
Adrian Woz
7.4K posts

Adrian Woz
@WozAdrian
Nie zbieram obserwujących. Tylko prywatne opini. Żyjemy w państwie z gówna i patyków.



Jestem z Polski. Jestem za Ukrainą. Я з Польщі. Я за Україну. I'm from Poland. I stand with Ukraine. 🇵🇱❤️🇺🇦 PROSZĘ O RT!




Some are asking why now. Why is Ukraine renaming military units in honor of UPA heroes? Why is President Zelenskyy elevating them at this moment? The answer is simple. There is no better moment than now. The UPA – the Ukrainian Insurgent Army – fought for the same thing Ukraine is fighting for today. Independence. Survival. The right of a Ukrainian state to exist. They fought Nazi Germany. They fought Soviet russia. Some of them fought against Polish occupation, because parts of Ukraine had been under Polish rule for centuries before 1939. Despite all odds, they fought because the alternative was annihilation. Eighty years later, Ukraine is fighting that same war against the same enemy, with the same alternative. Russian missiles are killing Ukrainian civilians tonight. Russian forces are trying to erase Ukrainian existence as a nation. Ukrainian soldiers are dying every day in a struggle the UPA would have recognized immediately. This is not the wrong moment to honor the heroes of the past. This is the only moment when we fully understand who they were and what they were fighting for. Glory to Ukraine.


Przedstawiciele ukraińskiej władzy odznaczenia polskie oddają lekką ręką zapominając, że te same ręce były wyciągnięte po pomoc i ta pomoc przyszła z polskich rąk: od rządu polskiego, samorządów, organizacji pozarządowych i milionów Polaków. PS. ,,Stąd się to utworzyła niewdzięczność przeklęta, Że ten, co wziął – zapomniał, ten, co dał – pamięta. Oba wielkie przed Bogiem mieliby zasługi, Gdyby pierwszy pamiętał, a zapomniał drugi." - Ludwik Kropiński „O niewdzięczności”








Widzę, że niektórzy dziennikarze próbują usprawiedliwiać działania ekipy Tuska ws. saloniku VIP i wyłudzanie pieniędzy za fikcyjne umowy i pracę atakując i zrównując tę sprawę z pracą p. senatora Karczewskiego, lekarza z kilkudziesiecioletnim stażem. RÓŻNICA JEST ZASADNICZA: ➡️senator Karczewski na podstawie umowy cywilnoprawnej PRACOWAŁ I LECZYŁ ludzi. Kwota 400 tys zł dotyczy 6 lat (rocznie ok. 66 tys zł) ➡️A w Szpitalu Południowym i innych warszawskich szpitalach Platforma Obywatelska zorganizowała sobie partyjny folwark: jedni działacze w radach nadzorczych i zarządach wypłacali innemu działaczowi bez medycznych kwalifikacji publiczne pieniądze- 1,6 mln zł- na podstawie de facto fikcyjnych umów i braku konieczności pracy. To było czyste złodziejstwo PO. Nie da się tego usprawiedliwić @DWielowieyska @wina_Mazurka . Proszę nie manipulować❗️


























