонт. І у наших польських колег зараз саме той клопіт. Пару тижнів тому президент України провів зустріч із керівниками трійки найвпливовіших держав у Європі: Британії, Німеччини і Франції. Предмет розмови – умови мирної угоди і перемовини з москвою. Офіційна Варшава устами пана Туска висловила своє незадоволення, що подібні питання, які стосуються України та безпеки європейського регіону, відбуваються без участі Польщі. Я не чув таких заяв ні від Італії, ні від скандинавів, ні від країн Бенілюксу. Бо ніхто не ставить під сумнів авторитет та вагу Е3 на світовій арені. Та і наші польські друзі це розуміють. Їх вкурвлює інше. Те, що тепер Україна балакає з найсильнішими цього світу без польського посередництва. Українці виросли з коротких штанців і почали самостійно вибудовувати зовнішньополітичні треки: НАТО, ЄС, Вашингтон, світова безпекова архітектура тощо. Так, війна дуже поміняла ситуацію. Українці ствердились як сильна нація, навіть стікаючи кров'ю, зіп'ялись на ноги і отримали визнання усього світу. Ми набули суб'єктності. Чи потребуємо ми зараз адвокації? Так, звісно ж! Макрон і Стубб адвокатують інтереси України у Вашингтоні, німці адвокатують інтерес українських аграріїв перед поляками в контексті євроінтеграційних процесів, Данія продавила авторитетом пів Європи, щоб мілітарна підтримка не всихалась. Але є вже питання, які ми вирішуємо самостійно. І треба не ревнувати, що Київ напряму спілкується з Лондоном, Берліном, Парижем чи Брюсселем. Треба з цього користати. Бо ми теж можемо і вміємо підставляти друзям плече підтримки! Натомість Кароль Навроцький обирає шлях відкритої конфронтації, раз по раз торпедуючи питання Волинської трагедії, шовіністично-ксенофобською риторикою в бік українських біженців, тепер він відбирає орден «Білого орла» в українського президента.
Українська
323
233
2.8K
91.8K
Dionisa 2.0
Dionisa 2.0@frommontenegro·
- dead for 60+ years - still makes 37 million Poles and 145 million Russians foam at the mouth
Dionisa 2.0 tweet media
English
269
106
2.1K
282.5K
Na Mezhi retweetledi
Her Gravce 🇺🇦
Her Gravce 🇺🇦@hergravce·
Тобто Навроцький сам відібрав в Зеленського орден, а тепер поляки ображаються, що Зеленський той орден повернув? Неймовірно.
Українська
439
161
6K
109.5K
Na Mezhi
Na Mezhi@NMezhi·
@BartoszMalewski Можете на Польщі що хочете робіть,будете просто схожими з руснею ще по одному пункту
Українська
0
0
0
8
Bartosz Malewski
Bartosz Malewski@BartoszMalewski·
Czy możemy już wrócić do powszechnego mówienia "na Ukrainie" zamiast "w Ukrainie" czy to jeszcze za wcześnie?
Polski
665
282
5.5K
112.1K
Bartek
Bartek@BratekSolka1·
@murczkiewiczyzm @DMokryk AK it's surely problematic, because of the retaliatory actions on Ukraine after Wołyń genocide. But it's important to remember that was retribution and not groundless attack.
English
1
0
5
466
Danylo Mokryk
Danylo Mokryk@DMokryk·
So Poland gets to glorify Piłsudski, Dmowski, Armia Krajowa and other personalities and entities that are, to put it mildly, problematic to Ukrainians — and Ukraine respects its right to do so. But Poland thinks Ukraine has to bow to its own vision of history. Very nice 👍
English
1.9K
218
2.8K
478.5K
Na Mezhi retweetledi
Roman Kołbuc
Roman Kołbuc@PrimusRomanum·
Kurski: "Bez Ukrainy tu będą Rosjanie, prędzej czy później". [...] Jeżeli tego nie zrozumiemy, i będziemy się grzebać w prochach i popiołach, i liczyć kto kogo bardziej skrzywdził, a nie będziemy budować perspektywy na przyszłość, to podepczemy pamięć tych niewinnych ofiar...".
Polski
144
764
3.3K
71K
Na Mezhi
Na Mezhi@NMezhi·
@Andrzej_z_Wawy @vasilina_orlova Yeah,if you are a fucking idiot.. "Provocative" behaviour as in "did she saw what she was wearing" .Meaning we don't give a fuck about your reaction or were thinking about the past.The UPA glorified only in the context of fighting russians.Noone glorifies them for the massacre
English
1
0
0
3
Vasilina Orlova (Василина Орлова)
Ukraine isn't allowed to have its own history or honor its heroes. It can only have a sanitized or whitewashed version that satisfies all its neighbors. At the same time, both in Russia and in Poland, "heroes" who slaughtered Ukrainians are recognized with memorials.
English
68
142
1.3K
21.1K
Na Mezhi
Na Mezhi@NMezhi·
@Piotrowicz17 @Bogo136 Українцям глибоко похуй на минуле,тому що ми живемо днем сьогодні,бо завтра ми можемо померти.Це ви ніяк не зрозумієте і не відчуєте,бо живете в комфорті.І можете дозволити собі колупати минуле.Для нас це просто ідіотизм.Є більш продуктивні речі,наприклад не дати росії йти вперед
Українська
0
0
0
11
Na Mezhi
Na Mezhi@NMezhi·
@Piotrowicz17 @Bogo136 Lol називати " українські еліти " - нинішню владу,це вже дає розуміння що ви ніхуя в Україні не розумієте.В нас еліта формується на полі бою,в інноваціях,в новій культури,музиці і т.і. це аж ніяк не є нинішня верхівка,котра програє наступні вибори.
Українська
1
0
0
29
Piotr Piotrowicz
Piotr Piotrowicz@Piotrowicz17·
🇵🇱 Gdyby wszystkich krytykujących decyzję Karola Nawrockiego o odebraniu orderu Zełeńskiemu wysłano na kilka tygodni na Ukrainę, albo chociaż żeby poznali rządzących Ukraińców, raz dwa zmieniliby zdanie. Ba! Zażądaliby natychmiastowej eskalacji i zamknięcia Jasionki!
Polski
42
8
102
17.3K
tommy896745
tommy896745@tommy896745·
@nutaish Chłopie ogarnij się.. 100000 Polaków bestailsko wymordowanych. Widłami piłam i siekierami. Kobiety i dzieci. Kto zabija kobiety i dzieci.??????
Polski
4
0
1
953
ну та й шо?
ну та й шо?@nutaish·
Просто цікаво. У Чехії є вулиці Йозефа Шнейдарека. Для поляків він — загарбник і військовий злочинець, але Варшава ніколи не виставляє Празі дипломатичних ультиматумів через його вшанування. Цікаво чому?
Українська
647
415
6K
167.1K